minj
Lokality

 Mineralogie 

Mariánská skála v Ústí nad Labem
(den konání 16.2. 2019)

marianka
Pohled na lom v typické ústecké mlze.


   Přiznám se, že na dnešní den jsem neplánoval vůbec žádnou výpravu na šutry a místo toho jsem chtěl pracovat na zahradě a doma udělat nějaké resty. No jenže kolem desáté večer se mi ozval Lukáš, jestli vím o tom, že se v Mariánské skále ve čtvrtek střílelo a že je tam tedy nejspíš pěkný nový odval. To jsem samozřejmě nevěděl, ale slovo dalo slovo a domluvili jsme se, že se k Lukášovi a Standovi přidám + jsem měl zrovna na drátě i Jirku a tak se taky přidal. Ve 4 lidech jsme tedy měli naplánováno ráno vyrazit do Mariánky a pohrabat se v odvalu, nicméně my dva s Jirkou jsme se ještě museli nejprve ráno domluvit s vedením, aby nás do lomu pustili.
rozval
Na tomto odvalu na 5. etáži jsme se dnes téměř celý den pokoušeli o nějaký ten nález.


Po pár minutách mám svůj první lepší vzorek s bílým apofylitem.
   Jirka ráno zavolal na vedení, vše domluvil a před devátou jsme už podepisovaly dokumenty o bezpečnosti. Mezitím dorazil i Lukáš se Standou, a jakmile jsme byli odbaveni, tak jsme sedli do aut a v totální ústecké mlze jsme vyrazili k horní bráně do lomu. Měli jsme dovoleno sjet auty až na 5. etáž a tak jsme také udělali. Samozřejmě auta hned vypadala, jak kdybychom s nimi jezdili po tankodromu…  Nový odval byl skutečně na 5. etáži vzadu, jak my říkáme „v rohu“. Na tomto místě se naposledy střílelo v létě 2013 a tak vím, že se zde nacházejí převážně dutiny s bílým apofylitem a bílým, vzácně světle růžovým natrolitem.


   Začali jsme procházet odval a byli jsme zde úplně první! Přesto, že jsme zde byli 4, tak si většina z nás něco našla. Mě potěšila jedna menší dutina s apofylitem. Že by však tento odval byl nějaká bonanza na dutiny to se říct nedalo. Jirka se mezitím přesunul ke zbytku rok starého odpalu, který tvořilo jen pár desítek větších balvanů. Nicméně v tomto materiálu se vyskytovaly klasické barevné natrolity z Mariánské skály a to červené, oranžové, růžové, žluté a dokonce i zelené kusy. Mě se povedl jeden vzorek se zeleným natrolitem a šedomodrým krystalem kalcitu, který na první pohled připomínal spíš ryzí bismut z Cínovce. I Jirku to hned napadlo, když jsem mu šel vzorek ukázat. 
natrolit
Čiré silné krystaly 2. generace natrolitu narůstající na starší 1. generaci natorlitu béžové barvy - Mariánská skála v Ústí nad Labem. Velikost vzorku 79 mm.


natrolit
 Dutina se zeleným natrolitem zbarveným chloritem a krystalem kalcitu - Mariánská skála v Ústí nad Labem. Velikost vzorku 229 mm.
   Jirkovi se vedlo a tak vybouchal několik dutin. Nejlepší z nich byla dutina s červeným natrolitem a žlutými polokoulemi kalcitu. Druhým vzorkem, který se Jirkovi povedl, byl menší kus světle oranžového až béžového natrolitu 1. generace, na který narůstaly čiré silné krystaly natrolitu 2. generace. Tento vzorek nevím, proč nechtěl a tak mi ho dal. Já jej naformátoval a půjde jistojistě do sbírky. Těchto natrolitů 2. Generace je v lomu opravdu poskromnu a za 9 let, co lom navštěvuji, jsem je viděl pouze na 2 lepších vzorcích (celkově asi na 5 vzorcích). Mezitím přišel i zástupce vedoucího lomu, který nás do lomu pustil s kamarádem a šli také zkusit své štěstí. Mezitím se konečně ukázalo slunce  byl krásný slunečný den.


   Jirka potom našel místo se dvěma otevřenými dutinami s jehlicovitým okrovým natrolitem, který na první pohled připomínal materiál z Dobranky u Dobrné. No Jirka byl hned ve svém živlu, protože po takovém kusu z tohoto lomu vždy toužil. Jenže místo se nacházelo přímo pod stěnou etáže a tak zde nemohl být. Proto vzal jen pár kamenů, které byly volné a zbytek zde nechal. S klukama jsme se potom vydali ještě na 6. etáž, kam velká část odvalu napadala. Při příchodu na místo jsme si říkali, že jsme asi udělali chybu, že jsme vůbec byli nahoře. Materiál na 6. etáži vypadal totiž mnohem bohatší na dutiny.
lom
 Kolem půl jedné bylo v lomu již krásné slunečné počasí.


natrolit
 Mě se povedla tato dutina s oranžovočerveným natrolitem a kalcitem.
   Převážně se zde nacházely opět apofylity bílé a tentokrát i čiré. Lom jsme museli opouštět ve dvě hodiny a už se pomalu blížila jedna hodina odpoledne, když jsme na tuto etáž přišli, takže čas nás celkem dost tlačil. Přesto se našla řada pěkných dutin s apofylity. Jedna z dutin, která se zde válela byla cca 35 x 35 cm velká, ale nacházel se v ní pouze ošklivý hnědý ledvinitý kalcit. Já se v závěru návštěvy rozhodl, že rozbiji palicí jeden nadějný balvan plný drobných dutinek. Poštěstilo se mi a našel jsem zde přes 10 cm velkou dutinu s pěknými apofylity, jenže při vybouchávání mě najednou chytla silná bolest v zádech a bylo vymalováno.


   Nemohl jsem pomalu ani chodit, natož bušit palicí. Vzorek mi ale naštěstí vybouchal Jirka. Každopádně po této události jsem už jen rozhýbával záda a kluci jen formátovali nálezy. Poté jsme se vydali zpět na 5. etáž, kde jsme se rozloučili, já hodil Jirku na nádraží a pak jsem jel domů odpočinout zádům. Mariánská skála ale na nálezy opět nezklamala a mimochodem dnes to byla má celkem třicátá návštěva Mariánské skály. :)
natrolit
Krásný ježatý natrolit po naformátování.
Vzorek kamaráda Jirky.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Červený natrolit s kalcitem
FOTO 2 = Drúza krystalů apofylitu
FOTO 3 = Drúza krystalů apofylitu
FOTO 4 = Krystaly apofylitu narůstající na béžový natrolit
FOTO 5 = Krystaly apofylitu narůstající na světle růžový natrolit
FOTO 6 = Čiré silné krystaly 2. generace natrolitu narůstající na starší 1. generaci natorlitu béžové barvy
FOTO 7 = Červený natrolit s kulovitým kalcitem
FOTO 8 = Dutina se zeleným natrolitem zbarveným chloritem a krystalem kalcitu
FOTO 9 = Dutina s růžovými jemně krystalickými polokoulemi natrolitu v paragenezi s kalcitem
FOTO 10 = Drúza krystalů apofylitu narůstající na natrolit
FOTO 11 = Červený natrolit
FOTO 12 = Béžový natrolit s krystalky apofylitu
Jakub Mysliveček ©