minj
Lokality

 Mineralogie 

Libochovany
(den konání 2.3. 2018)

libochovany
Pohled na lomovou stěnu, kde jsme následně hledali chabazity.


   Bohužel ani po týdnu se auto nepodařilo opravit a teprve dnes večer jsem si pro něj měl jít. S Martinem jsme si tedy řekli, že se vydáme na další blízkou lokalitu a to do Libochovan. Libochovany máme s Martinem rádi, jelikož jsme zde tak nějak oba začínali sbírat a už delší dobu jsem zde nebyl. Martin sem jezdí celkem pravidelně a horní menší lom na Deblíku už je z velké části zavezený. Možnosti sběru jsou tam už velmi malé a v podstatě se dají sbírat už jen krystaly augitu. Mě už ale delší dobou vrtá v hlavě jiné místo, kde se nacházejí drobné do 1 mm velké krystalky chabazitu v drúzách na puklinách bazaltu. Navíc když se tento materiál objevil na jedné sběratelské stránce na Facebooku, tak jsem si řekl, že nastal čas to místo trochu prověřit. 
chabazit
Drobné krystalky chabazitu na puklině bazaltu (Libochovany).
Velikost vzorku 97 mm.


Po sopečných pumách se dalo v tomto příkrém terénu celkem dobře šplhat ke kalcitovým žilám.
   Tentokrát jsme se s Martinem potkali až v autobuse. Máme to kousek a tak jsme za 5 minut byli v Církvicích. Odtud je třeba dát se do kopce mezi chatami a rodinnými domky nahoru do lesa a pokračovat stále nahoru až na cestu, která vede do menšího lomu na Deblíku. Jak jsem už psal, chtěli jsme prověřit trochu jiné místo a tak jsme k němu hned zamířili. Přestože bylo jasno a téměř bez mráčku, tak začalo nečekaně trochu sněžit, ale pak to naštěstí ustalo. Byl pracovní den a tak jsme potkali spoustu tatrovek vozící různou suť a zkrátka bordel do zaváženého horního lomu. Samozřejmě jsme se schovávali, abychom nebyli vyhozeni. 


   Na místě s chabazity jsme se asi půl hodiny vrtali a nakonec jsme si pár drúz s drobnými krystalky odnesli. Narazili jsme i na nic moc kalcity, které jsme na místě nechali. Pak jsme si říkali co dál. Řekli jsme si, že v místním velkém lomu jsme ještě nikdy nebyly a že bychom ho mohli nenápadně obhlédnout. V tomto lomu už se netěží, ale samozřejmě se zde pracuje a dostat povolení ke vstupu je zde zkrátka nemožné. My se schovávali mezi stromy a prošli malou část lomu se zachovalými pyroklastiky. Pyroklastika prorážely místy kalcitové žíly různých mocností od několika mm po až 7 cm a různě naduřovaly či se naopak ztenčovaly. Na straně kam jsem šel já jsem nic extra nenašel. Martin měl ale štěstí a narazil na místo, kde úplnou náhodou doslova kopl do drúzy s klenci kalcitu. 
kalcit
Dutina s krystaly kalcitu
 (Libochovany).
Velikost vzorku 87 mm.


martin
 Martin našel trhlinu s rozpadlou dutinou kalcitu dlouhou přes 1 metr a v nejširším místě kolem 30 cm mocnou.
   Drúza byla tvořena krásnými čistě bílými klenci kalcitu a měla rozměry cca 20 na 20 cm. No celkem mazec a takové pěkné kalcity jsem zde ještě neviděl. Martin se začal v daném místě vrtat a vyndával jednu volnou drúzu za druhou. Já se zkusil podívat na další žílu vedle, která taky vypadala nadějně. V její horní části byla vidět i dutina a tak jsem si postupně vysekal schůdky do měkkého pyroklastického materiálu a vydrápal se až k žíle. Neměl jsem moc místa a tak jsem jenom jednou rukou obkopával malým krumpáčkem žílu tak, abych potom vyndal co možná největší kus. Žíla byla výhradně tvořena drobnými krystalky bílého čistého kalcitu a sypala. V podstatě to vypadalo jako bych loupal kusy hodně rozpadavého pomela. Krystalky opravdu tak i vypadaly, jen nebyly žluté.


   Postupně jsem se propracoval až k dutině a vykopané drúzky jsem si dával kam to jen na šikmé ploše šlo, aby neujeli ze svahu. Poté jsem si všechno snesl dolů pod stěnu, kde jsem se rozhodl, že nejsilnější část žíly s náznakem dutiny klepnu pomocí plochého majzlíku. To se mi povedlo a já tak našel svůj nejestetičtější vzorek kalcitu z Libochovan vůbec. Vzorek tvoří 3 generace kalcitu s nejstaršími skalenoedry, které jsou pokryty oranžově zbarveným masivním kalcitem a na něj pak nasedají čiré klence. Druhou polovinu jsem daroval Martinovi, jelikož se mu velmi líbila. Potom jsem se šel podívat o kus dál, kde jsem ve stěně našel odlomenou kalcitovou žílu. Její polovina stále byla na stěně a jednalo se o velkou cca 1 x 1 m velkou plochou dutinu s krystaly kalcitu, bohužel již silně zvětralými. 
kalcity
 Tato část žíloviny se otevřela do dutiny a poskytla dva pěkné vzorky.


kalcit
 Dutina s krystaly kalcitu více generací
 (Libochovany).
Velikost vzorku 87 mm.
   Vrátil jsem se tedy k Martinovi a s úžasem jsem zjistil, že Martin narazil na něco podobného, ale s čistým materiálem. Stále totiž tahal jednu drúzu za druhou z trhliny o délce cca 1 metru a šířce kolem 20 cm. Společně jsem pak během další hodiny tahali jednu drúzu za druhou. Vzorků bylo tolik, že jsme je neměli šanci odnést a tak jsme si vybrali jen to nejlepší a zbytek jsme na lokalitě nechali. Trhlinu jsme ale nedokopali a tak se sem ještě vrátíme. Bylo kolem druhé hodiny, ale řekli jsme si, že už to zabalíme a půjdeme domů, jelikož byla opravdu kosa a jelikož jsme měli oba mokré rukavice od vlhké zeminy v trhlině, tak nám byla pořádná klemra na ruce. Doma jsem si pak všiml, že mám ruce úplně rudé, takže jsem měl i lehké omrzliny jak se zdá. No budu si muset koupit lepší rukavice.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Drobné krystalky chabazitu na puklině bazaltu
FOTO 2 = Dutina s krystaly kalcitu
FOTO 3 = Dutina s krystaly kalcitu více generací
Jakub Mysliveček ©