minj
Lokality


Krupka - Vrchoslav
(den konání 6.4. 2014)

fluorit
Velká krychle fluoritu na drůzce (Vrchoslav - dobývka). Velikost největší krychle 23 mm.


   Jarní výprava do Vrchoslavi je pro nás něco jako vítání šutráckého jara. Minulý rok se bohužel jarní výprava nekonala díky horlivým přípravám na maturitu, ale tentokrát jsme si loňský dluh opravdu skvěle vynahradili.
   Ráno to sice vypadalo na zatažený a možná i deštivý den, ale přes den se počasí postupně zlepšovalo a když jsme přijeli k pile bylo už úplně jasno.
   Tentokrát jsme jeli v pořádném osazenstvu - Dominik, Martin, Tomáš, Tomášova přítelkyně Markéta a já. Za 20 minut už jsme byli všichni (kromě Martina, kterému se nějak něchtělo) v dobývce.
dutina
Dutina s velkými krychlemi fluoritu.


fluorit
Drůza fluoritu (Vrchoslav - dobývka). Velikost vzorku 73 mm.
   Přestože jsme sebou měli dvě velké 4 kg palice a hromadu dalšího demoličního nářadí tak se nám ze začátku nedařilo. Teprve když se dostavil i Martin, tak se začala situace měnit k lepšímu. Já s Martinem jsme si našli každý svůj flek kousek od sebe, ale kus dál od ostatních a započali rozebírat skálu.
   Helmy se tentokrát opravdu hodili. Sice jsem to psal už několikrát, ale opakování je matka moudrosti - ve Vrchoslavi je helma nutností a opatrnost na prvním místě! Je každého věc, jak s tímto varováním a doporučením naloží...


   Martin začal tahat z velké dávno vybrané dutiny nedokonalé krychle žlutého fluoritu velikosti do 2 cm. Zato já jsem doslova bacil do dutého. Postupným odkrýváním jsem obnažoval a rozebíral fluorit-křemennou žílu s velmi hojnými dutinami a puklinami fluoritu. Na stěnách puklin byly často vyhojené krystaly fluoritu do 1 cm. Potupně jsem se propracoval až k cca 1,5 metru dlouhé puklině jejíž spodní hranicic jsme během celého dnešního dne nedokázali zastihnout. Dutina byla vyplněna tektonickým jílem hnědé, světle hnědé a béžové barvy, přičemž stěny dutin tvořily velké drůzy až 2 cm velkých krychlí fluoritu.
fluorit
Krystaly fluoritu porostlé povlakem křemene (Vrchoslav - dobývka). Velikost vzorku 91 mm.


fluorit
Asi nejlepší nalezený vzorek (před umytím).
   Většina krychlí je sice znehodnocena vrostlou vrstvou hematitu, ale dodává to na atraktivnosti (alespoň z mého úhlu pohledu). Obecně by se dalo říct, že hlubší partie trhlin poskytly větší krystaly a v nejspodnějším místě kam jsme se dostali jsme zastihli krychle velké až 2 cm.
   Puklinu jsme ale nevybrali celou a tak se sem budeme muset v nejbližší době muset vrátit, jelikož by byla škoda nechat si tyto vzorky ujít.


   Závěrem se ještě zmíním že v průběhu dobývání pukliny se ještě objevili Jirka s Honzou a Honzy tátou, takže jsme zde byly celkem v osmi lidech.
   Bohužel nemohu posoudit co jsem si to vlastně přivezl, jelikož většinu vzorků nemám ještě umytých a v nejbližší době se spíše spustředíme na vydobití trhliny než na mytí vzorků, ale z několika mála umytých kamenů je zřejmé, že to bude nejlepší materiál, který jsem si sám ve Vrchoslavi vykopal.

fluorit
Nejlepší nalezený vzorek fluoritu po omytí (Vrchoslav - dobývka). Velikost vzorku 97 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Dutinka s xx fluoritu
FOTO 2Drůza žlutozeleného fluoritu
FOTO 3Krystaly fluoritu porostlé povlakem křemene
FOTO 4Drůza fluoritu
FOTO 5Drůzová dutina fluoritu
FOTO 6Hezká drůza fluoritu
FOTO 7Hezký plovák fluoritu
FOTO 8Vzorek s rozptýlenými xx fluoritu
FOTO 9Plovák fluoritu
FOTO 10Křemenná dutina v ryolitu s drobnými nodulemi goethitu
FOTO 11Velké krychle fluoritu
FOTO 12Plovák fluoritu
FOTO 13Drůza fluoritu
FOTO 14Velká krychle fluoritu na drůzce
FOTO 15Drůza velkých krychlí fluoritu
FOTO 16Nejlepší nalezený vzorek fluoritu
Jakub Mysliveček ©