minj
Lokality


Mariánská skála
(den konání 13.1. 2013)

marianka
Stávající cesta na dno lomu.
(stav 13.1. 2013)


   Tak konečně jsem si sehnal vlastní povolení do Mariánského lomu. Od dnešní noci by mělo začít sněžit a sníh na několik týdnů překazí jakékoliv naše šutrácké výlety, takže mě včera k večeru napadlo - co si zajít do Mariánky dokud to jde. V půl jedné jsme se tedy sešli u Martina a martinův táta nás vzal k lomu. Tektokrát jsme jeli tři - Martin, Pepa a já. Pro Pepu to byl první šutrácký výlet, takže si vzal malý batoh, kladivo a bylo. Když jsme mu říkali, že mu to nebude stačit, tak nevěřil... :D
   No s Dominikem jsem byl domluvený na 13,30 u lomu, ale jelikož nás martinův táta na poslední chvíli vzal, tak jsme v lomu byly o půl hodiny dřív. Nechtěli jsme, aby na nás byl Dominik moc naštvaný a tak jsme zamířili na 1. etáž, kde se dnes už netěží, ale stále se zde dá něco najít. Nálezy nebyly ukázkové, ale byly. Například typické dlouze jehlicovité krystaly béžového natrolitu, bílé fluorapofylity a kalcity. Dominik za chvíli přišel společně s tátou a všichni jsme zamířili na 3. etáž. 
natrolit
Hezký vzorek ledvinitého natrolitu (Mariánská skála).
Velikost vzorku 89 mm.


natrolit
Vzácný zelený natrolit s kalcitem (Mariánská skála).
Velikost vzorku 75 mm.
   Dominik s tátou ještě prošli 2. etáž, kde našli nějaké růžové natrolity, fluorapofylity a kalcity. My jsme s Martinem a Pepou procházeli 3. etáž. Pepa už měl pomalu plný batoh, ale především proto, že jsme za ním chodili a dávali mu drobné vzorky, aby věděl, co má hledat. Oči mu svítili a lítal ze strany na stranu. Já nemohl pořád nic kloudného najít a jediné co se stále hrnulo byly méně kvalitní vzoky.
   Mezitím dorazil i Dominik s tátou a samozřejmě Dominik nacházel jeden vzorek za druhým. Já si po chvili také konečně našel jeden zajímavý kámen s dvěmi dutinami. V jedné byl růžový natrolit s ledvinitým kalcitem a v druhé zajímavé nazelenalé krystalky natrolitu. Obě dvě jsem dostal ven, ale jedn odvalený kámen mi pochroumal nohu. Kluci se seskupili kolem jednoho místa, tak jsem šel za nimi. Když jsem přišel, pochopil jsem proč. Ve velkém kameni byla velká 20 cm velká dutina s růžovým natrolitem, na který narůstaly drobné krystalky fluorapofylitu. 


   Kluci vytáhli pár vzorků a šli jsme dál. V tom mě Martin volá. Šel jsem tedy za ním a vidím asi 5 cm otvor ve velkém balvanu. První pohled už nechal tušit obrovskou protáhlou dutinu. Martin nevěřil, že dokážeme dutinu vysekat, ale já se nevzdal a po rychlém shlédnutí kamene jsem zjistil, že je dost popraskaný a navíc se dutina nacházela u boku kamene. V tom přišel Pepa a začal halekat: "Ty vole! Co to je!" To přilákalo i Dominika s tátou. Začali jsme tedy koumat co s dutinou. No Dominik do dutiny zašal šťourat majzlíkem a po pár bouchnutí palicí odpadla část horniny. Kámen jsme ale našli s Martinem! Vzal jsem tedy urychleně Thora (Martinovu palici) a začal mlátit do kamene, jak hluchý do vrat. Najednou odpadl kus znělce a objevila se další asi 8 cm dutina s bílým fluorapofylitem, kterou si vzal Pepa. Já ještě párkrát bouchnul a bylo... Odpadla velká část znělce a najednou se objevilo něco neuvěřitelného. 
dominik
Ano a Dominik celý nadšený po... To si přečtete dál. :D


dutina
Tak tento pohled se v dnešní době vyskytuje bohužel již velmi vzácně. Jedna z největších a nejhezších dutin natrolitu, kterou jsme zatím našli (a vydobyli!). Na fotce je vidět dutina již po odlomení její druhé poloviny!
   Všem se nám rozklepala kolena, protože před námi byla asi 35 cm velká dutina s oranžovorůžovým natrolitem a krychlovými krystaly kalcitu, navíc protažená dál do kamene, takže tvořila jakési L. No začali jsme se hrnout k dutině. Stačil jsem jen vyfotit dutinu a už se preparovalo. Celkem to trvalo asi půl hodiny, ale nakonec po dlouhém přemlouvání, radách dominikova táty a mojí strategie "Já bych do toho třísk.", jsme dostali celou dutinu cca. v sedmi velkých vzorcích a několika menších vzorcích ven. Právě díky takovýmto dnes již vzácným nálezům je Mariánská skála považována za nejlepší lokalitu Severníh Čech a my jsme při preparaci dutiny zažávali pravý "šutrácký orgasmus" (jak by řekl Marcel Vanek) :D. Vzorky jsme si postupně rozdělili a každý si odnesl +- stejně kvalitní kameny.


   Přestože batohy (kromě Pepy) nebyly plné, tak jsme si zbalili věci a zamířili k vrátnici. Jen chudák dominikův táta, kterému podjel kámen a ošlikvě spadl odešel dříve. Já jsem zde musel spoustu vzorků, které jsem našel dříve, nechat, jelikož nebyl čas na jejich formátování.
   Než jsme vyšli nahoru, museli jsme vyřešit jeden problém. Martin si totiž vzal největší vydobytou část dutiny a ta byla stručně řečeno trochu těžší... :D Nějak jsme tedy všichni prostřídali a dostali tenhle kus šutru až 1 km daleko k autu. Moje máma pro nás totiž naštěstí přijela. Kdyby to tak nebylo, tak opravdu netuším, jak by jsme se s nálezy dnes dostali domů. Různě jsme se tedy střídali s Martinovým vzorkem a mojí plnou přepravkou, ale nakonec jsme to dokázali.
   Vzorky jsou nádherné, den byl slunečný a i teplota vzduchu nekazila náladu (-0.5 stupně).
natrolit
Nejhečí vzorek ze 35 cm velké dutiny, který jsem nakonec ukořistil - krásný oranžovorůžový natrolit s krychličkami kalcitu (Mariánská skála).
Velikost vzorku: šířka 123 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Vzorek typického dlouze jehličkovitého natrolitu z 1. etáže
FOTO 2 = Béžový natrolit na ktrý nasedají drbné xx fluroapofylitu
FOTO 3Vzorek béžového natrolitu na který narůstají zvláštní snopečkovité krystalky kalcitu
FOTO 4Hezký vzorek ledvinitého natrolitu
FOTO 5
Vzácný zelený natrolit s kalcitem
FOTO 6Další vzorek ze 35 cm velké dutiny - krásný oranžovorůžový natrolit
FOTO 7 = Další vzorek ze 35 cm velké dutiny - krásný oranžovorůžový natrolit
FOTO 8 =
Další vzorek ze 35 cm velké dutiny - jeden z "drobečků" oranžovorůžového natrolitu
FOTO 9 = Nejhečí vzorek ze 35 cm velké dutiny, který jsem nakonec ukořistil - krásný oranžovorůžový natrolit s krychličkami kalcitu
FOTO 10 =
Předchozí vzorek z jiného úhlu
Jakub Mysliveček ©