minj
Lokality

 Mineralogická  burza

15. ročník amatérské burzy minerálů v Praze Strašnicích
(den konání 26.1. 2019)

burza
S Martinem u našich stolů.
Foto David Ševčík.


   Na „Amatérku“ jak je tato burza často nazývaná se vždy velmi těším a letos jsem se zúčastnil již 4. rokem. Jedná se o burzu, kde se sejdou v podstatě pouze sběratelé přírodních ukázek minerálů a zkamenělin. Letos podobně jako před dvěma lety asi všechny účastníky ráno překvapil čerstvě napadaný sníh. Především když jsem jel autem do Strašnic, tak jsem si po cestě trochu užil neplánovaných smyků zatíženého auta, ale dorazil jsem bez problému. Na místě jsem se setkal s Davidem a Martinem, kteří přijeli chviličku přede mnou. Rychle jsme sehnali místa na parkování dokud se nějaká sehnat dala a začali jsme nosit těžké bedny ke vchodu do školy. 
achaty
Stůl plný krásných achátů jak z ČR, tak ze světa.


Krásná drúzka stilbitu - Krásné u Šumperka. Velikost vzorku 58 mm, rok nálezu 2018.
Zakoupeno za 350 Kč.
   Mezitím dorazil také Tomáš s Dominikem a byli jsme komplet. Jakmile se v půl osmé otevřeli dveře do školy, tak začal trochu zmatek kdo kde má stoly. My jsme zjistili, že jsme rozděleni na dvě skupiny. David, Dominik a Tomáš byli v jedné místnosti a já s Martinem jsme byli v jiné místnosti. No hlavní bylo to, že jsme byli alespoň vedle sebe a tak jsme si mohli vzájemně pohlídat stoly. S Martinem jsme si klasicky přivezli převážně své vlastní nálezy a to minerály vulkanitů z Českého středohoří a dalších oblastí, rudní i nerudní minerály z Krušných hor a několik doplňujících vzorků z ČR a Slovenska. David přivezl své přebytky snad odevšad, Dominik přivezl své vlastní nálezy ze Španělska, Maroka, Ruska a Slovenska no a Tomáš přivezl opět své vltavíny, granáty a zlato. 


   Tentokrát jsem měl stoly připravené celkem rychle a to ještě před otvíračkou. Martin se šel v podstatě hned projít a tak jsem zůstal u stolů. Toho jsem se poté držel skoro celý den, jelikož burzu mám sice rád, ale dal jsem si zákaz dělat nějaké velké nákupy, což jsem nechtěl ani pokoušet procházkou burzy. Proto Martin dostal za úkol projít se po burze, všímat si všeho zajímavého a to případně vyfotit, pokud s tím vystavovatel nebude mít problém. Když se Martin vrátil, tak mi ukázal dvě zcela nepoužitelné fotky a reportáž, kterou měl napsat píši nakonec stejně já… 
opaly
Zaujala mě také tato nabídka drahých opálů z Austrálie.


beryl
 Krystal berylu z Otova, který si na burze pořídil David Ševčík. Musím uznat, že mu ho opravdu závidím, samozřejmě v dobrém. ;)
   Tentokrát nebylo na burze moc narváno, pravděpodobně kvůli menší ranní kalamitě. Přesto přišlo celkem uspokojivé množství lidí a nějaké vzorky mi ze stolu zmizely. Bohužel né všechny vzorky mi však lidé zaplatili a opět se zde tedy kradlo. Kolem dvanácté hodiny se burza začala vylidňovat a tak jsem se šel také projít, jelikož jsem potřeboval nějaké fotky do této reportáže. Samozřejmě to dopadlo tak jak jsem myslel, ale to až později. Na burze mě zaujalo několik stolů. Zajímavý byl stůl s pěknými ukázkami berylů z Maršíkova a stilbitů z Krásné u Šumperka. Jeden stilbit jsem si koupil a to za 350 Kč. Pro beryl jsem se chtěl vrátit později, jelikož byl celkem drahý a potřeboval jsem si to ještě rozmyslet.


   Další zajímavý stůl byl na chodbě a byly na něm pouze acháty a to z celého světa. Na stole bylo také několik knih pouze o achátech. Pokračoval jsem dál, pokecal jsem s několika kamarády jako třeba s Davidem Ševčíkem, který mi ukázal svůj luxusní úlovek z burzy v podobě velkého krystalu berylu z Otova. U Přemka Duška bylo opět narváno a jeho výborně představená kolekce vltavínů sklízela tedy úspěch. Chtěl jsem se zeptat na jednu konkrétní lokalitu, ale lidí tu bylo tolik, že jsem si řekl „až při zpáteční cestě“. O kousek dál mě zaujal nenápadný malý stolek, kde měl vystavovatel různé minerály, ale také krabičku s vltavíny. Největší z vltavínů měl 38g a byl za úžasnou cenu 180 Kč/g. Šlo o klasický pěkně skulptovaný Malý Chlum, ale po rychlé kalkulaci v hlavě jsem došel k závěru, že na tento kámen nemám.  vltaviny
Tady jsem se nemohl nezastavit. Chybějící místo značí vltavín z Besednice, který mi prodejce již ochotně balil.


beseda
 Vltavín z Besednice, který stál 500 Kč/g. Váha vltavínu 5,63 gramu, velikost vzorku 28 mm.
   Do té doby jsem se tedy držel. No jenže pak to přišlo. V další místnosti jsem narazil na zajímavý stůl s pěknými kameny. Nejvíce mě opět zaujalo několik vltavínů a když jsem zjistil, že je zde nepoškozená Besednice 5,6 gramu za cenu 500 Kč/g, tak jsem rezignoval a vltavín jsem si koupil. Pro představu hned vedle byly také vltavíny z Besednice za 1100 Kč/g. Ve stejné místnosti jsem pak obdivoval vlastní nálezy slovenských kolegů. Pak se objevil Honza Loun a u něj jsem si převzal kámen, po kterém jsem pokukoval už minulý rok v Písku a na Smíchově. Šlo o pěkný azurit z Piesků za 1400 Kč. No a byl jsem švorc… Zastavil jsem se ještě u kamarádů, podíval se na jejich vzorky a už jsem šel zpět, jelikož jsem byl dlouho od stolu a Martin to měl vše na starosti sám. 


   Martin si na burze pořídil především dva zajímavé vzorky. Oba patřily minerálu natrolitu z lokalit Českého středohoří. První ukázka byla z Dolní Zálezel a stála ho 800 Kč. Druhý kousek byl ze Soutěsek a jednalo se o zajímavou ukázku natrolitu v plsnatých agregátech, kterou jsme na lokalitě ještě neviděli. Další Martinovi vzorky si již nepamatuji. Z burzy jsme nakonec odcházeli po druhé hodiny. Byl jsem rád, že jsem zde dnes potkal řadu známých a se spousty z nich jsme si popovídali o šutrech i o výzkumech. Tak zase za rok. ;) azurit
 Azurit s malachitem z Piesků, který jsem zakoupil také před burzou od kamaráda Honzy Louna za 1400 Kč. Rok nálezu 2016.
Velikost vzorku 95 mm.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©