minj
Lokality


Mariánská skála, Dolní Zálezly
(den konání 6.10. 2013)
kalcit
Ledvinitý kalcit (Mariánská skála). Velikost vzorku 104 mm.


   První týden na vysoké škole utekl jako voda a mě se ozval Petr Šístek (zde jeho osobní mineralogické stránky). Už od pozdního jara jsme byli domluvení, že spolu podnikneme výpravu na nějaké lokality v Českém středohoří. Petr se zmínil, že v mládí navštěvoval Mariánskou skálu a vzhledem k tomu, že mám povolení jsme se tedy rozhodli pro tuto lokalitu. Pro jistotu jsem ještě zavolal vedoucímu a zajistil vstup na neděli. Dominik mi tvrdil, že je nemocný a že možná přijde. Pepa má v neděli doučování a tak také nemohl. Takže jsem opět vyrazil s věrným šutrákem Martinem. Ten si Mariánskou skálu snad nikdy nenechá ujít.
natrolit
Dutina s růžovým jehličkatým natrolitem a s kalcitem (Mariánská skála). Šířka dutiny 78 mm.


natrolit
Velmi pěkný vzorek dutiny s růžovooranžovým natrolitem a množstvm bílých xx fluorapofylitu (Mariánská skála). Velikost vzorku 184 mm.
   Ráno v půl desáté jsme se sešli u spodního vstupu, rychle naházeli věci do auta a sebe taky, jelikož jsme stáli přímo na zastávce autobusu. Zbýval ještě nějaký čas a tak jsme zajeli nakoupit zásoby jídla a vody a už jsme pádili k hornímu vstupu do lomu. Úplně jsem zapoměl říct osádku rudého škodováckého vozidla. Vezmu to tedy odpředu dozadu a zleva doprava (což je naprosto nepodstatná informace :D ) - Aleš, Petr, já, Láďa a Martin. Nahoře na vrátnici jsme zaparkovali, zavolali na paní hlídačovou a už jsme byli v lomu.
   Podle informací co jsem měl od Jirky zde byl odstřel na nejvyšší etáži (3. etáž). Z toho jsem usoudil, že zde budou krásné vzorky. Opak byl ale pravdou. Odstřel byl obrovský a materiál z něj, přestože byl již 9 dní odvážen byl až na 5. etáži a nebylo ho zde zrovna málo.


   Vzorky ale nikde. Ono vůbec za celou dobu pobytu v lomu se moc dutin neobjevilo. Jen v jednom místě na 5. etáži ve stěně lomu byla jedna dutina vedle druhé, ale bohužel v ošklivě rozpraskané stěně a život je přeci jen cenější, než sebehezčí  mineralogické vzorky. Za zmínku stojí, že těžba nejnižší 6. etáže se směle rozjíždí. Bohužel za necelý rok její existence jsem zde našel jen dva vzorky (ikdyž oba pěkné) a znělec je zde velmi tvrdý. Dutiny zde nejsou vůbec běžnou záležitostí a tak uvidíme, zda se zde v budoucnu něco objeví.
   Petr sbíral menší, ale fotogenické ukázky natrolitu, Láďa měl nějak smůlu a moc toho nenašel, Martin měl zase plný batoh (ikdyž i on přiznal, že to je tentokrát slabé) a Aleš roztřískal jeden starší balvan. Výsledkem bylo několik vzorků mezi kterými byla téměř rudá dutina s natrolitem.
fakolit
Drobné xx fakolitu v čedičové brekcii (Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 70 mm.


fakolit
Drobné xx fakolitu (Dolní Zálezly). Velikost vzorku 79 mm.
   Já si pořádný sbírkový vzorek také našel a to těsně před odchodem, kdy jsem z asi metrového blavanu dokázal krásně díky mé nové 4 kg palici asi 17 cm vzorek s plochou růžovooranžového natrolitu, na který narůstají drobné až 4 mm velké bílé xx fluorapofylitu. Něco podobného odtud ještě nemám.
   Nakonec chvíli před odchodem dorazil i Dominik s tátou - prý ho v krku bolí, ale nevydžel to doma.
   Zabalili jsme si věci a vyškrábali se k autům. Uložili jsme vzorky do kufrů, popojeli doplnit zásoby a už jsme mířili na další lokalitu. A to lokalitu v dnešní době poměrně nevšední - klasickou lokalitu zeolitů (především natrolitu) Dolní Zálezly.


   V dnešní době je tato lokalita považována za zaniklou. My jsme zde však s Martinem na jaře objevili místo s fakolity a vzácně s natrolitem (později se mi doneslo, že je toto místo již popsané, ale nikde jsem o něm neslyšel). S historickými vzorky sice nesrovnatelné vzorky, ale i přesto potěší. Všichni jsme tedy pobíhali v okruhu několika desítek metrů a buď rozbíjeli suť nebo dobývali fakolity o velikosti do 4 mm z výchozu čedičové brekcie. Stačila hodinka a já osobně měl batoh plný. I nějaký ten natrolit se našel v dokumentační kvalitě. Toto místo by hold chtělo trochu více prozkoumat a najít ty správné výchozy.
   Dnešní výprava sice nebyla tak produktivní jako tomu běžně bývá (tím myslím především lokalitu Mariánská skála), ale přesto jsme získali pěkné vzorky zeolitů z Českého středohoří.
   
fakolit
Pěkný vzorek xx fakolitu
(Dolní Zálezly).
Velikost vzorku 81 mm.


FOTO = Lokalita Mariánská skála
FOTO 1Dutina s fluorapofylitem
FOTO 2 = Ledvinitý kalcit
FOTO 3 = Dutina s růžovým jehličkatým natrolitem a s kalcitem
FOTO 4Velmi pěkný vzorek dutiny s růžovooranžovým natrolitem a množstvm bílých xx fluorapofylitu

FOTO 1
Drobné xx fakolitu v čedičové brekcii
FOTO 2Drobné xx fakolitu
FOTO 3Drobné xx fakolitu a zelený jílovitý minerál
FOTO 4Drobné xx fakolitu
FOTO 5Dutina s xx fakolitu
FOTO 6Pěkný vzorek xx fakolitu
FOTO 7Kalcit
Jakub Mysliveček ©