minj
Lokality

 Mineralogie 

Rytina soutěska
(den konání 25.1. 2018)

rytina
Svah se pomalu ale jistě sune z údolí dolů.


   Zkouškové je v plném proudu a mě se letos vůbec nedaří. Dnes jsem měl jít na jeden termín zkoušky, ale nakonec jsem se rozhodl, že si spíš pročistím hlavu, půjdu na šutry, pak se na to ještě jednou podívám a půjdu na příští termín. Někdy je to lepší, než násilím rvát do hlavy informace, které mozek stejně nepojme, jelikož myslí na něco úplně jiného. A tak jsem využil dnešního mírně slunného dne a vyrazil do několika málo kilometrů vzdálené Rytiny soutěsky. Na lokalitě jsem byl naposledy cca před rokem a to jsem se zde byl jen podívat, jak se to tu změnilo.
rytina
Puklina v bazaltu s krystaly fakolitu.


Chabazit (var. fakolit) na bazanitu (Rytina soutěska - U potoka).
Velikost vzorku 80 mm, velikost krystalů do 4 mm.
   Tentokrát jsem si řekl, že půjdu čistě na místo s fakolity. Nemám totiž ve sbírce žádný vzorek s většími krystaly a tak jsem po nějakém toužil. Bylo poměrně teplo a já se nevím proč nabalil jak do vánice, takže když jsem konečně vystoupal k výchozu s fakolity, tak jsem toho měl už takzvaně „plný brejle“. Přes zimu v údolí díky svahovým pohybům a nejspíš i silnějším nárazům větru popadalo několik velkých stromů. Jestli to tu dříve vypadalo jako v pralese, tak teď to bude v létě už neprůchozí džungle. Naštěstí se k výchozu dá stále dostat bez problému. Když jsem se ale chtěl podívat o kus dál, tak tam jsme se už bez holin neodvážil. 


   Po krátké úvaze jsem se přesunul k výchozu nalevo, kde se ještě nekopalo. Stěna byla plná drobných dutinek do 5 cm s krystalky fakolitu do 2 mm. Tato velikost mě ale nezajímala, jelikož já chtěl najít krystaly alespoň kolem těch 4 mm. No zkrátka takové, které jsou vystaveny na výstavě „Minerály Českého středohoří“ v muzeu v Ústí nad Labem. A po chvíli jsem objevil pravděpodobně sopečnou pumu, která zapadla do brekcie. Masivní bazalt byl na jednom místě puklý a v tomto místě se vytvořili větší krystaly fakolitu, přesně takové, které jsem chtěl. Bohužel puma byla velká jen cca 30 cm a puklina zde byla jen jedna. Poskytla tedy 3 vzorky, ale jeden si nejspíš zařadím do sbírky, ikdyž by mohl být lepší. 
kalcit
Vzorek jehlicovitých krystalů kalcitu
 (Rytina soutěska - U potoka).
Velikost vzorku 74 mm.


rytina
 Některé vzorky jehlicovitých kalcitů jsem raději odnesl v přilbě.
   Poté jsem se ještě chvíli v tomto výchoze šťoural, kdyby náhodou, ale už se žádné větší krystaly neobjevily. Přešel jsem tedy k výchozu, kde se kutá nejvíc. Zde mám jedno místo, které je nacpané vzorky, ale bohužel jen těmi 2 mm krystaly fakolitu. Přesto jsem zde chvíli kopnul a hned jsem měl tuny vzorků. Nakonec jsem si vybral asi 5 kamenů a zbytek jsem zde nechal pro další šutráky co sem zavítají. Kupodivu na tomto místě nikdy nevydržím déle jak 3 hodiny, al ještě před odchodem jsem se pustil do velkého balvanu, který kdysi spadl, když se stěna utrhla. Všiml jsem si totiž, že polovinu balvanu tvoří brekcie a polovinu rozpadavý bazalt. 


   Chvíli jsem se nad tím šutrem trápil a nakonec jsem z něj získal dva zajímavé vzorky kalcitu s vysokými klenci. No ale samozřejmě podobný vzorek jako ten kalcitový macek co je v muzeu se neukázal. ;) Pak už jsem si zabalil vzorky a zamířil jsem zpět. Doma po umytí vzorků jsem ještě udělal pořádný výřad a moc mi toho tedy nezbylo. Přesto si nejspíše jeden kalcit a jeden fakolit do sbírky dám. Musím si to ale ještě nechat rozležet v hlavě, jelikož u nových vzorků je člověk často plný euforie a pak nahradí kvalitní starší kameny novými né tak kvalitními nálezy…
chabazit
 Chabazit (var. fakolit) na bazanitu
 (Rytina soutěska - U potoka).
Velikost vzorku 84 mm.


VIDEO = Rytina soutěska
(25.1. 2018)

FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Chabazit (var. fakolit) na bazanitu
FOTO 2 = Chabazit (var. fakolit) na bazanitu
FOTO 3 = Vzorek jehlicovitých krystalů kalcitu
FOTO 4 = Vzorek jehlicovitých krystalů kalcitu
FOTO 5 = Chabazit (var. fakolit) na bazanitu
FOTO 6 = Chabazit (var. fakolit) na bazanitu
Jakub Mysliveček ©