minj
Lokality

Paleontologie
Kosov u Berouna
(den konání 23.10. 2019)

kosov
Lom focený z vrchu, v mlze město Beroun.


   Opět se mi urodila volná středa a tak jsem přemýšlel, kam vyrazit na šutry. Jelikož jsem se ale musel odpoledne pracovně zastavit na Stodůlkách, tak jsem chtěl jet směrem z Prahy na Plzeň. Dopředu jsem se rozhodoval mezi Třenicemi, kde jsem ještě nikdy nebyl a lomem Kosov u Berouna. No a jelikož Kosov je blíž, jel jsem sám a navíc jsem nestihl vyrazit dřív než v jedenáct hodin dopoledne, tak jsem zajel do lomu Kosov. Počasí bylo mlhavé, bylo chladno, ale bylo docela příjemně. Autem jsem si dojel nad lom a odtud jsem pak sestoupil do lomu.
vychoz
Poloha s tzv. "dřevotřískou".


Mé nálezy za 2 hodinky sběru.
   V lomu jsem byl všeho všudy potřetí a nikdy předtím jsem zde neměl moc štěstí. Za cíl jsem dnes měl najít alespoň jednu pěknou a hlavně celou ukázku trilobita Acanthalomina minuta a nebo Harpidella misera. Z předchozích zkušeností vím, že by se nějaký ten kousek dal objevit po pár hodinách sběru. No zamířil jsem rovnou k místu, kde se kope tzv. „dřevotříska“ a kde se tyto trilobiti dají najít. Na místě jsem byl naposledy v prosinci 2017 a od té doby se to tu moc nezměnilo. Ihned po příchodu jsem ale nejdříve něco málo pojedl a při té příležitosti jsem hned našel negativ Harpidelly. 


   Tentokrát to bylo poprvé co jsem sebou měl i nějaké další nářadí mimo kladívka a tak jsem doufal, ž se mi nějaký ten pěkný kousek podaří. Zkusil jsem jednu polohu cca 30 cm mocné vrstvy „dřevotřísky“ a nakopal jsem si nějaké větší kousky, které jsem následně kladívkem lámal na tenké plátky proti směru sedimentace (tedy po ploše). Ihned od začátku jsem nacházel kousky trilobitů, respektive jednotlivá drobná žebra jejich svleček. Bohužel žádný větší kus se mi stále nedařil. Nelepší kusy, které jsem nakonec po 3 hodinách sběru našel, byly jen nekompletní zástupci výše zmíněných druhů. 
harpidella
Harpidella misera
(Kosov u Berouna).
 Velikost hlavy 5 mm.


acanthalomina
Acanthalomina minuta
(Kosov u Berouna).
Velikost jedince 4 mm.
   Nejlepším nálezem pak byl asi 3 – 4 mm celý jedinec druhu Acanthalomina minuta, který se ale vzhledem k velikosti na vzorku tak trochu ztrácí a navíc je dost deformovaný. Od stejného druhu jsem si pak odnesl ukázku s více rozpadlými svlečkami. Od druhu Harpidella misera jsem našel nejvíce ukázek, ale vše byly jen jednotlivé hlavní tělní části. Nejzajímavější byla jedna ukázka hlavy i s dobře viditelnými očky. Během mé návštěvy mě překvapilo, že jsem zde potkal dalšího sběratele, přestože byla středa. Kolem třetí jsem se sbalil a vydal se zpět k autu. Cestou jsem ještě prošel pár zajímavých vrstev a sebral jeden poměrně hezký vzorek s Orthocery, který zde nechal nějaký jiný sběratel. Nakonec jsem z lokality odjížděl v půl čtvrté. Snad se mi někdy ty celé ukázky podaří…


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Harpidella misera
FOTO 2 = Orthoceras
FOTO 3 = Harpidella misera
FOTO 4 = Mlž neznámého druhu
FOTO 5 = Harpidella misera
FOTO 6 = Harpidella misera
FOTO 7 = Acanthalomina minuta
Jakub Mysliveček ©