minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Amatérská burza v Teplicích - 9. ročník
(den konání 29.9. 2018)

burza
Tento rok bylo již před devátou hodinou plno.


   Na dnešní den jsem se těšil. Zaprvé se konala burza v Teplicích a poté jsme měli s Martinem v plánu zajet někam na kameny (plán byl však zatím otevřený). Burza začíná oficiálně pro návštěvníky v 9:00, ale z vlastních zkušeností vím, že otevřeno je již od půl deváté a tak jsme s Martinem dorazili právě na půl devátou. Letos jsem neslyšel o žádných zajímavých nových sběrech, které by mělo smysl koupit kromě nových nálezů z lokality Dolní Halže. Na řezanky moc nejsem, ale peníze jsem raději připravené měl. 
burza
Osobně mě zaujal stůl s řezankami z lokality Rokle a Klášterecké Jeseně.


Achát (Černý Potok). Velikost vzorku 72 mm. Rok nálezu 2018. Zakoupeno za 100 Kč.
   Burza byla opět velice pěkně vedena. Neviděl jsem žádné korálky a podobné blbosti. Tromlovaných kamenů bylo pomálu a naprosto převažovaly přírodní ukázky minerálů a zkamenělin. Burza byla letos opravdu nabitá vystavovateli a otevřené byly i obě zadní třídy, ke kterým se ale úzkou chodbou se stoly sběratelů celkem špatně přes dav dostávalo. Nové vzorky z Dolní Halže mě zklamaly a tak jsem si žádný nekoupil. Letos jsem totiž na internetu již jeden výrazně kvalitnější vzorek koupil za mnohem nižší cenu a tak nebylo o čem přemýšlet. Na druhou stranu mě zaujaly nové leštěné vzorky křemen-karneolové žiloviny z Černého Potoka. Za pouhých 100 Kč jsem si koupil jeden poměrně hezký vzorek.


   U kamaráda Honzy Louna jsem měl zamluvený pěkný vzorek milleritu s ankeritem v dutině pelosideritu z Kladna a jelikož mi vzorek nechal za krásnou cenu 1100 Kč, tak jsem si od něj ještě vzal pěkný pyroluzit z Horní Blatné za 200 Kč, který měl na stole. U dalšího kamaráda jsem pak za pouhých 50 Kč koupil menší estetický vzoreček se dvěma krystaly chabazitu z lokality Cvikov, abych doplnil svou sbírku zeolitů o další lokalitu. Ve stejné místnosti jsem pak obdivoval krásné srostlice markazitu z Bíliny, které byly za velmi pěknou cenu do 500 Kč, nicméně u těchto vzorků si člověk musí dobře rozmyslet koupi. Některé vzorky se totiž po čase rozpadají díky rozkladu markazitu na kyselinu sírovou a soli. To může zničit nejen vzorek, ale také vitrínu, sklo na vitríně apod… 
chabazit
Chabazity v dutině tefritu (Cvikov - Kalvárie). Velikost vzorku 78 mm, velikost většího krystalu 9 mm. Rok nálezu 2010. Zakoupeno za 50 Kč.


vltaviny
Přemysl Dušek opět dorazil se svou prodejní kolekcí vltavínů.
   Tyto vzorky bohužel silně zapáchaly sírou a většina vykazovala počáteční fáze rozkladu, takže jsem si nákup rychle rozmyslel. U stejného prodejce jsem pak viděl zajímavé ukázky fakolitů z Dolních Zálezel, avšak poměrně velké formáty za vysokou cenu. Burzu letos zaplavily sádrovce z Bíliny které se daly sehnat za velmi pěknou, ale i příšerně vysokou cenu nehledě na kvalitu. Já už tento materiál mám a tak jsem si žádný sádrovec nekoupil. V zadních třídách jsem pak obdivoval především vltavíny vystavovatele Přemysla Duška (vltavínů jsem letos úplně propadl, ale nechtěl jsem hodně utrácet, tak jsem byl zdrženlivý). 


   Zaujal také stůl Viktora Tecla s ukázkami pákistánských a brazilských minerálů. Zastavil jsem se na pokec také u kamaráda Lubomíra, který přivezl ukázky minerálů ze Slovenska. Neméně zajímavý stůl měl kamarád Martin Klouček se svými vlastními nálezy především záhněd z Alp. Tato burza je ale také otevřená všem amatérských vystavovatelům a sběratelům. Viděl jsem spoustu stolů svátečních sběratelů, kteří zde nabízeli své přebytky za krásné ceny. Zkrátka na burze se dalo sehnat téměř cokoliv v jakékoliv cenové kategorii. Už se těším na návštěvu příští rok.

P.S. O tom kam jsme pak jeli s Martinem na kameny tentokrát psát nebudu. Třeba časem to bude již možné… Kvalita fotek z burzy tentokrát není nejlepší, jelikož jsem fotil ve spěchu...
millerit
Millerit v dutině ankeritu (Kladno). Velikost vzorku 85 mm, velikost většího krystalu milleritu 10 mm. Zakoupeno za 1100 Kč.


FOTO = Burza
FOTO 1 = Chabazity v dutině tefritu (Cvikov - Kalvárie). Zakoupeno za 50 Kč.
FOTO 2 = Krystaly pyroluzitu (Horní Blatná - halda Concordia). Zakoupeno za 200 Kč.
FOTO 3 = Millerit v dutině ankeritu (Kladno). Zakoupeno za 1100 Kč.
FOTO 4 = Achát (Černý Potok). Zakoupeno za 100 Kč.




Jakub Mysliveček ©