minj
Lokality


Lokalita amfibolu v Českém středohoří
(den konání 14.1. 2016)

martin
Martin při práci. Materiál byl bahnitý, takže jsme byli komplet od bahna...


   Zkouškové období se mi začíná úspěšně rozjíždět a mě se náhodou naskytly asi 3 dny volna, kdy jsem se nemusel učit. Přestože venkovní teplota byla mírně pod nulou a téměř na všech lokalitách v okolí byl sníh rozhodli jsme se s Martinem, že v pátek vyrazíme do Jeníkova, kde sníh až tolik nevadí, jelikož se kope do skály. Dnes jsem však kolem dvanácté již měl volno a byl v Ústí. Počasí bylo krásné a slunečné, tak jsme se s Martinem domluvili, že vyrazíme na šutry i dnes, ale pouze někam, kde bychom mohli být tak 3 hodinky, než bude tma. Nakonec jsme se tedy rozhodli pro lokalitu čedičového amfibolu neboli starým názvem Kaersutitu kousek od Velkého Března. Jméno lokality na žádost jednoho z jejích objevitelů na stránkách neuvádím.
kaersutit
Hezký krystal čedičového amfibolu v tufu (lokalita amfibolu).
Velikost vzorku 48 mm.


Hezký krystal čedičového amfibolu v tufu (lokalita amfibolu).
Velikost vzorku 59 mm.
   My jsme v pohodě vyjeli až na místo, kde vždy parkujeme, sbalili si věci a vydali se do lesa na výchozy tufů, které zde obsahují velmi hojné krystaly kaersutitu krásného lesku a barvy. Osobně si myslím, že co se týče kvality vzorků je tato lokalita jedničkou u nás.
   Na lokalitě jsme nebyli téměř 2 roky a její stav se od naší poslední návštěvy 21.3. 2014 téměř nezměnil, což je jen dobře. My si vybrali každý místo, kde jsme začali dobývat kusy tufu, které jsme následně ještě změnšovali a stranou si dávali hezké větší krystaly na podložce. Nejhezší dnešní nález se povedl mě a to hned na druhém dnešním rozbitém kameni. Nalezl jsem totiž zajímavě ukončený krystal s mnoha plochami o velikosti téměř 2 cm.


   Martin o kus dál takové štěstí neměl a tak se nakonec přišel přidat na mé místo, kde byly nálezy přeci jen četnější. Kaersutity jsme takto vykopávali asi 2 hodiny a urodilo se poměrně dost vzorků, ze kterých si nechám 4 nejlepší kusy. Martin si nakonec také nějaké ty hezké vzorečky odnesl.
   Před odchodem jsme ještě prošli svah o kus dále, kde jsme při poslední návštěvě lokality zastihli hezké ukázky zeolitů, především chabazitu a thomsonitu. Nic zajímavého jsme dnes bohužel nenašli. Z lokality jsme odjížděli ještě za světla a na následující den jsme si naplánovali výpravu do toho Jeníkova. :)
kaersutit
Krásná ukázka zajímavě ukončeného krystalu kaersutitu při nálezu.
Velikost vzorku 108 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystal čedičového amfibolu v tufu
FOTO 2 = Krystal čedičového amfibolu v tufu
FOTO 3 = Hezký krystal čedičového amfibolu v tufu
FOTO 4 = Krystaly augitu bývají na této lokalitě vzácnější
FOTO 5 =
Krystal čedičového amfibolu v tufu
FOTO 6Krystaly čedičového amfibolu v tufu
FOTO 7 = Zajímavě ukončený krystal čedičového amfibolu v tufu
Jakub Mysliveček ©