|
|
Pustý vrch u Folknářů
(den konání 26.3. 2016)
|
Čerstvý nález dutiny s thomsonitem.
|
|
Po úspěšné výpravě na Folknáře
jsem si psal se Standou, který se o mně dozvěděl přes
stránky. Domluvili jsme se na společné výpravě, a
jelikož jsme s klukama chtěli ještě jednou na chvíli
zajet na Folknáře při cestě do Soutěsek, tak jsem se s
ním domluvil, že ho přibereme do auta. Bohužel Jirka mi
účast odřekl den předem a Martin dokonce pár minut před
odjezdem (čímž mě dost naštval, ale pravdou je, že za to
on sám vlastně nemohl). Chtěl jsem výpravu zrušit,
ale Standa měl již koupený lístek, a tak jsem nasedl do
auta sám a jel do Děčína Standu vyzvednout. Nakonec jsme
se domluvili, že mu ukážu Folknáře a když zbyde čas, tak
se podíváme na chvíli do Dobrné. |
|
Moc hezká ukázka keříčkovitých agregátů phillisitu
(Pustý vrch u Folknářů).
Velikost dutiny 26 mm.
|
|
Aktuální stav lokality Dobranka u Dobrné.
|
|
Ranní deštivé počasí se začalo měnit
ve slunečný den, a tak jsem si říkal, že to nakonec
nebude tak špatné. Jenže při cestě na lokalitu se mi
nevědomky namotal nějaký drát pohozený na cestě na
přední nápravu, což mi na náladě moc nepřidalo.
Drát jsme odštíply majzlíkem, zbytek hodili
mimo cestu a dál jsme hold jeli se zbytkem drátu
namotaným na nápravě. Na lokalitě byl Standa velice
překvapen kolik vzorků jsme zde nechali (z výpravy o
týden dřív) a chtěl hned začít balit. Řekl jsem
mu, že jsou to jen přebytky a že si z toho může vybrat až později podle
toho co sám najde, jelikož nejspíš sám
najde lepší vzorky. Začali jsme tedy neinvazivně kopat a
vzorky začaly lézt. Měl jsem větší
štěstí než Standa, ale nakonec jsme si oba
odnášeli několik zajímavých kamenů a Standa
tedy plný bágl vzorků. Musel jsem se smát, jelikož
když jsem začínal sbírat, tak jsem to dělal stejně. |
|
Můj asi nejlepší vzorek ale nebyl typický
místní thomsonit, ale phillipsit v dutince velké
necelé 3 cm v klasických keříčkovitých
agregátech. Dále jsme podle plánu zamířili
do Dobrné, kde jsem ale už naprosto ztratil pracovní
morálku, a tak zatímco Standa rozbíjel
velké balvany, já jsem fotil bílou variantu
Devětsilu lékařského, jelikož tak trochu pronikám
do světa léčivých bylinek a květy této rostliny
jsou moc krásné na focení. Nakonec jsem se ale
přidal ke Standovi. Nic co by stálo za řeč se nám vlastně
najít nepodařilo, ale přesto to byl nakonec poměrně
příjemný den a Standa byl spokojen. Domluvili jsme se, že
se také zúčastní mé první exkurze na
vlastní triko, která se podle plánu měla konat
příští neděli v Krupce. |
|
Začíná kvést Devětsil.
|
FOTO = Lokalita Pustý vrch u Folknářů
FOTO 1 = Hezká ukázka thomsonitu
FOTO 2 = Moc hezká ukázka keříčkovitých agregátů phillisitu
FOTO 3 = Typická dutina s thomsonitem
FOTO 4 = Zajímavá dutina s thomsonitem
FOTO 5 = Dutina s thomsonitem a krystalem kalcitu
FOTO = Lokalita Dobranka u Dobrmé
|