minj
Lokality

 Mineralogie 

Paškapole u Bořislavi, Lukov u Milešova
(den konání 27.12. 2018)

paskapole
Pohled na lokalitu
Paškapole u Bořislavi.


   Když jsme před 14 dny s Dominikem poprvé navštívili lokalitu Paškapole, tak jsem si říkal, že ji budu muset brzy navštívit znovu na trochu déle a pokusit se zde o nějaký ten vzorek do sbírky. No a jelikož jsme dnes s Jirkou měli oba dva volno, tak jsme se včera domluvili, že společně zajedeme někam na šutry. Nevěděli jsme kam zamířit, jelikož plánů bylo hodně, nicméně já chtěl poměrně dost vyrazit právě na Paškapole. Nakonec jsme se domluvili, že Jirku ráno vyzvednu, vyrazíme tedy na Paškapole a když zbyde čas, tak zajedeme také do Lukova, kde se potkáme s Víťou a Nikčou. Plán byl domluven a stačilo jen doufat ve sbírkové vzorky do obou sbírek.
augit
Můj asi nejlepší nalezený vzorek "augitu" z toho dne.


Jirka byl poněkud úspěšnější. Vzal si jen něco, já si také něco vybral a asi polovinu kamenů jsme na lokalitě nechali pro další zájemce, tak snad brzy neuvidíme hromadu vzorků z Paškapole na GeoTrhu a tak...
   Druhý den ráno bylo opravdu ošklivě a popravdě se mi na šutry moc nechtělo. Říkal jsem si, že akorát promrzneme a že bych vlastně dnes mohl dělat spoustu jiných věcí. Přesto jsem naložil věci do auta a vyrazil jsem. Po cestě se kupodivu ukázalo slunce a polojasné počasí pak zůstalo po celý den. Dokonce se i dost oteplilo. No vyzvedl jsem Jirku a zamířili jsme tedy na první lokalitu. Jirka mi říkal, že na Paškapoli byl naposledy asi ve stejném věku jako je mě teď, takže zde nebyl minimálně 10 let. Proto ho trochu překvapil stav lokality. Podle jeho slov byla dřív lokalita úplně na ráně a projíždějící auta na něj troubila.


   Každý si vybral své místo a začali jsme s hledáním. Jak už to tak bývá, já si vybral místo, kde nebylo téměř nic lepšího a Jirka tahal jeden pěkný vzorek za druhým. Naše nálezy patřily pouze krystalům augitů od 5 mm po 4 cm. Mimo to jsme čas od času narazili na plátky mosazně zbarveného flogopitu velké až 3 cm. Na mém místě byl bohužel trochu jiný materiál a tak se mi podařila jen spousta volných krystalů a ke konci také pár krystalů na hornině. Maximální velikost krystalů, které se mi poštěstilo najít byla kolem 3 cm. Jirkovi se podařilo několik velmi pěkných vzorků a nejlepší z nich byl vzorek se dvěma velkými krystaly augitu kolem 4 a 3 cm na hornině. 
lukov
Pohled na část lokality
Lukov u Milešova.


kaersutit
 Nález kaersutitu, ze kterého jsem měl velkou radost... 
   Na lokalitě jsme pobyli asi tři hodiny a kolem půl druhé jsme vyrazili na lokalitu Lukov. Lukov je lokalita, které bych se velice rád věnoval trochu víc než jen sporadicky při exkurzích a dnes jsem měl asi hodinu a půl času na sběr. Každopádně jsme celkem dlouho kecali s Víťou a Nikčou, se kterými jsme se tu sešli. Když Jirka našel první větší krystal kaersutitu kolem 35 mm, tak jsem si řekl, že kecání bylo dost a šel jsem hledat. Už jsem myslel, že zde nic extra kromě pár volných krystalů kaersutitu do 3 cm nenajdu. 


   Jenže ke konci se i na mě dostalo trochu toho štěstí a tak jsem našel poslední letošní vzorek přímo do sbírky nalezený vlastním sběrem. Povedl se mi totiž 45 mm velký krystal kaersutitu. Přední plocha krystalu byla mírně odštěpená a tak se krásně leskne. Doma se mi pak ještě podařilo jej trochu lépe naformátovat a tak šel rovnou na podstavec a na polici mezi mé top vzorky z Českého středohoří. Spousta sběratelů by asi řekla, že těchto kaersutitů bych našel za jeden spoustu a lepších na Vlčí hoře u Černošína, ale toto je vzorek z klasické historické lokality z Českého středohoří a proto pro mě má mnohem větší hodnotu. Poté jsme se už sbalili a krátce po západu slunce, ale ještě za světla, jsme vyrazili k autům. Rozloučili jsme se a já se vydal směr Ústí. Jirku hodili domů Víťa s Nikčou. Takže za dnes 3 sbírkové vzorky. Jirka 2 a já 1. :) 
kaersutit
Vzorek kaersutitu v tufu, který šel do sbírky (Lukov u Milešova). Velikost vzorku 62 mm a krystalu 45 mm.


FOTO = Lokalita Paškapole u Bořislavi
FOTO 1 = Povětšinou jednotlivé krystaly augitu
FOTO 2 = Krystal augitu zarostlý v bazanitu
FOTO 3 = Krystal augitu s flogopitem zarostlé v bazanitu
FOTO 4 = Krystal augitu zarostlý v bazanitu


FOTO = Lokalita Lukov u Milešova
FOTO 1 = Krystal kaersutitu v tufu

Jakub Mysliveček ©