minj
Lokality

 Mineralogie 

Blahuňov u Chomutova
(den konání 14.7. 2019)

blahunov
Halda po těžbě fluoritu u Blahuňova.


   Při dvoudenní exkurzi do Krušných hor jsme navštívili také lokalitu Blahuňov u Chomutova. Samozřejmě při exkurzi není moc prostoru na hledání a musíme se věnovat hlavně účastníkům. Proto jsme si řekli, že se do Blahuňova vydáme při nejbližší možné příležitosti znovu na celý den. Mezitím jsem byl na Islandu a začínal jsem mít trošku šutrácký absťák. Proto jsem se hned po návratu domluvil s Martinem, že o víkendu vyrazíme. Sobota celá propršela a tak jsme vyrazili v neděli. V neděli sice mělo také pršet, ale jen do dvanácti hodin. Ráno skutečně pršelo a po cestě místy i docela dost. 
ametyst
Drúzka světlého ametystu na fluoritu
 (Blahuňov u Chomutova).
Velikost vzorku 52 mm.


Drúza krychlí fluoritu (Blahuňov u Chomutova). Velikost vzorku 53 mm.
   Zamířili jsme rovnou do Vysoké Jedle. Zde jsme zaparkovali, počkali jsme asi 5 minut, než přestalo úplně pršet a vydali jsme se na cestu k haldě bývalého fluoritového ložiska Blahuňov. Když jsme na lokalitu přišli, tak zde už byly dva sběratelé u paty haldy. My jsme dnes chtěli hledat na dvou místech. První bylo spíše pokusné a druhé je vždy tak trochu sázka na jistotu. Začali jsme tedy hrabat na prvním místě, kde byla vrstva větších kamenů. Většinou se jednalo o rulu, ale objevilo se i dost fluoritové a křemenné žiloviny. V podstatě prvním vzorkem, který vypadl, byl velký kus fluoritu na něhož z boku narůstaly růžičky růžového barytu do 5 mm. Bohužel nepřežil formátování.


   Dále se našly vzorky s krystaly fluoritu, nějaké ty drobné křemínky a také asi 20 cm balvan zonálního zelenomodrého fluoritu s trochou červeného karneolu. Bohužel jsme nevzali vodu na opláchnutí vzorků a tak jsem nevěděl, jak by tento kámen mohl vypadat po říznutí a naleštění. Neuváženě jej zmenšil asi na 10 cm kus, kde byla vidět zajímavá kresba a ten jsem si odnesl. Zbytek jsem zde nechal. Až doma při umývání vzorků jsem si uvědomil, jaká to byla blbost a že jsem mohl mít krásný velký sbírkový kus. Čas od času se v zeleném fluoritu objevil masivní fialový ametyst. Martin zde nic pořádného nenašel a když nás to přestalo bavit, tak jsme se přesunuli na místo č. 2. 
baryt
Drúza barytu narůstající na krystalky fluoritu (Blahuňov u Chomutova). Velikost vzorku 59 mm.


blahunov
Sběratelé zde dost agresivně podkopávají stromy rostoucí přímo na haldě.
   Na druhém místě, které mi prozradil kamarád asi tak před rokem, se dají najít poměrně pěkné a hojné drúzky fluoritu a křemene, sem tam s barytem. Při exkurzi jsem zde zkusil na chvilku hrábnout a opět mi vypadl jeden pěkný kus. Dnes jsme zde tedy pořádně hrábli a Martin opět neměl štěstí, ikdyž já osobně si spíš myslím, že drúzy zajetelené od jílu a bahna prostě neviděl. Mě čas od času vypadla nějaká ta drúzka fluoritu a křemene. Vše jsem si raději vzal, protože jsme neměli vodu na opláchnutí a nerad bych zde nechal nějaký pěkný vzorek. Mezitím dva sběratelé od paty haldy zmizeli a tak jsme si řekli, že se ještě podívat dolů, jak to tam vypadá.


   Bylo už kolem páté hodiny a nechtěli jsme tu moc dlouho pobývat, kdyby se odněkud vynořil třeba lesák. Tomu by se totiž ty podkopané stromy určitě nelíbili. Zamířili jsme zpět k autu a pak domů. Do Blahuňova si chci ale ještě určitě někdy zajet, jelikož mi odtud chybí nějaký lepší tabulkový baryt a větší leštěná plocha s fluoritem a karneolem. Dnešní vzorky po umytí nakonec nebyly nic moc. Oba výkopy jsme po sobě zarovnali relativně do původní podoby…
ametyst
 Drúzka ametystu
(Blahuňov u Chomutova).
Velikost vzorku 52 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Drúza oktaedrů fluoritu
FOTO 2 = Drúza křemene na fluoritu
FOTO 3 = Vzorek ametystu ve fluoritu
FOTO 4 = Drúzka křemene na fluoritu
FOTO 5 = Drúzka světlého ametystu na fluoritu
FOTO 6 = Drúza krychlí fluoritu
FOTO 7 = Drúzka krychlí fluoritu
FOTO 8 = Drúza barytu narůstající na krystalky fluoritu
FOTO 9 = Vzorek karneolu v zeleném fluoritu, který půjde na leštění
FOTO 10 = Drúza krychlí fluoritu
FOTO 11 = Drúza krychlí fluoritu na krystalech křemene
FOTO 12 = Drúzka ametystu
Jakub Mysliveček ©