minj
Lokality


Rokle
(den konání 4.1. 2013)
Autor: Martin Pluhař

rokle
Stav lokality po Novém roce a poražená líska.


   Jelikož máme na zimu velice teplé, avšak deštivé počasí, plánovali jsme s Kubou návštěvu nějaké lokality minerálů. Měli jsme ale dvě podmínky, muselo to být blízko našeho bydliště a také, abychom něco s úspěšností našli. Bylo zde několik návrhů, ale nakonec vyhrála lokalita Rokle, kterou jsme navštívili již po třetí.
   Seběhlo se to celé rychle, byl jsem ve městě zařizovat nějaké věci a opakovaně mi zvoní telefon. Okamžitě mi bylo jasné, kdo to volá, proto jsem okamžitě nasedl na autobus a už jsem se jel domů převléknout, něco sníst a hurá na lokalitu. V 11:30 už jsme spolu seděli v autobuse a povídali si, co je nového kolem šutrů.
vzorky
Tři z Kubových vzorků - největší vzorek pěkný kalcit.


kalcit
Velká dutina s xx kalcitu a analcimu z předchozí fotky (Rokle).
Velikost vzorku 186 mm.
   Po necelé hodině jsme vystupovali na konečné zastávce trolejbusu a čekal nás nepříjemný výstup do kopce. Půda byla celkem suchá, tak to šlo, ale všechno se rázem změnilo, ale nebudu předbíhat. Dorazili jsme k našemu známému výchozu, kde jsme se nejdříve porozhlédli po zbytcích z minulé výpravy, nic nás ale moc nezaujalo a tak jsme se šli podívát dále po nějakém tom pozdním dárku pod stromeček. Já jsem se šel podívat na moje staré vzorky, které jsem si nechal na horší časy, avšak Kubíček, ten věděl pro co si jde. Šel se podívat na půlmetrový znělec, který byl zaklíněn mezi dvěma stromy. Říkal jsem si, jen si běž, ten stejně ven nedostaneš, ale nějak se mu to povedlo, ani nevím jak.  


   Ale druhý problém byl, jak dostat z tak obrovského kusu kamene vytoužené dutiny s tabulkovitými krystaly kalcitu a drobnými do 3 mm velkými krystaly bílého analcimu. Mezitím začalo pršet, což mi rozhodně více elánu k práci nepřidalo a šel jsem se najíst. Kuba ovšem nelenil a podařilo se mu vydobýt dva vzorky a vtipně prohlásil, že se chodím pokaždé jenom najíst do přírody.
   Déšť ale neustával, bylo tomu spíše naopak a tak jsme se rozhodli jít domů. Říkal jsem si proč nás ten Nečas nemůže nechat aspoň na šutrech v klidu.
kalcitaanalcim
Vzorek s analcimem a tabulkovitými krystaly kalcitu (Rokle).
Velikost vzorku 116 mm.


kalcitaanalcim
Hezká dutina s analcimem a krystaly kalcitu (Rokle).
Velikost vzorku 82 mm.
   Měli jsme teda oba už věci sbalené a šli jsme ze stráně dolu, jenže co se nestalo, první jsem upadl já a krásně sjel až na cestu, po které chodíme dolu. Kuba se nahoře pochichtával, ale za chvilku už kolegiálně upadl taky. Podívali jsme se na sebe a oba jsme byli pěkně špinaví, sešli jsme o kousíček níž, kde jsme si umyli v potoce ruce, které jsme měli oba pěkně špinavé.
   Došli jsme na trolejbusovou zastávku a doufal jsem, aby nás nikdo nepoznal. Nastoupili jsme do trolejbusu a začali nastupovat naši milovaní nepřizpůsobiví spoluobčané. Za normálních podmínek bych měl trochu obavy, ale tentokrát se oni báli mnohem víc než my, protože taková dvě zjevení ještě neviděli. Tímto se s vámi loučím a doufám, že s Kubou zase brzy někam vyrazíme.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Vzorek s analcimem a tabulkovitými krystaly kalcitu
FOTO 2 = Analcim a kalcit
FOTO 3 = Vzorek s analcimem a tabulkovitými krystaly kalcitu
FOTO 4Dutina s analcimem a krystaly kalcitu
FOTO 5
Hezká dutina s analcimem a krystaly kalcitu
FOTO 6Krystaly kalcitu
FOTO 7 = Velká dutina s xx kalcitu a analcimu
Jakub Mysliveček ©