minj
Lokality


Dobranka u Dobrné
(den konání 13.9. 2014)

dobranka
Do Dobranského údolí pomalu přichází podzim.


   Už od poslední návštěvy Dobrné mi tato lokalita ležela v hlavě a když se navíc ozvala Verča, která si chtěla najít nějaký pěkný minerál, tak jsem již dál nepochyboval a sobotní výprava do Dobrné byla již jistá. Verču jsme vzali ráno v půl jedenácté v Ústí a pokračovali směr Děčín a Dobrná. 
thomsonit
Dutina s thomsonitem a estetickými růžovými polokoulemi thomsonitu (Dobranka u Dobrné). Detail dutiny, cca 50 mm.


phillipsit
Phillipsit (Dobranka u Dobrné).
Šířka dutiny 42 mm.
   Tentokrát jsme měli celý den na tuto lokalitu, takže jsem věřil, že najdeme nějaké krásné vzorky zeolitů. Verče jsem poradil co a jak a běhěm chvilky měla svůj první nález, který ji potěšil a mě také, jelikož jsem doufal, že něco najde. :)
   Martin se mezitím někam ztratil. Já jsem si vyčistil místo, kde jsem měl v plánu kopat a už jsem se oháněl krumpáčem. Větší kameny jsem si dával stranou na pozdější rozbití.


   Pak jsem se vydal hledat Martina, kterého jsem našel o kus dál jak odbývá jednu dutinu natrolitu za druhou. Když poté přišel, tak měl asi 5 hezkých velkých dutin a byl očividně spokojený. To nám s Verčou se moc nedařilo, ale nakonec také něco padlo. Verča si našla několik natrolitů a kalcitů. No a já si konečně našel onen vzácný gismondin, který jsem zde chtěl vždy najít (tedy on tu byl pořád, ale já nevěděl, že je to on).
   No bylo to dnes hodně o práci s nějistými nálezy a uvidm co z nich po opatrném umytí vyleze, ale gismondiny a phillipsity mám a z Veroniky se možná stane i sběratelka. :)
natrolit
Velká dutina s natrolitem
(Dobranka u Dobrné).
Velikost vzorku 131 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Růžový natrolit
FOTO 2Phillipsit
FOTO 3Dutina s phillipsitem
FOTO 4Phillipsit na gmelitu
FOTO 5Velká dutina s natrolitem
FOTO 6 = Dutina s thomsonitem a estetickými růžovými polokoulemi thomsonitu
FOTO 7Phillipsit
Jakub Mysliveček ©