minj
Lokality


Pustý vrch u Folknářů
(den konání 20.3. 2016)

lokalita
Aktuální podoba lokality.


   Po velice úspěšné výpravě do Vrchoslavi a drobné návštěvě Libochovan jsme se dnes s Jirkou a Martinem domluvili, že zajedeme na naší oblíbenou lokalitu Pustý vrch u Folknářů. O této lokalitě jsem na stránkách psal již mnohokrát a tak zmíním jen to, že se jedná o zeolitovou lokalitu na Děčínsku s asi nejlepšími řekl bych až Evrospkými ukázkami minerálu thomsonitu. O návštěvách lokality jsem v poslední době ale přestal pravidělně psát a to především z toho důvodu, že začala být v hledáčku sběratelů. Sám jsem byl svědkem jak se za 2 měsíce lokalita změnila a to mě tak vyděsilo, že jsem původně něchtěl o tomto místě už vůbec psát. aštěstí však začala být hornina tvrdší, hůře dobyvatelná a navíc dutiny začalo velmi ubývat.
natrolit
Krásná dutina s radiálními agregáty jehlicovitých xx natrolitu.
Velikost dutiny 28 mm.


Hezká ukázka thomsonitu
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku 85 mm.
   Naopak suťovisko pod výchozem je plné hezkých dokumentačních ukázek thomsonitu a tak se jedná především pro začínající sběratele stále o zajímavou lokalitu, kterou si však musíte najít vlastními silami, jelikož mapku s puntíkem či dokonce videem s návodem jak se sem dostat ode mě opravdu nečekejte. :)
   My zde měli dnes v plánu kopnout část výchozu bohatého na dutiny, který jsme si zde na jaře 2015, kdy zde byly vidět poslední zbytky tohoto materiálu, chytře ukryli zahrnutím suti. Bylo to dokonce tak dobře ukryté až jsem si ndes asi 10 minul lámal hlavu, kde se daný kus výchozu vlastně nachází, ale nakonec jsem ho díky charakteristickému zazvoněním motyčky přejíždějící přes čedič našel.


   Místo jsme asi hodinu odklízeli a čistili od suti, načež jsme se posilnili svačinou a začali kopat. Na místo se ale vešel jen jeden člověk a tak jsme pustili Jirku, který jede jak bagr a my s Martinem jsme rozbíjeli vykopané balvany a formátovali první vzorky. Tedy první vzorky, takto jsme vlastně postupovali celý den a musím říct, že ke konci už mě to opravdu nebavilo. Navíc počasí bylo celý den zamračené a zima lezla za nehty. Výsledek byl ale sporný. Narazili jsme na množtví dutiny do 5 cm s thomsonitem a vzácněji drobnými dutinkami phillipsitu, avšak můj oblíbený gismondin se ani neobjevil a kromě jediné dutiny s pseudomorfózou kalcitu po aragonitu porostlé thomsonitem se nenašlo nic opravdu zajímavého. 
aragonit
 Moment nálezu krystalu aragonitu porostlým thomsonitem.


thomsonit
Zajímavý vzorek s thomsonitem a velkou polokoulí thomsonitu narostlé na kalcitu
 (Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku 63 mm.
   V materiálu bylo dokonce i několik dutin s natrolitem, který se zde ale vyskytuje v poměru s thomsonitem ve velmi malém množství. Jednu velmi fotogenickou dutinku s natrolitem jsem si také na konci při dělení vzorků ukořistil, přižemž mě Martin chtěl zavraždit, jelikož jí hrozně chtěl. :D
   Sečteno podtrženo jsem našli poměrně dost dutin se zeolity, které ale povětšinou praskly přesně tak jak člověk nechtěl a tak jsme si z lokality odnesli pouze několik takových průměrných vzorečků. Krom růžových saponitů (ano opět tento jílový minerál, který jsme našli i ve Vrchoslavi) mě tedy nic moc nezaujalo. Kde jsou ty časy s 10 cm velkými dutinami bohatými velkými polokoulemi sněhově bílého thomsonitu a krystaly medového kalcitu? :(


FOTO = Lokalita
FOTO 1Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 2 = Dutina se sněhově bílým thomsonitemm
FOTO 3Zajímavý vzorek s thomsonitem a velkou polokoulí thomsonitu narostlé na kalcitu
FOTO 4Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 5
Dutina thomsonitu s růžovým saponitem
FOTO 6Dutina s thomsonitem
FOTO 7 = Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 8Krásná ukázka radiálních útvarů natrolitu
FOTO 9Hezká ukázka thomsonitu
Jakub Mysliveček ©