minj
Lokality


Líně u Plzně
(den konání 4.8. 2013)

pole
Hlavní pole s výskytem zkamenělých dřev. V den naší výpravy bohužel ještě neposečené a nezorané


   Jako první letošní lokalitu při návštěvě Šumavy jsme si s Martinem jednoznačně zvolili Líni u Plzně. Bylo slunečné počasí a teploty kolem třicítky. Už při cestě jsem sledoval, jestli jsou pole zorána a většina opravdu byla. Samozřejmq žádné pole na  lkalitě ani kolem ní nebyla zorána a vesele zde rostla tráva, pšenice a kukuřice. Nejdříve jsme tedy zkusili hledání v pšenici bez žádného výsledku. Potom jsme se přesunuli na posečenou trávu, kde se občas objevovali fleky, kde byla vidět zemina s valounky křemene a občas i se zkamenělými dřevy. Postupně jsme se dostávali až k dráze místních morkářů, kde Martin před rokem hledal, když byla všechna okolní pole zarostlá.
araukarit
Barevný araukarit (Líně u Plzně). Velikost vzorku 68 mm.


araukarit
Pěkný vzorek araukaritu, který původně vypadal jako malý prcek (viz holé místo bez hlíny).
   Bohužel dráha byla také zarostlá a kromě jednoho většího dřeva jsme zde nic nenašli. Martin pokračoval po zarostlé louce s jetelem. Já raději zkusil pole s nízkou pšenicí a vyplatilo se. Zkamenělá dřeva zde byla téměř všude, jelikož takhle daleko od "oficiální" lokality nikdo nesbírá. Většinou se jednalo o typická černá dřeva, ale našla se i dřeva barevná. S Martinem jsme si naplnili během půl hodinky batohy a dali jsme si přestávku na cestě lemované právě dozrávajícími špenlíky. Po přestávce nám zbývala ještě necelá hodinka času a tak jsme zašli na nedalekou haldu černouhelného dolu Obránců Míru.


   Tento důl fungoval od roku 1906 až do roku 1960 a zbyla zde velká halda usazených hornin, ve kterých se jak jsem doufal mohly vyskytovat otisky místní fauny a opravdu jsem narazil na nějaké drobné otisky listů. Zatáhlo se a zničeho nic začal foukat silný vítr, což bylo znamení k rychlému ústupu. Martinovi rodiče přijeli naprosto ve skvělý čas, když jsme přicházeli a chvíli poté co jsme nastoupili se hrozně rozpršelo. Líně nikdy nezklame, jelikož zkamenělá dřeva jsou zde všude v obrovském množství. araukarit
Krásný barevný araukarit s drobnými xx křišťálu v dutině dřeva
(Líně u Plzně).
Velikost vzorku 112 mm.FOTO = Lokalita Líně
FOTO = Lokalita halda Dolu Obránců Míru
FOTO 1Araukarit
FOTO 2Araukarit
FOTO 3 = Araukarit
FOTO 4Araukarit
FOTO 5Barevný araukarit
FOTO 6Araukarit
FOTO 7Araukarit s drobnými xx křišťálu v dutině dřeva
FOTO 8Araukarit
FOTO 9 = Araukarit
FOTO 10Krásný barevný araukarit s drobnými xx křišťálu v dutině dřeva
Jakub Mysliveček ©