minj
Lokality

 Mineralogie 

Pustý vrch u Folknářů
(den konání 16.6. 2019)

folknare
Aktuální stav lokality při našem příchodu.


   Musím přiznat, že na dnešní den jsem se moc těšil, jelikož jsem reálně nebyl na pořádně šutrácké akci docela dlouho. To jsou samé exkurze a krátké návštěvy lokalit, ale žádná větší celodenní akce, kdy člověk trochu zamaká a když je mu přáno, tak je i odměněn formou sbírkového vzorku. Počasí na dnešní den však nemělo být nejlepší a dokonce mělo celé dopoledne až do poledne pršet. Jenže při exkurzi před týdnem jsem na Folknářích viděl dobrou příležitost kopnout nějaké ty thomsonity a to se prostě nedá nechat jen tak. Proto jsme se s Jirkou domluvili a vyrazili společně po 2 letech na Folknáře. 
thomsonit
První lepší nalezený vzorek thomsonitu.


Polokoule thomsonitu s krystalem kalcitu v dutině trachybazaltu
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku 76 mm.
   Samozřejmě po cestě pršelo a né zrovna málo, ale naštěstí po příjezdu pod Pustý vrch už jen poprchávalo. Všiml jsem si, že louka je již kompletně posečená a seno je i sklizené, tedy smotané do balíků. Na lokalitě nebyl žádný pokrok od poslední návštěvy před týdnem a tak jsme si připravili nářadí a začali pracovat. Já odhazoval spoustu sutě dolů ze svahu, Jirka se pokoušel přímo ze stěny něco vykutat. Jirkovi se ze začátku dařilo a vytáhl i velmi pěkný vzorek, který byl asi nejlepší z dnešního dne, ale po chvíli byla již skála tak tvrdá, že to dál už nešlo. Já mezitím odhrabal materiál až na lavici trachybazaltu a zvětšoval jsem prostor, abych mohl začít s dobýváním materiálu. 


   Jirkovi mezitím rupla násada na velké palici a já jakmile jsem párkrát bouchl, tak to stejné. Naštěstí se to dalo tak nějak na místě opravit. Sice palice furt vypadávala, ale pracovat se s ní dalo. Bylo to ale jen narychlo a tak je násada stejně nakonec na odpis. Většina dne pak probíhala ve stylu nakopání nějakých větších balvanů a jejich následné porozbíjení. Materiál který jsme kopali byl ale poměrně dost hluchý. Dutiny byly prázdné, bez minerálů. Na druhou stranu se alespoň začalo zlepšovat počasí a začalo být polojasno. Největší dutiny, které jsme našli, dosahovaly až 10 cm, ale jejich výzdoba většina nebyla nic moc (když už v nich něco vůbec bylo). Kupodovu jsme nenarazili na žádný gismondin a kromě thomsonitu jsme našli jen pár phillipsitů a sem tam kalcit, který narůstal vždy na thomsonit.
thomsonit
Nejlepší vzorek thomsonitu,
který jsem si z toho de přivezl
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku 89 mm.


thomsonit
Jirkův nejlepší vzorek thomsonitu z toho dne.
   Nakonec když nás to již přestalo bavit úplně jsme kolem páté odpoledne sbalili věci a nějaké ty získané vzorky. Vzorky nebyly nic moc (nemít žádné ve sbírce, tak jsem velmi spokojen, ale s předchozími nálezy z minulých let se to nedalo srovnat). Jeden vzorek si ale možná po umytí do sbírky nakonec umístím. Poté jsme se přesunuli k autu a vydali se na cestu do Ústí. Je škoda, že lokalita je v takovém stavu, do kterého se dostala. Přesto se zde ještě stále nějaké ty vzorky s thomsonity udělat dají. V blízké době se sem ale nechystám znovu podívat, jelikož pochybuji, že bych udělal lepší ukázky než před lety.

P.S. Většinu vykopaných vzorků jsme na lokalitě nechali, jelikož si vždy bereme jen to nejlepší a zbytek necháváme pro ostatní. :-)


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Polokoule thomsonitu v dutině trachybazaltu
FOTO 2 = Polokoule thomsonitu v dutině trachybazaltu
FOTO 3 = Polokoule thomsonitu v dutině trachybazaltu
FOTO 4Polokoule thomsonitu v dutině trachybazaltu
FOTO 5 = Nejlepší vzorek thomsonitu, který jsem si z toho de přivezl
Jakub Mysliveček ©