minj
Lokality

 Mineralogická  burza

13. ročník amatérské burzy minerálů v Praze Strašnicích
(den konání 28.1. 2017)

telocvicna
Největší šrumec je vždy v tělocvičně. Minulý rok jsem se sem ani nepodíval a letos jsem alespoň nahlédl, abych udělal fotku. Procházet stoly jsem se však už neodvážil díky počtu lidí a také skutečnosti, že při cestě do tělocvičny jsem již dost nakupoval.


   Tato zima začíná být již dlouhá a otravná. Tedy alespoň pro mě a tak jsem se na dnešní den velmi těšil. Celý týden jsem procházel své bedny se vzorky minerálů a pečlivě vybíral vzorky na burzu. Dva dny před burzou jsem pak strávil připravami přímo na burzu a v sobotu ráno v půl osmé konečně vše začalo. Letos jsem na burze byl domluvený s Dominikem, Přemkem, Honzou a nakonec také s Petrem, že budeme mít stoly vedle sebe, což se letos opravdu povedlo, takže jsme si během burzy mohli pohlídat stoly a jít se po burze také projít a něco nakoupit. No a že se letos to nakupování nějak zvrhlo. :D Ale o tom až později. 
azurit
Typické "čučorietky" azuritu s malachitem (Špania Dolina - Piesky).
 Velikost vzorku 79 mm. Rok nálezu 2016. Zakoupeno za 300 Kč.


Hlavní chodba byla jako vždy v totálním obležení a to byl největší nával mezi devátou a desátou hodinou... Zde foceno v již volnějším stavu.
   V půl osmé jsme tedy i se Zuzkou dorazili na burzu, zjistili jsme, kde máme stůl a po příchodu do třídy jsem začal připravovat vzorky na stůl. A přesně jak jsem si myslel byla ta hodina a půl do otevření burzy pro návštěvníky skoro málo na přípravu stolu, ale nakonec jsem to stihl. Poté od deváté do desáté hodiny byl totální šrumec a od stolu jsme se nikdo ani nehnul (tedy Přemkovi se podařilo zmizet, ale o stůl se mu postarala jeho přítelkyně :) ). Letos jsem měl na burze především vzorky zeolitů z Českého středohoří. Přesto mnoho vzorků co zmizelo bylo opět z Krupky, takže jsem nebyl moc překvapen. Jak se zdá zeolity zkrátka moc lidí nezajímá, ale i přesto se našlo několik lidí, kteří si třeba natrolity ze Soutěsek nebo starší nálezy (2011) chabazitů z Řepčic vzalo a hlavně se o nich rádi pobavili. O kyanity z Pancíře a Moravice nebyl kupodivu téměř vůbec žádný zájem, přestože možnosti sběrů na těchto lokalitách jsou dnes již značně omezené.


   Kolem půl jedenácté začal konečně klesat počet návštěvníků a tak jsme se se Zuzkou mohli také jít projít a po něčem se poohlédnout. Popravdě jsem spíše pro to, že sbírka by měla být složená z vlastních nálezů, než z koupených vzorků a tak vždy chodím až po největším návalu, abych tolik neutrácel. Dnes se mi to ale nepovedlo. :D Burza byla mnohem větší, než většina dalších burz v ČR a tento rok se zde sešlo zatím nejvíce vystavovatelů než kdy dříve. Poslední dobou se dívám převážně po nových (2016) nálezech azuritů ze slovenských Piesků a zde na burze jsem hledal nějaký ten vzorek ke koupi. No a samozřejmě k těm nejlepším co prý byly v tělocvičně jsem se nedostal. :( Za to jsem alespoň zakoupil pěkný menší vzoreček typických "čučorietek" azuritu s malachitem za usmlouvanou cenu 300 Kč. 
kasiterit
Krystaly kasiteritu v dutině křemene (Krupka - Preisselberk).
Velikost vzorku 81 mm, velikost největšího krystalu 15 mm. Rok nálezu 2015. Zakoupeno za 430 Kč.


zahneda
Oboustraně ukončený srůst záhnědy (Dolní Bory). Velikost vzorku 60 mm. Rok nálezu 2011. Zakoupeno za 360 Kč.
   Dalšími nákupy byly například drúzky křemenů z lokalit Starov (60 Kč) a Milence (80 Kč). U kamaráda H. Čermáka jsem navíc měl domluvenou bednu vzorků z Cínovce, Vysočiny a několika dalšími lokalit za pro mě nemalou částku (nicméně vzhledem ke kvalitě vzorků poměrně nízkou). Přesto jsem si u Honzy koupil oboustraně ukončenou srostlici záhnědy z Dolních Borů za krásných 360 Kč a také velkou drúzu barytu z Dřínové za pouhých 220 Kč! Na burze jsem také dostal darem krystal apatitu z Maroka (který ihned putoval jako dárek Zuzce, že se mnou dnes ráno byla ochotná vstát a jet na burzu :) ). Výměnou s Petrem Šístkem jsem pak získal 2 vzorky strengitu a kakoxenu z Těškova. 


   U Petra jsem také už při balení stolu někdy kolem půl druhé zakoupil poslední vzorek a to drúzu fialových apatitů z Horního Slavkova. Vzorek pochází ze starých sběrů a stál 500 Kč. Přestože je dost pomlácený musel jsem jej okamžitě mít, jelikož tento materiál se při dnešní situaci na této lokalitě již nedá podle mého názoru udělat. Úplně jsem také zapomněl zmínit vzorek kasiteritu z Krupky - Preisselberku, k jehož nákupu jsem se nakonec po dvou letech odmlouvání přemluvil díky ceně a kvalitě konkrétního vzorku (430 Kč).
   Celkově jsem tedy odcházel s pěkným nákupem, což nebylo původně vůbec v plánu, ale tak co, hlavně že bude co dát do sbírky. :)
baryt
 Drúza krystalů barytu (lom Dřínová). Velikost vzorku 178 mm. Rok nálezu 2016. Zakoupeno za 220 Kč!


apatit
 Drúza krystalů apatitu v křemeni na puklině greisenu (Horní Slavkov). Velikost vzorku 74 mm, velikost největšího krystalu 12 mm. Zakoupěno za 500 Kč.
   Celkově burzu hodnotím jako velmi povedenou. Dalo se zde sehnat opravdu všechno. Šperky zde nebyly k vidění (pokud pomineme různé muglované šmuky) a téměř na každém stole bylo něco zajímavého co zaujalo mou pozornost. Ceny byly lidové. Někde více a někde se mi protáčely panenky když jsem viděl cifru i o dvě nuly vyšší než bych za vzorek čekal. To nejlepší je ale na burze přátelská nálada a to, že se třeba i po roce sejdou různí známí a kamarádi ze všech koutů bývalého Československa. :) Na příští rok se těším a pokud to půjde, tak se opět zúčastním. 


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)
Jakub Mysliveček ©