minj
Lokality

 Mineralogie 

Cínovec, Brná - Průčelská rokle
(den konání 19.4. 2019)

cinovec
Zabezpečený vstup do bývalé Militarschacht na Cínovci.


   Velká chuť. Tak nějak by se dalo charakterizovat to čím jsem si procházel celý týden. Nemoc konečně pryč, venku sluníčko, příjemné teploty kolem 20 °C a já samozřejmě zavřený v práci. Navíc jsem vlastně letos nikde pořádně nebyl co se týče povrchových lokalit mimo krátká zastavení na exkurzích. A tak jsem se těšil na pátek, kdy jsem věděl, že budu mít volno a věděl jsem, že někam vyrazím. Bohužel ani jeden z kamarádů nemohl a tak jsem vyrazil nakonec sám. Prvně jsem chtěl ověřit výskyt pěkné achátové žiloviny z jednoho místa ve východní části Krušných hor, kterou jsem našel před rokem. Asi hodinu jsem chodil po okolí onoho nálezu, který je mimochodem už vyleštěný a podle brusiče se jedná o velmi pěkný materiál.
rokle
Vstup do Průčelské rokle je na jaře vskutku krásný.


Lokalita chabazitu, kterou jsem objevil v srpnu 2018.
   Bohužel jsem nic nenašel, tedy až na jednu žílu pegmatitu s muskovitem, ale to mě jaksi nenadchlo. Zkusil jsem ještě jedno místo o kus dál, ale nějak mě to přestalo bavit a lokalizaci žíly s karneoly asi nechám na větší skupinku až budeme s kamarádi moct všichni. Přecijen 4 projdou více než jeden. No říkal jsem si co dál. Kamarád mi nedávno říkal o jeho nálezech scheelitů na zbytcích starých hlad na Cínovci a tak jsem se tam vydal. Haldy jsem našel, ale materiál který se tu nacházel měl vůbec neoslovil a tak jsem po dvou malých sondách usoudil, že tady jsem asi skončil. 


   Říkal jsem si, že bych mohl zajet ještě na Moldavu, ale přecijen byl jsem sám a Moldava je už dost daleko. Benzín něco stojí a jet sám takto daleko by se mi dost prodražilo. Navíc jsem nechtěl riskovat, že bych přijel na lokalitu a přestalo by mě to bez kamarádů za chvíli bavit a tak jsem se rozhodl, že pojedu úplně někam jinam. Vyrazil jsem směrem domů, ale přitom na lokalitu. Kam jsem vyrazil? No na lokalitu, která se nachází kousek od mého bydliště, a kterou jsem si sám našel minulý rok při terénním průzkumu. Kdo sleduje i mé stránky na Facebooku ví, že jsem informoval o nálezu zajímavých ukázek chabazitu z Průčelské rokle v Brné. A právě na tuto lokalitu jsem se vydal.
chabazit
Moment nálezu pukliny s drúzou chabazitu.


fakolit
Krystalky chabazitu (var. fakolit) v dutině bazaltu (Brná, Průčelská rokle).
Velikost vzorku 81 mm.
   Tuto lokalitu jen tak někdo nenajde. Průčelská rokle je velmi komplikované a divoké údolí, které se dělí na několik vedlejších údolíček. Toto málo prozkoumané údolí je dost nadějné na nové objevy mineralogických výskytů a jeden takový výchoz s minerály jsem našel v srpnu roku 2018 při geomagnetickém mapování Českého středohoří. Cesta k lokalitě je hodně, ale opravdu hodně náročná. Když jsem se k lokalitě dostal byl jsem rád, že jsem rád a jelikož bylo krátce po dvanácté, tak jsem se nejdříve posílil svačinou. No a pak už jsem začal v hledání chabazitů. 


   Bohužel prvních pár minut jsem kopal v úplně hluchém materiálu. Vše zlé je ale v něčem dobré a já jsem tak pochopil, že dutiny s minerály se zde vyskytují v pouze úzkém pásu mezi dvěma skalkami bazaltu. Šíři této zóny jsem dnes nezjistil, ale dobré je to, že se tato zóna táhne několik metrů ve skalce bazaltu. Druhý pokus se již zdařil a tak jsem začal vytahovat jeden vzorek s krystalky chabazitu za druhým. Velikost krystalů, které jsem zde dnes našel nepřesáhla 4 mm, ale při minulé návštěvě začátkem září jsem našel i 8 mm krystal. Krystaly to nejsou velké a v podstatě to není nic moc, ale zajímavý je kontrast jasně bílých krystalků chabazitu a tmavého litého čediče. 
phillipsit
 Krystalky phillipsitu v dutině bazaltu (Brná, Průčelská rokle).
Velikost vzorku 84 mm.


lokalita
Dutiny se zde nachází pouze v úzkém pásu mezi skalkami čediče.
   Když se tedy najde vzorek s dutinou, ve které je několik osamocených krystalů chabazitu, tak je to velká estetika a srdce sběratele zeolitů (především těch českých) ihned zaplesá. Krystaly chabazitu se tu však nevyskytují pouze v osamocených krystalech, ale také na puklinách, kde tvoří bohaté drúzy. Jejich velikost tedy není velká, ale kvalita krystalů je dobrá s dobře pozorovatelným rýhováním a skelným leskem. Navíc věřím, že se zde budou nacházet i poměrně velké dutiny s chabazity, jelikož na skalce jsou otevřené i 10 cm dutiny a při dnešním kopání jsem jich také pár našel, bohužel prázdných. 


  Dnes jsem navíc našel dva nové minerály pro tuto lokalitu a to phillipsit a kalcit. Phillipsit zde tvoří maximálně 1 mm velké krystalky, které tvoří často nejstarší generaci minerálů v dutinách. Na phillipsit pak narůstá chabazit, který jsem dnes našel také ve variantě fakolit. No a nejmladším minerálem je kalcit, který zde ale netvoří mineralogicky výrazné ukázky. Na lokalitě jsem pobyl asi dvě hodiny a když to tak nějak vezmu kolem a dokola, tak jsem moc práce neodvedl. Nicméně vzorků bylo dost a dokonce si jeden dám i přímo do sbírky mezi další ukázky zeolitů z Českého středohoří (což už něco znamená ;-) ). Možná je to jen sentiment, že se jedná o „mojí“ lokalitu, ale tyto chabazity se mi prostě hrozně moc líbí. 
chabazit
Drúza chabazitu na puklině bazaltu
(Brná, Průčelská rokle).
Velikost vzorku 83 mm.


chabazit
Srostlice krystalů chabazitu v dutině bazaltu, který jsem si umístil do sbírky (Brná, Průčelská rokle).
 Velikost vzorku 77 mm.
   Uvidíme, jak budou probíhat práce v budoucnu, každopádně lokalitu postupně zpracuji, aby bylo možné vydat nějaký malý shrnující článeček o této nové dosud nepopsané lokalitě. Chtěl bych zde najít nějakou 5 – 10 cm velkou dutinu s navzájem izolovanými srostličkami chabazitu kolem 5 mm. To by mě skutečně potěšilo. No třeba se někdy povede i takový vzorek. Nápory sběratelů by tato lokalita nejspíš nepřežila, ale minimálně kamarádům ji ukážu a komu ji ukáží oni už je čistě na nich. Prostě kdo bude chtít, tak si tu může něco najít, ale GPS souřadnice lokality nebo návod jak ji najít nikam dávat nebudu. Kdo projeví dost vlastního zkoumání v terénu si ji jistě najde stejně jako já. ;-)


FOTO = Lokalita Brná - Průčelská rokle
FOTO 1 = Drúza krystalů chabazitu na bazaltu
FOTO 2 = Krystalky chabazitu v dutině bazaltu
FOTO 3 = Krystalky chabazitu (var. fakolit) v dutině bazaltu
FOTO 4 = Krystalky chabazitu v dutině bazaltu
FOTO 5 = Drúza chabazitu na puklině bazaltu
FOTO 6 = Krystalky phillipsitu v dutině bazaltu
FOTO 7 = Krystaly chabazitu s krystalky phillispitu na puklině bazaltu
FOTO 8 = Drúza chabazitu na puklině bazaltu
FOTO 9 = Srostlice krystalů chabazitu v dutině bazaltu

Jakub Mysliveček ©