minj
Lokality

 Mineralogie 

Novoroční výprava do podkrkonoší
(den konání 6.1. 2018)

doubravice
Podoba lomu Doubravice začátkem roku 2018.


   Koncem roku jsem si domluvil koupi pily na kameny za krásnou cenu, nicméně musel jsem si pro ni sjet k Hradci Králové. No a přeci nepojedu jen tak do Hradce a zpátky, to už se rovnou zastavím na nějaké šutry.  Domluvili jsme se s Martinem a také s Davidem, že v sobotu nejprve vyrazíme na šutry a při zpáteční cestě pilu vyzvedneme. Ráno v půl deváté jsme tedy vyráželi z Prahy asi tak za hodinku jsme vystupovali u lomu Doubravice. Po cestě jsme vyhlíželi sníh, jelikož ještě včera ráno když jsem se díval na webkamery byl sníh všude kolem. Dnes už ho zbývalo posledních pár ploch, ale lom i pole byly bez sněhu. 
doubravice
Pole pod lomem bylo dokonale podmáčené.


V Levínské Olešnici byl začátkem roku 2018 pouze malý pásek pole, kde se dalo sbírat. Zbytek byl již oset.
   Lom Doubravice je lokalitou ideální hlavně pro začínající sběratele. Nenáročný sběratel si tu během pár hodin nasbírá batoh vzorků a bude spokojený. Bohužel náročnější sběratel už to má horší a to velmi. V podstatě jsme došli k části, kde se právě těží. Při odstřelu této části lomu zde údajně bylo asi 50 sběratelů a to mělo být někdy na podzim 2017. Samozřejmě jsme nacházeli jen zbytky a to jaspisy a chalcedony, sem tam kalcit. Když se jó zadařilo, tak z totálně promáčené hlíny vykoukl menší krystal křemene, křišťálu či ametystu. Tohle nás moc nebralo a tak jsme se přesunuli na pole pod lomem. 


   V létě 2016 jsme tu s Martinem v totálním suchu nějaké ty acháty našli. Tentokrát se taky něco našlo, ale žádná sláva to nebyla. Spíš bída. Totálně od bahna jsme to pak vzali potokem až k výsypkám lomu, kde se dají najít větší kusy kalcitu a pak už jsme to zabalili, sundali holiny a jeli dál. Druhé místo, kde jsem se chtěl stavit byla Horka u Čisté, ale jelikož zde nebylo zoráno a byl zde ozim, tak jsme zamířili do Levínské Olešnice. Na této lokalitě jsem ještě nikdy nebyl, ale dost jsem o ní četl, takže místo jsme našli snadno. Ono to ani tak těžké není, jsou to prostě pole na úpatí hřebene nad železniční zastávkou. 
olesnice
Martin s Davidem při sběru.


olesnice
 Moment nálezu jedné opršené hlízy chalcedonu, snad s achátovou kresbou...
   Hlavní pole bylo bohužel už oseté ozimem, ale nad ním byl pruh nedávno zorané ornice a díky tání sněhu také řádně omyté. Na tomto místě jsme toho nenacházeli moc, jelikož hluboká orba není pro sběr ideální (respektive je, ale nejlepší je, když se orba následně srovná do roviny). Nacházejí se zde především krystaly křišťálu, které vznikly rozlámáním řady geod vyvětrávající z podloží. Samotných achátových pecek jsme moc nenašli. Dole o kus dál u tratě jsme viděli další stejně zorané pole a tak jsme se k němu vydali. Toto pole bylo už o poznání bohatší na pecky chalcedonu a doufejme, že s acháty. Kluci ale moc chalcedonové hlízy neviděli.


   Nazpátek jsme to vzali po úzkém pruhu zoraného bramborového pole dole u trati. Tady to zase vypadalo na jednu hlízu vedle druhé. Hlízy to byly, ty co jsme chtěli ale ne a tak nám téměř výhradně končily polotekuté brambory na rukavicích. Přesto tu Martin našel pěknou achátovou pecku (kámen byl trochu kleplý a na lomu byla vidět kresba). U potoka nebo spíš místní stoky jsme si pak narychlo umyly nálezy, udělali rychlé třídění a pak už jsme pokračovali na další a poslední lokalitu. Tou byl lom Studenec u Jilemnice – má nejoblíbenější podkrkonošská lokalita.
studenec
 Podoba spodní části lomu Studenec na začátku roku 2018.


analcim
 Růžové krystaly analcimu se žlutými kalcity (Studenec u Jilemnice). Velikost vzorku 65 mm, krystaly analcimu do 8 mm.
   V lomu jsem byl naposledy v létě 2017, kdy jsme zde s přítelkyní řádně zmokli. Od té doby se lom moc nezměnil, ale poloha s dutinami, kterou jsem minule objevil vzadu u stěny na 3. etáži už byla ta tam. Obcházeli jsme stěnu a najednou slyším Martina, jak někoho zdraví. Byl to Jirka Sailer, se kterým jsme nedávno byli na šutrech. Byl v lomu celý den a měl krásné vzorky s opravdu luxusními analcimy kolem 1,5 cm a také drátky ryzí mědi. Vše to bylo z jednoho místa, a jelikož už končil, tak jsme se dali do práce my. Už se pomalu smrákalo a bylo kolem čtvrté hodiny, když jsme začali s prací.


   Lom už zalévalo rudé světlo ze zapadajícího slunce. Člověk aby se dostal k dobrým vzorkům musel probrodit skrz ledovou vodu a následně ještě prolámat asi 1 cm mocný led. Bylo to celkem zajímavé a připadal jsem si tak trochu jako bych sbíral šutry někde na Islandu. Za tu hodinku se nám několik vzorků podařilo. Mě zaujaly především analcimy, ale tak pěkné jako Jirka jsem neudělal. Martin zase pracoval na velkém balvanu s dutinami křemene. David chudák měl jen malé kladívko a majzlík, tak toho moc nezmohl, ale také si něco našel. Mě pak zaujala jedna dutina s barytem a o kus dál jsem uviděl další. Nejdřív jsem zkusil baryty a dutina měla něco kolem 25 cm. No už byla skoro tma, tak jsem si řekl, že jí zahrabu na příště.
kalcit
 Velký krystal kalcitu vyplňující celou dutinu (Studenec u Jilemnice).
Velikost vzorku 130 mm.


studenec
 Lom ve světle zapadajícího slunce.
   Šel jsem se ale podívat ještě na tu další dutinu a silně jsem nechápal. Z dutiny kolem 30 cm koukal krystal kalcitu o velikosti kolem 10 cm narůstající na analcimy! No dál už asi víte, jak to proběhlo. Martin přidržel krystal a já bouchal. Vzorek jsme úspěšně dostali ven a pak už se rychle zabalilo a zmizeli jsme. U auta jsme byli až za tmy kolem páté hodiny. Čekala nás ještě ta pila, ale to naštěstí proběhlo poměrně rychle a bez problému. Doma jsem potom o týden později pilu dal do kupy a vzorky umyl. Nakonec to zase tak pěkné není, ale přesto se do Studence asi ještě pojedeme v blízké době podívat. A David si do té doby prý sežene lepší majzlík a palici. :D


VIDEO = Revize lomů Doubravice a Studenec v podkrkonoší (6.1. 2018)

FOTO = Lokalita Doubravice

FOTO = Lokalita Levínská Olešnice

FOTO = Lokalita Studenec
FOTO 1 = Chryzokol s analcimem v dutině kalcitu
FOTO 2 = Polokoule tvořené barytem zarostlé kalcitem
FOTO 3 = Krystaly analcimu s kalcitem v dutině
FOTO 4 = Polokoule barytu zarostlé kalcitem
FOTO 5 = Velký krystal kalcitu vyplňující celou dutinu
FOTO 6 = Krystaly žlutého kalcitu, místy s analcimem narůstající na drobnokrystalický křemen
FOTO 7 = Růžové krystaly analcimu se žlutými kalcity




Jakub Mysliveček ©