minj
Lokality


Krupka - Vrchoslav
(den konání 19.6. 2013)

dobyvka
Povrchová dobývka.


   Už od maturity jsme chtěli vyrazit na šutry, ale nejdříve nám to zkomplikovalo deštivé počasí a poté povodně. Dnes jsme to již nevydželi a vyrazili jsme s Martinem autobusem do Krupky, odkud jsme v nějakých 34 stupních šli několik kilometrů k pile Vrchoslav. Nejhorší úsek cesty byla cesta k pile, kdy nám slunce pralo do zad a z nás doslova teklo. Nad pilou v lese, kde mělo být příjemněji nám bylo stále hrozně a když jsme míjeli vodárnu, tak jsme byli celý šťastní za krásně ledovou vodu v potoce. Trochu jsme se u potoka dali do kupy a vydali se na finální stoupání až k dobývce. Když jsme se dostali až tam, tak jsem šel rovnou dolů.
fluorit
Drůzička fluoritu
(Vrchoslav - dobývka).
Velikost vzorku 34 mm.


kremen
Křemen (Vrchoslav - dobývka). Velikost vzorku 87 mm.
   Když jsem slezl do dobývky ulevilo se mi - dole bylo cca kolem 17 stupňů, aneb přírodní klimatizace. Ze stěny kapala ledová voda a bylo tu příjemně. Ihned jsme začali sekat fluoritové drůzky. A opět se objevil nešvar v podobě velmi tvrdé horniny. Škoda, že jsme zde nepobyli déle, ale Martinovi se už chtělo jít a tak šel napřed a počkal na mě dole. Bohužel času moc nebylo a nakonec jsem zjistil, že nemám ani jeden pěkný vzorek fluoritu. 


   Již poněkolikáté jsme procházeli propadliny a dobývky. Velmi opatrně jsme na některá zajímavá místa slezli a na jednom takovém místě jsem nalezl svůj nejlepší dnešní vzorek - dutinu s krystaly křemene mírně zbarvené do rezava díky limonitu. Dále jsme nalezli velkou propadlinu, která vznikla na místě kruhové propadliny, která vypadala poměrně bezpečně a dnes se z 5 metrové propadliny stala velká a velmi hluboká díra. Pokračovali jsme dál, ale kromě ukradených sloupků na bezpečnostní plot jsme již nic zajímavého neobjevili. Zřejmě jsme dnes neměli šťastný den. Domů nás nakonec ve čtvrt na sedm vzal Martinův táta.
kremen
Drůza křemene
(Vrchoslav - propadlina).
Velikost vzorku 103 mm.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Single krystal fluoritu
FOTO 2 = Dvě dutiny s xx fluoritu
FOTO 3 = Drůzička fluoritu
FOTO 4Křemen
FOTO 5
Drůza křemene
Jakub Mysliveček ©