minj
Lokality

 Mineralogická  burza

10. burza minerálů a zkamenělin Teplice
(den konání 28.9. 2019)

burza
Stůl Zdeňka Dvořáka především s lokálními ukázkami minerálů.


   Je již pravidlem, že se koncem září koná amatérská burza minerálů a fosílií v Teplicích. Letos se konal již její 10. ročník a já bych se rád při té příležitosti ohlédl i nazpět v čase na těch posledních 10 let, kdy se burza konala. Z těch 10 konaných burz jsem byl osobně na 8 z nich. Původně se burza konala začátkem září, ale poté byla přesunuta na konec září nejspíše z důvodu, aby se dala lépe spojit s terraburzou konanou ve vedlejší budově. Tato burza má navazovat na burzu dříve konanou v Ústí nad Labem, která již dále neprobíhá. Vyplnil se tak volný prostor, jelikož bylo velmi žalostné, že se v takto nadějné mineralogické oblasti, jako je Ústecký kraj, nekonala žádná podobná akce, snad kromě jarní burzy v České Lípě a pak až za hranice v neměckém Freibergu. 
burza
Na stole mě zaujalo více vzorků, například tento poměrně solidní fluorit pokrytý křemenem z ložiska Vrchoslav.


Druhý stůl především s ukázkami fosílií z hnědouhelných dolů.
   Jedná se také o první takovou akci, na které jsem kdy byl a musím říct, že laťku nasadila velmi vysoko. Burza je již od začátku cílená na přírodní ukázky minerálů. Nenajdete na ní tedy žádné šmuky, korálky a podobné esoblbosti. Od začátku se také koná v budově gymnázia v ulici Československých dobrovolců a organizuje jí Bílinská přírodovědná společnost. Samozřejmě nemohu nezmínit jméno Zdeňka Dvořáka, bez kterého by burza nejspíše nikdy nevznikla, který právě dává velký pozor na to, aby vystavovatelé neměli žádné z výše uvedených šmuků. 


   Za ty roky bylo na burze k vidění mnoho novinek, především z Krušných hor, které se za tu dobu staly běžnou součástí amatérských mineralogických sbírek. Vyjmenovat mohu například vzorky krupkaitů a kasiteritů z Krupky (cca rok 2012 – 2015), fluority z Vrchoslavi (2013 – 2015), karneoly s ametysty z Klášterecké Jeseně (2017 – nyní), hematity z Hradiště u Kadaně (2017) a další. Z Českého středohoří pak překvapily vzorky z lokalit Linhorka (2018), Dolní Zálezly (2018), Velké Březno (2015 – nyní), Babětín (2019), Soutěsky (2016) a další. Na burze je ale také vždy vidět alespoň jeden stůl i se zkamenělinami a to především z povrchových hnědouhelných dolů a přilehlých lokalit.
burza
Vystavovalo se opět ve třídách.


burza
U Honzy Louna mě zaujal tento heulandit z Kozákova.
   Burza je v podstatě regionálním mineralogickým a paleontologickým „výcucem“ a setkává se zde řada lokálních sběratelů i badatelů. Posledních pár let se o renomé burzy dozvěděli i sběratelé z dalších krajů ČR a dokonce i Slovenska, takže je na burze vidět i zajímavý „exotický“ materiál. :-) Jak jsem psal výše, burzu jsem vynechal jen dvakrát. Poprvé v roce 2012, kdy jsem tou dobou byl zrovna na sběratelské akci v jihozápadních Čechách a podruhé v roce 2015, kdy jsem na burzu měl zakázaný vstup po menší neshodě, kterou zde nebudu rozebírat. K výměně názorů prostě dochází často a mezi sběrateli je to na denním pořádku. Na závěr tohoto shrnutí mohu tedy říci, že burza v Teplicích patří aktuálně k těm nejlepším burzám minerálů a fosílií v ČR. 


   Letošní ročník jsem si opět nechtěl nechat ujít. Původní pán byl navštívit burzu a pak vyrazit někam do terénu s kamarády na šutry. Jenže tento plán se mi v týdnu rozsypal, jelikož jsem chytil nějaký moribundus. O terénu jsem si mohl nechat jen zdát a doufal jsem, že alespoň burzu zvládnu nějak pojít a pak se rychle někam schovám a s rýmičkou umřu… Jenže pak se mi ozval kamarád Dominik, že by se se mnou svezl z Ústí autem a také, že má na burze stůl, který asi celý nevyužije, tak že bych si k němu mohl na stůl něco přihodit. No řekl jsem si, že když si tam sednu a nebudu moc komunikovat, tak se snad nic nestane.  
burza
Náš pidistůl o který jsme se s Dominikem dělili, respektive já se k Dominikovi trochu přifařil. :-)


burza
Zadní chodba, kde bylo opět poměrně těžké projít.
   V sobotu jsme tedy vyrazili v půl osmé z Ústí směr Teplice. Na burze jsme byli mezi prvními a já nechal Dominika připravit si stůl. Mezitím jsem využil času a šel si projít přední část hlavní chodby a tři třídy. Z této rychlovycházky také pocházejí mé jediné dva úlovky z této burzy. Prvním byla kniha „Třetihorní rostliny severočeské hnědouhelné pánve“, která byla již pár let beznadějně vyprodaná. Letos však vyšlo její druhé vydání, které je navíc doplněno o nové nálezy a poznatky. Cena knihy byla navíc pouhých 400 Kč, což za takto pěknou a hodnotnou publikaci opravdu není mnoho.


   Druhým úlovkem byl baryt z jedné severočeské lokality, který mě stál 500 Kč. Bohužel jsem byl požádán, abych vzorek ani lokalitu na stránkách nepublikoval, takže jej zde neuvedu. Udělal mi ale velkou radost, jelikož kvalita a formát vzorku + cena byly velmi dobré. Poté jsem se vrátil ke stolu a připravil si pár svých vzorků. Bohužel židle byla jen jedna tak jsem stál, nicméně když se uvolnila fronta, tak jsem si burzu prošel. Musíte mě ale omluvit za fotky, jelikož jak mi nebylo moc dobře, tak jsem spíš burzu prolítnul a moc jsem nefotil. 
burza
 Stůl tohoto vystavovatele mě zaujal. Nejenže měl pěkné vzorky, ale především musím pochválit preciznost cedulek.


burza
 Kniha, kterou jsem si na burze pořídil.
   Mezi zajímavosti, které mě zaujaly byly gibbsity z Mokré u Žlutic. Celkově mě stůl tohoto vystavovatele zaujal, jelikož měl vzorky mému zaměření asi nejbližší. Na stejném stole byl také velmi pěkný vzorek markazitu na hornině za 2000 Kč, nicméně jak mi nebylo nejlíp, tak mi to úplně nemyslelo a vzorek jsem nekoupil. Přiznám se, že žádných dalších novinek jsem si nevšiml, ale to spíš bylo tím, že jsem moc nevnímal. Zbytek burzy jsem nějak doklepal a pak už jsme se s kamarádem jen dopravili do Ústí. Z burzy mám tedy smíšené pocity, jelikož mohla být skutečně fajn, ale kvůli nemoci jsem si ji moc neužil a tato reportáž také nemá moc velký informační charakter. Snad tedy alespoň to ohlédnutí zpět za posledních 10 let konání burzy k něčemu bylo… :-)


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©