|
|
Pustý vrch u Folknářů
(den konání 20.3. 2016)
|
Aktuální podoba lokality.
|
|
Po velice úspěšné výpravě do
Vrchoslavi a drobné návštěvě Libochovan (o
té jsem ani nepsal) jsme se dnes s Jirkou a Martinem domluvili,
že zajedeme na naší oblíbenou lokalitu
Pustý vrch u Folknářů. O této lokalitě jsem na
stránkách psal již mnohokrát, a tak
zmíním jen to, že se jedná o zeolitovou lokalitu
na Děčínsku s kvalitními, řekl bych kvalitou až
světovými ukázkami minerálu thomsonitu. O
návštěvách lokality jsem v poslední době
ale přestal pravidelně psát a to především z toho
důvodu, že začala být v hledáčku sběratelů. Sám
jsem byl svědkem jak se za 2 měsíce lokalita změnila a to mě tak
vyděsilo, že jsem původně nechtěl o tomto místě už vůbec
psát. Naštěstí však začala být
hornina tvrdší, hůře dobyvatelná a navíc
dutiny začalo velmi ubývat. |
|
Krásná dutina s radiálními agregáty jehlicovitých xx natrolitu.
Velikost dutiny 28 mm.
|
|
Hezká ukázka thomsonitu
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku 85 mm.
|
|
Naopak suťovisko pod výchozem je plné
hezkých dokumentačních ukázek thomsonitu, a tak se
jedná především pro
začínající sběratele stále o
zajímavou lokalitu, kterou si však musíte
najít vlastními silami, jelikož mapku s puntíkem
či dokonce videem s návodem, jak se sem dostat ode mě opravdu
nečekejte. :-) My zde měli dnes v plánu kopnout část
výchozu bohatého na dutiny, který jsme si zde na
jaře 2015, kdy zde byly vidět poslední zbytky tohoto
materiálu, chytře ukryli zahrnutím suti. Bylo to dokonce
tak dobře ukryté až jsem si dnes asi 10 minul lámal
hlavu, kde se daný kus výchozu vlastně
nachází, ale nakonec jsem ho díky
charakteristickému zazvoněním motyčky
přejíždějící přes horninu našel. |
|
Místo jsme asi hodinu odklízeli a čistili od suti,
načež jsme se posilnili svačinou a začali kopat. Na místo se ale
vešel jen jeden člověk, a tak jsme pustili Jirku, který
jede jak bagr a my s Martinem jsme rozbíjeli vykopané
balvany a formátovali první vzorky. Tedy první
vzorky… Takto jsme vlastně postupovali celý den a
musím říct, že ke konci už mě to opravdu nebavilo.
Navíc počasí bylo celý den zamračené a zima
lezla za nehty. Výsledek byl ale sporný. Narazili jsme na
množství dutiny do 5 cm s thomsonitem a vzácněji
drobnými dutinkami phillipsitu, avšak můj
oblíbený gismondin se ani neobjevil a kromě jediné
dutiny s pseudomorfózou kalcitu po aragonitu porostlé
thomsonitem se nenašlo nic opravdu zajímavého. |
|
Moment nálezu krystalu aragonitu porostlým thomsonitem.
|
Zajímavý vzorek s thomsonitem a velkou polokoulí thomsonitu narostlé na kalcitu
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost vzorku 63 mm. |
|
V materiálu bylo dokonce i několik dutin s natrolitem,
který se zde ale vyskytuje v poměru s thomsonitem ve velmi
malém množství. Jednu velmi fotogenickou dutinku s
natrolitem jsem si také na konci při dělení vzorků
ukořistil, přičemž mě Martin chtěl zavraždit, jelikož ji hrozně chtěl.
:-D Sečteno podtrženo jsem našli poměrně dost dutin se zeolity,
které ale povětšinou praskly přesně tak, jak člověk
nechtěl, a tak jsme si z lokality odnesli pouze několik takových
průměrných vzorečků. Krom růžových saponitů (ano opět
tento jílový minerál, který jsme
našli i ve Vrchoslavi) mě tedy nic moc nezaujalo. Kde jsou ty
časy s 10 cm velkými dutinami bohatými velkými
polokoulemi sněhově bílého thomsonitu a krystaly
medového kalcitu? :-( |
EDIT 2024:
Tato výprava byla vlastně výrazně
důležitější, než to z textu vypadá. Zaprvé
jsem o ní vůbec neměl psát – zájem o
lokalitu u jednoho kopáče (který kope kameny čistě pro
účely zisku) způsobil, že během zbytku roku 2016 ji intenzivně
navštěvoval a změnil jí k nepoznání. Při
této výpravě jsme navíc na lokalitě nechali
opravdu velké množství vzorků pro další
sběratele (možná tak 100 kusů). Jednalo se o vzorky
„horší“ kvality, které jsme už
nechtěli, jelikož domů jsme si brali opravdu jen to
nejlepší. Říkali jsme si, že tak uděláme
radost některým sběratelům. Jenže onen těžař všechny
vzorky vzal a asi za 2 týdny jich byly plné
prodejní skupiny na Facebooku. Vzorky jsme poznali snadno,
jelikož jsme si je ještě dobře pamatovali. Druhá věc je
to, že nalezený natrolit, pravděpodobně není ve
skutečnosti natrolitem, ale bude se jednat jen o thomsonit,
který krystalizuje ve velmi tenkých jehlicích.
Třetí věc je pak onen saponit. Ten jsme nikdy neurčili
analýzou, takže zda-li se opravdu jedná o saponit
není jasné. |
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 2 = Dutina se sněhově bílým thomsonitemm
FOTO 3 = Zajímavý vzorek s thomsonitem a velkou polokoulí thomsonitu narostlé na kalcitu
FOTO 4 = Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 5 = Dutina thomsonitu s růžovým saponitem
FOTO 6 = Dutina s thomsonitem
FOTO 7 = Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 8 = Krásná ukázka radiálních útvarů natrolitu
FOTO 9 = Hezká ukázka thomsonitu
|