minj
Lokality


Libochovany
(den konání 24.7. 2014)

sber
Karel a Martin při sběru.


   Po návratu ze Slovenska jsem se potřeboval podívat na nějakou tu lokalitu a pořádně si zakopat. Ve čtvrtek jsme měli možnost podívat se do Líní u Plzně na zkamenělá dřeva, ale odjezd by byl brzy ráno a tak jsme s Martinem usoudili, že místo toho půjdeme do Libochovan, kde jsou nálezy zaručené a hlavně je to lokalita na 3 hodinky.
augit
Krystaly augitu v osypovém kuželu.


kalcit
Drůza krystalů kalcitu
(Libochovany).
Velikost vzorku 90 mm.
   Kolem páté hodiny jsme se sešli s Karlem, který se na poslední chvíli přidal v Církvicích u lesa a odtud jsme už vyrazili do kopce k lomu. Cesta do lomu trvá běžnou chůzí cca 15 minut.
   Po příchodu nás hned překvapilo, jak se lom za 2 měsíce co jsme tu nebyli zavezl dalším materiálem. Naštěstí místo s kalcity bylo jako zázrakem nezasaženo navážkou a tak jsme mohli bez problému dále kopat.  


   Karel se pustil do zbytku velké dutiny, kterou jsme ani během dneška nevytěžili. Martin někam zmizel a poté přišel s pěknými velkými vypadlými krystaly augitu do 3,5 cm. Já se po většinu času buď cpal svačinou, jelikož jsem celý den neměl pořádné jídlo a po zbytek času jsem pracoval u stěny a získával hezké vzorečky kalcitů z nově otevřené dutiny. Jen škoda, že nemám kvalitnější páčidlo, jelikož by práce šla mnohem lépe a nemusel bych pořád ten kus nářadí rovnat do původní podoby.
ropucha
Zajímavá ropucha.


kalcit
Drůza krystalů kalcitu (Libochovany). Velikost vzorku 46 mm.
   S Karlem jsme také prošli napadaný materiál pod polohou tufů, kde jsme sbírali nějaké volné augity do 2 cm, často potažené kalcitem.
   Karel se ještě snažil dostat ven zbytek dutiny, kterou jsem nevysekal a my s Martinem jsme hop z dály sledovali v naší obvyklé pracovní poloze. Na napadaném materiálu z tufů se totiž výtečně relaxovalo. :D


   Najednou jsme slyšeli přibližující se zvuk tatrovky a tak jsme jak zajíci naskákali za kupy navezeného materiálu. Tatrovka v osm hodin večer přijela, vysypala další kupu materiálu a odjela. Trochu jsme nechápali, proč se pracuje ještě v osm hodin večer.
   Sbalili jsme si věci a vydali se směrem k autům. U aut jsme ještě s Karlem probrali některé z mých nálezů achátů z podkrkonoší a vybrali jsme něco co mi Karel řízne a snad i vyleští. Jsem zvědav, jaké acháty z toho budou.
kalcit
Drůza krystalů kalcitu (Libochovany). Velikost vzorku 80 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Krystaly augitu
FOTO 2Krystal augitu v tufu
FOTO 3Krystal augitu v tufu
FOTO 4Drůza krystalů kalcitu
FOTO 5Drůza krystalů kalcitu
FOTO 6Drůza krystalů kalcitu
FOTO 7Drůza krystalů kalcitu
FOTO 8Drůza krystalů kalcitu
FOTO 9Drůza krystalů kalcitu
FOTO 10Drůza krystalů kalcitu
FOTO 11Drůza krystalů kalcitu
FOTO 12Velká drůza krystalů kalcitu
Jakub Mysliveček ©