minj
Lokality


Pustý vrch u Folknářů
(den konání 26.3. 2016)

thomsonit
Čerstvý nález dutiny s thomsonitem.


   Po úspěšné výpravě na Folknáře jsem si psal se Standou, který se o mě dozvěděl přes stránky. Domluvili jsme se na společné výpravě a jelikož jsme s klukama chtěli ještě jednou na chvíli zajet na Folknáře při cestě do Soutěsek, tak jsem se s ním domluvil, že ho přibereme do auta. Bohužel Jirka mi účast odřekl den předem a Martin dokonce pár minut před odjezdem (čímž mě dost naštval, ale pravdu je že za to on sám vlastně nemohl). Chtěl jsem výpravu zrušit, ale Standa měl již koupený lístek a tak jsem nasedl do auta sám a jel do Děčína Standu vyzvednout. Nakonec jsme se domluvili, že mu ukážu Folknáře a když zbyde čas ,tak se podíváme na chvíli do Dobrné. 
phillipsit
Moc hezká ukázka keříčkovitých agregátů phillisitu
(Pustý vrch u Folknářů).

Velikost dutiny 26 mm.


Aktuální stav lokality Dobranka u Dobrné.
   Ranní deštivé počasí se začalo měnit ve slunečný den a tak jsem si říkal, že to nakonec nebude tak špatné. Jenže při cestě na lokalitu se mi nevědomky namotal nějaký drát pohozený na cestě na přední nápravu, což mi na náladě moc nepřidalo. Drát jsme odštíply majzíkem, zbytek hodili mimo cestu a dál jsem hold jeli s drátek namotaným na nápravě.
   Na lokalitě byl Standa velice překvapen kolik vzorků jsme zde nchali a chtěl hned začít balit, tka jsem mu řekl, že jsou to jen přebytky a že si z toho může vybrat až později podle toho co sám najde. Začali jsme tedy neinvazivně kopat a vzorky začaly lézt. Měl jsem větší štěstí než Standa, ale nakonec jsme si oba odnášeli několik zajímavých kamenů a Standa tedy plný bágl vzorků. Musel jsem se smát, jelikož když jsem začínal sbírat, tak jsem to dělal stejně.


   Můj asi nejlepší vzorek ale nebyl typický místní thomsonit, ale phillipsit v dutince velké necelé 3 cm v klasických keříčkovitých agregátech.
   Dále jsme podle plánu zamířili do Dobrné, kde jsem ale už naprosto ztratil pracovní morálku a tak zatímco Standa rozbíjel velké balvany, já jsem fotil bílou variantu Devětsilu lékařského, jelikož tak trochu pronikám do světa léčivých bylinek a květy této rostliny jsou moc krásné na focení. Nakonec jsem se ale přidal ke Standovi. Nic co by stálo za řeč se nám vlastně najít nepodařilo, ale přesto to byl nakonec poměrně příjemný den a Standa byl spokojen. Domluvili jsme se, že se také zúčastní mé první exkurze na vlastní triko, která se podle plánu měla konat příští neděli v Krupce.
devetsil
 Začíná kvést Devětsil.


FOTO = Lokalita Pustý vrch u Folknářů
FOTO 1Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 2 = Moc hezká ukázka keříčkovitých agregátů phillisitu
FOTO 3 = Typická dutina s thomsonitem
FOTO 4Zajímavá dutina s thomsonitem
FOTO 5
Dutina s thomsonitem a krystalem kalcitu


FOTO = Lokalita Dobranka u Dobrmé
Jakub Mysliveček ©