minj
Lokality

 Mineralogie 

Krupka - Knöttel
(den konání 30.12. 2019)

knottel
Netradiční pohled na zimní
Krupku - Knöttel.


   Už jsem si myslel, že je pro mne tento rok šutrácky uzavřen a nikam nepojedu, ale přemýšlel jsem, že bych v pondělí 30. prosince ještě dopoledne před prací zajel do Brné na chabazity, jelikož mi ta lokalita prostě vrtala v hlavě. Říkal jsem si, že ráno uvidím, jak se mi bude chtít. A ráno se mi skutečně nikam nechtělo (jak to u mě bývá zvykem). Jenže pak jsem si otevřel Facebook a tam na mě vyskočila fotka nálezu molybdenitu na Krupce. Víc než vzorek mě zaujalo pozadí vzorku, které i připomínalo prostor pod lanovou na Komáří Vížku někde u haldy Václava, na což by odpovídal i nalezený vzorek.
halda
Halda štoly Václav.


Už jsem nedoufal v nic lepšího a pak jsem zahlédl tento kámen.
   Jak už to tak bývá, začalo mi to velmi vrtat hlavou. Bylo sice už kolem půl desáté, ale řekl jsem si, že prostě vyrazím ověřit tuto domněnku. V Krupce jsem byl krátce po desáté a byla pěkná kosa. Všude ležely zbytky sněhu, takže jsem se pořádně oblékl, vzal batoh a pro jistotu také motyku s malým krumpáčkem a vydal se k lanovce. Jakmile jsem dorazil na místo, bylo jasné že má domněnka byla správná. Vypadalo to, že lanovka se opravuje a od Václava se až někam na horizont k Bohosudovu táhla nová cesta. Dokonce na horizontu ještě řádil bagr, který tuto cestu vytvořil. 


   Nahoře na cestě jsem si všiml 4 osob, jak zde horečnatě přebírají kameny, ale vzhledem k etniku jsem usoudil, že jsou to buď dělníci nebo prostě kradou kabely a nešel jsem za nimi. Halda Václava byla pěkně přiškráblá ve své střední části a projetá skrz. Všude se válela hromada hlušiny, ale bohužel bylo vše od hlíny, jelikož to ještě nemělo šanci opršet. Sběr znesnadňoval také poprašek sněhu, přes který nebylo místy nic vidět (hlavně tam kam nedopadaly paprsky slunce). Haldu jsem procházel asi hodinu, než jsem se musel vrátit zpět k autu, jelikož jsem musel být v jednu hodinu v práci. 
nalezy
Mé nálezy za necelou hodinku sběru.


molybdenit
Nejlepší vzorek molybdenitu toho dne po umytí.
   Přesto sem i podařilo najít pár dokumentačních vzorků. Patřily mezi ně především molybdenity které jsou na této haldě velmi běžné a co se týče velikosti, tak jsou největší na Krupce (nebereme-li v potaz Vrchoslav). Mimo to jsem našel samozřejmě hromadu ortoklasu, přičemž některé kusy díky dobré štěpnosti připomínaly krystaly no a sem tam se objevil nějaký ten lupen biotitu. Nebylo to ale nic moc a tak jsem si říkal, že halda mi žádný sbírkový kus k Vánocům nedá. Jenže pak jsem se šikovně podíval a uviděl jsem asi 12 cm vzorek křemenné žiloviny, který byl z celé jedné strany pokryt až 1,5 cm velkým lupeny molybdenitu. Je to krásný poslední sbírkový kus roku 2019, který se mi podařilo získat…


P.S. Ještě jsem neměl příležitost vzorky nafotit, takže je snad dodám časem. :-)

FOTO = Lokalita

Jakub Mysliveček ©