minj
Lokality

 Mineralogie 

Šutrování s Dančou - 3. den
(den konání 18.8. 2017)

trmice
Lom u Trmic z od vrchní silnice.


   

Poslední den jsme se s Dančou domluvili na tom, že budeme končit dříve, jelikož potřebovala ještě zpátky do Prahy a druhý den šla do práce. Potřebovala tedy trochu zregenerovat a tak jsme si řekli, že se vydáme jen na jednu lokalitu a to do starého zrekultivovaného lomu do Trmic u Ústí nad Labem. Tato málo známá lokalita, která v roce 1989 prošla rekultivací po ukončení těžby je místem nálezů pěkných ale vzácnějších krystalů aragonitu a běžné jsou zde nálezy kalcitu. V podstatě je to lokalita CaCO3

trmice
Právě otevřená dutinka s kalcitem.


Čedičové sloupce a vlevo od nich jedna z žil kalcitu.
   Zaparkovali jsme nad lomem a už ráno kolem desáté bylo jasné, že dnes bude řádné vedro. Vzali jsme si bagáž a sestoupili jsme do zarůstajícího lomu. Zde je několik míst s nálezy, ale nejlepší jsou aktuálně odkryvy dvou žil těsně vedle sebe s častými dutinami kalcitu. Některé z dutin dosahují velikosti až 1 metru, avšak jsou ploché a spíše táhlé. Vzorky z obou žil jsou v podstatě odlišné. Zatímco z levé žíly je materiál čerstvý s matným povrchem, pravá žíla obsahuje krystaly kalcitu s lesklým povrchem. 


   My zkusili hrábnout v obou žilách. V podstatě by to zde bylo na velkou práci, aby se drúzy při vyndávání nepoškodily a tak jsme se jen tak nějak povrchově vrtali kladívky a páčidly. Přesto pár hezkých vzorků padlo. Mě osobně ale nic extra nezaujalo a tak když jsme při odchodu pod levou žílou nalezli spadlý balvan s dutinami kalcitu větších velikostí, tak jsem zaplesal. Jeden vzorek jsem si vzal i do sbírky. Byl to zajímavý materiál i z toho důvodu, že se v podstatě jednalo o brekcii složenou z úlomků čediče, které byly tmelené kalcitem a tak vytvářeli zajímavou strukturu. 
brekcie
Zajímavý vzorek brekcie tmelené kalcitem (Trmice u Ústí nad Labem).
 Velikost vzorku cca 220 mm.


kalcit
Krásný vzorek s kalcitem
(Trmice u Ústí nad Labem).
Velikost vzorku cca 210 mm.
   Poté už zbývalo se akorát vyškrábat zpět k autu, což v tom příšerném vedru byl úkol hodný Herkula. Dokázali jsme to a u auta tak trochu odpadli. Danča si dala do kupy věci na cestu a roztřídila vzorky. Poté zbývala ještě necelá hodina času do odjezdu vlaku a tak jsem Danču vzal k Miladě, aby se podívala na zrekultivovaný povrchový hnědouhelný důl. Poté jsem jí už jen odvezl na vlak a uháněl ještě na zbytek dne k Zuzce. Danče i mě se třídenní šutrovačka líbila a řekli jsme si, že asi někdy dáme repete. :)


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krásný vzorek s kalcitem
FOTO 2 = Zajímavý vzorek brekcie tmelené kalcitem
Jakub Mysliveček ©