minj
Lokality


Jihočeské rýžování zlata
(den konání 20.8. 2014)

sejpy
Na lokalitě viditelné sejpy.


    Zlato je minerál (a prvek), který se již velmi dlouhou dobu pokouším získat do své sbírky vlastním sběrem. Když jsem se dozvěděl o tom, že Petr Třebín, se kterým již několik let jezdíme na šutrácké výpravy když se dostanu do jižních Čech rýžuje jednu zlatinku za druhou vypukla u mě slabá zlatá horečka. S Petrem jsme se domluvili na dni a pouze počasí, které dnes bylo velmi nevlídné nám stálo v cestě, ale přesto jsme vyrazili.
ryzovani
Dva šílenci - Petr a já, se i za deště pokoušíme o nějaké ty zlatinky


zlatinka
Můj jediný dnešní slušnější nález - zlatinka o velikosti 3 mm.
   Přes drobné spoždění hned na místě setkání šlo vše docela dobře a tak jsme se na místo, které nebudu blíže přibližovat, jelikož jsem Petrovi slíbil, že místo neprozradím, dorazili někdy po poledni.
   Zataženo, teploty kolem 17 °C a my se měli následujících několik hodin máchat v ledovém potoce. Byla to nepříjemná představa, ale pomyšlení na pánev plné zlata nás hnala kupředu. Při příchodu k potoku jsme si všilmli velkého množství starých sejpů, takže se zde nejspíše ve středověku rýžovalo ve velkém.


   Místo jako takové moc neoslnilo. Hnijící jehličí, listy a další organické zbytky pěkně páchly a tak nám k té zimě přibilo i nepříjemné aroma. Dali jsme se ale s Petrem do práce a vykopali první díru odkud jsme odebrali materiál, který jsem následně každému protřídil přes síto (v našem případě přepravku na ovoce), takže jsme měli všichni tři, tedy Petr, Zuzka a já plné pánve a díky mírné úpravě koryta potoka jsme měli také tři místa s vyšší hladinou vody, kde se dalo rýžovat.  kyanit
Kromě zlata byl i drobný krystal kyanitu, který jsme nechali jako úlitbu potoku.


zlatinky
Několik drobných zlatinek nalezených společnými silami Zuzky a mě.
   Hned na první pánvi jsem našel svou dnešní největší zlatinku o velikosti 3 mm, což mě velmi nabudilo. Jenže ostatní nenašli zhola nic a já už také neměl štěstí. Díky tomu jsme se rozhodli se sbalit a přesunout se jinam, ale nejdřív jsme museli nové místo najít. Náš prospekční průzkum trval asi hodinu a skončil naprostým fiaskem, jelikož jsme nenašli ani jednu malou zlatinku, takže jsme se nakonec vrátili na původní místo, kde jsme po pár pánvích opět zlato našli. Tentokrát se ale jednalo o velmi malé zlatinky o velikosti pod 1 mm.
   Ve výsledku jsme za celý den našli asi 15 zlatinek, což nás moc nenadchlo, ale pořád lepší než nic a já si konečně mohu dát největší zlatinku do sbírky jako vlastnoručně nalezené zlato z České rebubliky.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Zlatinka
FOTO 2 = Zlatinky
FOTO 3 = Kyanit
Jakub Mysliveček ©