minj
Lokality

 Mineralogie 

Brná - Průčelská rokle, Trmice u Ústí nad Labem
(den konání 28.12. 2019)

rokle
Zimní lokalita chabazitu.


   Letos jsem doufal, že se nám podaří opět po delší době sejít se na tzv. „vánoční akci“, kterou jsme konávali někdy od roku 2011. To jsme ještě pravidelně dávali tzv. „vánoční Mariánku“, což neznamená, že bychom se někde zkouřili, ale navštívili jsme lom Mariánská skála. Tam je ale už nějakou dobu trochu komplikovanější vstup a tak jsme začali dávat jiné lokality. Bohužel se změnou lokality nám také začali odpadávat účastnici a tak se z každoroční oblíbené ale začala stávat tak trochu akce komorní. Letos jsem tedy doufal v nějakou vyšší účast, ale už týden dopředu bylo jasné, že pojedeme jen ve dvou a to Martin a já. Výběr lokalit byl složitý, ale nakonec jsme se rozhodli pro místa, která k nám byla relativně blízko. 
chabazit
Hned ze začátku našel Martin tento vzorek s většími krystaly chabazitu.


Poslední větší dutina poskytla tento vzorek, který byl asi nejlepší z toho dne. Bohužel nepřežil formátování.
   Ráno jsem na 9. hodinu vyzvedl Martina a pak jsme už jen vyjeli pod kopec v Brné do Průčelské rokle, odkud jsme se vydali na náročnější výšlap do nitra rokle. Tato rokle je dost odlehlá a není divu, že pozornosti sběratelů uniká. V létě roku 2018 jsem zde při pracovní pochůzce našel malý výchoz bazaltu s polohou bohatou na dutiny chabazitu. Dutiny dosahují až 15 cm a velikost krystalů je běžně kolem 3 – 4 mm. Občas se ale stane, že krystaly chabazitu dosahují velikosti až 8 mm. Prozatím jsem zde vždy byl jen narychlo a moc dlouho jsem zde nestrávil. Dnes tomu sice nebylo jinak a na lokalitě jsme pracovali necelé 2 hodiny. Nicméně nalezené vzorky byly už dostatečně kvalitní, aby se daly s čistým svědomím zařadit do sbírky. 


   Nalezených dutin bylo hodně, jelikož většina dutina dosahuje velikosti kolem 2 – 3 cm, nicméně těch větších jsme s Martinem dohromady otevřeli jen v počtu 3 kusů (velikost 8 – 15 cm). První se povedla Martinovi krátce po příchodu. Byla jen kousek pod povrchem a díky tomu byla zaplavena bahnem. Z bahna ale vykukovala srostlice dvou velkých krystalů chabazitu určitě přesahujících 5 mm. Jsem zvědavý, jaký bude tento vzorek po umytí. Poté se Martinovi povedla ještě jedna solidní dutina o velikosti asi 5 cm s bohatou výplní 3-4 mm krystalků chabazitu. Mě se z počátku nedařilo a začal jsem si říkat, že dneska to asi o sbírkovém kusu nebude. 
chabazit
Pěkná ukázka chabazitu
(Průčelská rokle).
Velikost vzorku 72 mm.


trmice
Pohled na zimní lom u Trmic.
   Po chvíli jsme ale změnil způsob práce, který se mi ihned osvědčil. První lepší otevřená dutina byla o velikosti cca 10 cm a poskytla celkem dva pěkné vzorky. Lepší z nich byl pro mě jasným sbírkovým kamenem a doufám, že po umytí bude pěkný. Druhá dutina se povedla až na konec, když jsme už chtěli pomalu balit a jít. Z původně malé dutiny, kterou jsem odhadoval tak na 3 cm se nakonec vyklubala cca 15 cm dutina s bohatou výplní krystalků chabazitu. Nejlepší dnešní vzorek pocházel právě z této dutiny, ale bohužel se mi při formátování samozřejmě rozpadl… Mám naštěstí alespoň jeho fotku. Snad to nebyla nejlepší dutina lokality vůbec a ještě tam něco takového bude. :-)


   Poté jsme už zabalili věci a vzorky a vydali jsme se k autu. Druhou lokalitu, kterou jsme dnes chtěli navštívit byl starý lom u Trmic. Martin v něm ještě nebyl a já mu sliboval pěkné kalcity. Do Trmic jsme dorazili krátce po jedné hodině odpolední a zaparkovali jsme přímo nad lomem. Společně jsme pak prošli část lomu a pokusili se o vystopování nějaké další kalcitové žíly. Nic valného jsme ale nenalezli a tak jsme se přesunuli k místu se dvěma kalcitovými žilami, které nám v minulosti poskytly pěkné vzorky (odkaz na první výpravu zde). Levá žíla byla dost zasucená, jelikož někdo zkoušel kopat kalcity z vrchu, kde jich ale moc nebylo a nebyly moc pěkné. 
zilky
 Poloha s kalcitovými drúzami, ale poloha již mizela o o chvíli později vyklínila úplně.


kalcit
Drúza kalcitu (Trmice).
Velikost vzorku 76 mm.
   Vzal jsem si tedy motyku a začal jsem odhrabávat suť. Martin se šel ještě projít dál kolem stěny, ale za chvíli se vrátil s prázdnou. Já mezitím začal tahat první drúzky kalcitu. Ty ale Martina moc nezaujaly a tak šel zkusit štěstí na vedlejší žílu, kde dokonce našel mírně nafialovělý aragonit a několik drúz kalcitu. Já bohužel zjistil, že poloha s kalcitovými drúzami brzy vyklínila a dál už to bylo bez kalcitu. Navíc stěna nad mojí hlavou byla už velmi nebezpečná a hrozila zřícením, tak jsem to raději vzdal, odlomil ještě jeden balvan, u kterého jsem věděl, že stenu drží a šel stranou. Netrvalo to dlouho a stěna se zhroutila a výkop zasypala. Letošní vánoční výprava tedy skončila poměrně dobře. Žádné zranění a snad i nějaký ten sbírkový chabazit pro oba z nás. Snad bude příští ro na šutry také plodný.  :-)


FOTO = Lokalita Brná - Průčelská rokle
FOTO 1 = Dutina s krystalky chabazitu
FOTO 2 = Větší dutina s krystalky chabazitu
FOTO 3 = Menší ale bohatý vzoreček s chabazitem
FOTO 4 = Drúza chabazitu
FOTO 5 = Dutina s krystalky chabazitu
FOTO 6 = Drúzka chabazitu
FOTO 7 = Pěkná ukázka chabazitu


FOTO = Lokalita Trmice u Ústí nad Labem
FOTO 1 = Drúza kalcitu
FOTO 2 = Drúza kalcitu
FOTO 3 = Drúza kalcitu
FOTO 4Drúza kalcitu
FOTO 5 = Drúza kalcitu
FOTO 6Drúza kalcitu
FOTO 7Drúza kalcitu
Jakub Mysliveček ©