minj
Lokality


Praha - Strašnice
(den konání 13.6. 2014)

lokalita
Lokalita sádrovců se nachází kolem silnice.


   Dnes se psala zkouška z exogenních procesů Země a zítra se jede na letní výcvikový kurz UK. Co tedy s načatým dnem a volným pátečním odpolednem v Praze? Asi je vám jasné co by asi napadlo typického vysokoškoláka, ale my se spolužáky měli zcela jiný program.
sadrovec
Sádrovec (Praha - Strašnice). Velikost vzorku 34 mm.


sadrovec
Sádrovec "in situ".
   Nejdříve jsme tedy, jak už bylo řečeno, napsali písemnou zkoušku. Poté jsme si v klidu došli na oběd a pomoct do našeho mineralogického muzea na fakultě, kde jsme ztrávili asi 2 hodiny. Potom jsme se ještě jeli převléct a už jsme byli v metru. Pár stanic, poté jedna zastávka a vystoupili jsme přímo na lokalitě. Jednalo se o lokalitu, kde jsme před týdnem sbírali při mineralogických exkurzích sádrovce, ale tehdy jsme neměli dost času na pořádný průzkum a nálezy byly drobné. 


   Tentokrát jsme si opravdu vynahradili to co jsme minule nestihli. Procházeli jsme kolem silnice a hledali na odkrytých svazích, kde nerostla tráva a které byly velice suché, takže Honza sjel ve svých sandálech celý svah až dolů jak na prkně...
   Dominik s Tadeášem šli na místa, kde se minule našli pěkné kousky a my s Honzou jsme spíše procházeli místa, kam málo kdo chodí. Naše strategie se vyplatila a našli jsme asi nejlepší kousky. Mezi vzorky bylo spoustu vlaštovčích ocasů a můj nejlepší vzorek je jeden velký ocas.
sadrovec
Hezký sádrovec (Praha - Strašnice). Velikost vzorku 79 mm.


sadrovec
Velmi hezký sádrovec ve tvaru vlaštovčího ocasu (Praha - Strašnice). Velikost vzorku 134 mm.
   Kluci si našli podobné vzorky, ale Dominik s Tadeášem na svém místě nic moc nenašli, jelikož sádrovce se sice obnovují rychle (prý zde v hornině rostou až o 1 mm za den), ale týden od poslední návštěvy, kdy místo detailně prošlapalo stádo vysokoškoláků moc nenarostly.
    Konečně mám kvalitní vzorky sádrovce a myslím, že dnešní pátek 13. byl i docela hezkým dnem. :)


FOTO = Lokalita
FOTO 1Vlaštovčí ocas
FOTO 2Sádrovec
FOTO 3Sádrovec
FOTO 4Sádrovec
FOTO 5Sádrovec
FOTO 6Hezký sádrovec
FOTO 7Sádrovec
FOTO 8Sádrovec
FOTO 9Velmi hezký sádrovec ve tvaru vlaštovčího ocasu
Jakub Mysliveček ©