minj
Lokality


Libochovany
(den konání 30.6. 2013)

tufy
Výchozy tufů na lomové stěně.


   Před necelým týdne jsem byl na kalcitech v Libochovanech a nechal jsem si tam rozdělanou dutinu, takže jsem si pro ní chtěl co možná nejdříve zajít. Martin mi stále nezvedá telefon, ale Pepa už má prázdiny a tak jsme spolu odpoledne vyrazili do lomu. Počasí byo tak akorát na tuto lokalitu. Bylo polojasno a teplota kolem příjemných 21 stupnů. Prro tuto lokalitu je důležité především to, zda-li svítí slunce, jelikož pokud ne, tak se zdejší augity velmi špatně hledají.
   Ihned jsme zamířili k výchozu s kalcity, nad kterými jsou tufové polohy. Pepa hned začal bušit do skály a ihned nacházel první dutiny s kalcitem a já se odhodlal vylézt vysoko na tufovou stěnu a nasbírat si nějaké ty augity, přičemž jsem Pepu neustále sprchoval rozdroleným materiálem z tufů.
opal
Opálová hlíza in-situ.


kalcit
Zajímavá drůza kalcitu
(Libochovany).
Velikost vzorku 59 mm.
   Nahoře v tufových polohách jsem našel spoustu krystalů augitu, ale také jednu hlízu opálu, kterou jsem dal Pepovi. Když jsem slezl dolů, tak jsem se rovnou pustil do rozdělané dutiny, kterou jsem v pondělí načal. Hned jsem získal dva pěkné vzorky a od té doby dlouho nic. Pepa sice našel pár dutin s kalcitem, ale většinu bud rozbil nebo byly moc hluboko ve stěně a nechtělo se mu dutiny obkopávat. Potom jsem konečně narazil na pořádnou dvou dutinu, ze které máme oba dohromady tak 10 vzorků. Pepa si chtl ještě najít nějaké augity, ale prý vypadají jako štěrk, tak to vzdal. :D 


   Nakonec jsme si sbalili věci a vzorky a zamířili zpět z kopce do Církvic na nkonečnou MHD. Cestou nás ještě ohrožovala rozzuřená sršeň, ale naštěstí nezaútočila. Dole jsme si počkali a přijela nás vyzvednout máma. Mysím, že dnešek se vydařil. Máme několik pěkných vzorků, žádné přebytečné vzorky navíc a bylo ideální počasí. Co víc si přát?
kalcit
Drůza kalcitu (Libochovany). Velikost vzorku 155 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Krásně viditělný růst krystalu kalcitu
FOTO 2 = Drůza dvou typů krystalů kalcitu
FOTO 3 = Kalcit
FOTO 4Kalcit
FOTO 5
Zajímavá drůza kalcitu
FOTO 6Drůza kalcitu
Jakub Mysliveček ©