minj
Lokality

 Mineralogie 

Hradiště u Kadaně
(den konání 21.10. 2017)

hradiste
Aktuální podoba haldy s hematity v údolí potoka. Kdo by řekl, že před 4 lety zde byla halda rozvážena. Dnes již vše opět patří přírodě.


   Musím říct, že po poslední návštěvě Hradiště jsem se nemohl dočkat, až se na haldu s hematity zase podívám. Začátkem října výprava bohužel nevyšla kvůli tomu, že Martinovi přivezli uhlí, o týden později zase nebyl čas a tuto sobotu jsme si s Martinem konečně našli čas do Hradiště zajet. Psal jsem také dalším lidem, zda-li by se nechtěli přidat, ale nikdo nemohl. Tedy až na Standu, kterému se to jako zázrakem přesně hodilo ve velmi náročném pracovním vytížení a dnes měl jediný volný den, který mohl obětovat na šutry. A opravdu se těšil vzhledem k tomu, že vstával ve 4 hodiny ráno a v silném dešti se vydal na vlak do Ústí. 
hradiste
Druhá letošní akce na Hradišti. Jeli Martin, Standa a já.


Lebník hematitu s krystaly sideritu
 (Hradiště u Kadaně).
Velikost vzorku 59 mm.
   My ráno s Martinem vyzvedli Standu z nádraží a už jsme uháněli směr Hradiště, abychom na místě byli co nejdřív. Dorazili jsme asi tak v půl jedenácté a bylo typické, zamračené, studené a mokré (po nočním dešti) podzimní počasí. Naštěstí už ale nemělo pršet. Pobrali jsme si věci a vydali se na haldu. Od mé poslední návštěvy zde akorát někdo (asi vím kdo :D ) přehrábl hromady vykopaného materiálu, kde se něco mohlo, ale také nemuselo ukrývat. Já šel nejdřív dělat to samé a přehraboval jsme ještě haldu co jsme s ostatními minule prohrabovali. A našel se jediný dnešní lebníček ve společnosti s krystalky sideritu.


   Martina zaujaly křemeny, které se tu místy povalují, a zjistil, že v nich jsou pěkné kresby po krystalech barytu či kalcitu. Navíc volná místa byla vyplněna světlým ametystem a tak jsme některé křemeny vzali na říznutí, jelikož by to mohl být velmi zajímavý materiál po naleštění. Standa se dal do přehrabování druhé haldy, ale nic neobjevil. Poté jsme se přesunuli na druhé místo, kde jsem minule našel pěkný hematit a o kus dál Přemek také nějaké hematity vytáhl. Dnes jsem tu chtěl pořádně kopnout a doufal jsem v nález nějakého pěkného vějíře hematitu a také nějakého většího lebníku. 
hematit
Standův super nález velkého hematitu.


hematit
Žíla s vějíři hematitu
(Hradiště u Kadaně).
Velikost vzorku 140 mm.
   Standa si zabral místo, kde kopal minule Přemek a Martin se dal na hrabání vedle mě, kde byl minule Dominik. Já po pár hrábnutí krumpáčem našel velký kus hematitové žiloviny s vějíři hematitu. Bohužel hematit je ruda železa a to samozřejmě v haldovině koroduje, takže se na rez při povrchu hematitu „nalepí“ spousta písku a drobné drtě, což vzorky znehodnocuje. Dají se však alespoň částečně odstranit ponecháním vzorků 1 den v kyselině sírové a následnému mechanickému očištění drátěným kartáčem (kyselinu ale doporučuji až jako nouzové řešení, jelikož vzorky se mohou poté pokrývat pestrobarevnými povlaky oxidů). Nic se nesmí přehánět, aby se nepoškodil samotný hematit. 


   Do toho si Standa přímo na začátku výkopu všiml, že ve stěně je něco velmi podezřelého. Hrábl po tomto kameni a hle! Vyndal krásný sbírkový kus hematitu velkého cca 15 cm! Krásný nález, kterého si minule nevšiml Přemek, ani my dnes, když jsme místo obhlíželi. Martin začínal být mírně naštvaný, jelikož žádný hematit zatím nenašel. Pak dlouho nic nepadalo a potom jsme zase se Standou každý našel další velký kus hematitu. Můj vzorek byl pěkný vějíř, ale narůstal na horninu a pokračoval opět dále horninou. Stačily dvě správné rány kladivem a měl jsem krásný vypreparovaný vějíř hematitu s lebníkovou čepičkou. :)
hematit
Můj nejlepší dnešní nález hematitu po nálezu a naformátování.


hematit
Krásný vějíř hematitu
(Hradiště u Kadaně).
Velikost vzorku 65 mm.
   

   Martin to vzdal a šel se projít. Já jsem ještě přehrábl horní část místa, kde jsem pracoval směrem k Martinovi a vypadl na mě další, ale menší vzoreček s vějířky hematitu. Tímto vzorkem naše hematitové "žně" skončily. Dokonce se mezitím udělalo i hezky. Ostré podzimní slunce svítilo do zbarvených listů stromů a růžovočervená haldovina najednou vypadala úplně jinak. Hematity v ní nebyly moc vidět a tak jsme se rozhodli, že se vydáme na další lokalitu poblíž Kadaně, kde kluci ještě nebyli, ale o tom již psát nebudu. ;)VIDEO = Hradiště u Kadaně (30.9. a 21.10. 2017)
FOTO = Lokalita Hradiště u Kadaně
FOTO 1 = Hematit
FOTO 2 = Lebník hematitu s krystaly sideritu
FOTO 3 = Vějíře hematitu
FOTO 4 = Žíla s vějíři hematitu
FOTO 5 = Krásný vějíř hematitu
Jakub Mysliveček ©