minj
Lokality


4. ročník amatérské mineralogické burzy v Teplicích,
Krupka - Vrchoslav

(den konání 27.9. 2013)
burza
4. ročník burzy v Teplicích.


   Den konání Teplické burzy je pro mě vždy něco jako svátek šutrů. Minulý rok jsem bohužel burzu vynechal, jelikož jsme s Martinem byli v jihozápadních Čechách, smaozřejmě za minerály. Tentokrát už jsem si burzu nemohl nechat ujít. Jediný problém byl, že teprve včera jsem dostal řidičák, takže jsem si nebyl na silnici moc jistý. Martin ani Pepa nejeli a tak jsem jel jen s Dominikem a jako doprovod nezkušeného řidiče s námi na místě spolujezdce jel táta. Na Teplickou burzu jsme dorazili cca kolem deváté hodiny.
    Burza byla opět velmi pěkná. Žádné cetky typu tromlované kameny, více tuzemských vzorků, než zahraničních a vzhledem k času, kdy jsme dorazili (30 minut po zahájení) méně návštěvníků. U vstupu bylo možné zastihnout i pana Dvořáka, hlavního organizátora, díky kterému je burza tak kvalitní.
dobyvka
Nový flek na dobývce.


fluorit
Plovák fluoritu (Vrchoslav - dobývka). Velikost vzorku 37 mm.
    Já jsem se díval především po vzorcích z Cínovce, Krupky a Hořence. Nakonec jsem si koupil 3 vzorky - 2 mědi ze štoly 5. květen ve Vrchoslavi a jeden křemen s cinvaldinitem a fluoritem z Cínovce. Chtěl jsem se ještě zastavit za panem Dvořákem, ale bohužel byl stále v jednom kole, takže jsme odešli a pokračovali do Vrchoslavi.
   Ano, přesně jako před 2 roky po burze jsme zamířili do Vrchoslavi a to především kvůli pěkným nálezům fluoritu v poslední době.
   Vyšli jsme táhlý otravný kopec a u dobývky jsme se sešli s Jirkou, Michalem a jeho ženou. Nějakou chvíli zde již byli a tak měli několi vzorků. Michal, který je z jižních Čech byl samozřejmě unešený tím, kolik vzorků se zde dá najít (tady si každý nenáročný sběratel přijde na své). My s Dominikem jsme taky chvíli paběrkovali. Dominik s Jirkou se pořesunuli výše a já jsme za nimi po chvíli šel také.


   Nově otevřená místa s fluoritovými dutinami jsou právě zdrojem nejnovějších nálezů vysoké kvality. Problém je zde však ten, že se zde musí spustit po laně několik metrů hluboko. Kluci už byli dole a s nimi i nějaký německý sběratel. Dole bylo spoustu suti a místo pro 2 lidi u stěny s fluoritovými žilami, které místy naduřují do drůzových dutin. Ty mohou být poměrně velkých velikostí (cca metr). U stěny tedy byl Němec a Jirka. Dominik šmejdil okolo v suti a "pomáhal" Jirkovi s vyndáváním vzorků, z právě otevřené dutiny.
   Já se nakonec taky přemluvil a slezl dolů. Německý sběratel zrovna vyndával dutinu plnou poměrně velkých cca 3 - 4 cm krychlí fluoritu. Půjčil jsem si od Dominika kladívko s majzlíkem a pokusil jsem se o kus dál vybouchat jeden zajímavý vzorek fluoritu, ale bylo to marné bez pořádného nářadí. 
fluorit
Největší nalezená drůza xx fluoritu z 27.9. 2013 (Vrchoslav - dobývka). Velikost vzorku 175 mm.


fluorit
Asi můj nejhezčí nalezený vzorek fluoritu z 27.9. 2013 (Vrchoslav - dobývka). Velikost vzorku 64 mm.
   Já měl aspoň čas projít místa, kde jsem ještě nebyl - samotnou dobývku. Naštěstí dutina co otevřel Jirka poskytla množství krásných vzorků a Jirka se o ně s námi podělil. Nechal si jen 5 nejlepších vzorků. Ze zbytku jsme si s Dominikem vzali každý asi desítku kamenů a zbytek jsem zabalil do novin, naskládal do igelitky, přivázal ke konci lana a vylezl jsem zpět nahoru nad dobývku. Igelitka mohla mít tak 25 kilo a tak mi chvíli trvalo jí vytáhnout nahoru. Michal byl v sedmém nebi, když zjistil, že jsme se rozdělili i s ním o tyto vzorky. Jen si nedokážu představit, jak se táhli s několika desítkami kilo vzorků na autobus v Krupce.
   Dnešní již moje desátá výprava do Vrchoslavi se opět vydařila, ale především díky Jirkovi. Kdyby zde totiž nebyl, tak by jsme se dolů po laně do dobývky neodvážili. Pokud má někdo v plánu zde sbírat, je to jen na vlastní nebezpečí.


FOTO = Burza
FOTO = Lokalita
FOTO 1Velké krychle fluoritu, bohužel pokryté povlaky limonitu
FOTO 2 = Dvě krychle fluoritu narostlé v dutině křemene
FOTO 3 = Drůzka fluoritu potažená vrstvou červeného limonitu
FOTO 4Drůzka fluoritu
FOTO 5
Hezká drůza zeleného fluoritu
FOTO 6Drůza xx fluoritu potažená vrstvou červeného limonitu
FOTO 7Plovák fluoritu
FOTO 8 = Drůza xx fluoritu
FOTO 9Drůza xx fluoritu
FOTO 10
Vzorek s velkými xx fluoritu, na které místy nasedají oboustanně ukončené xx křemene
FOTO 11Velmi pěkná drůza xx fluoritu
FOTO 12Největší nalezená drůza xx fluoritu
FOTO 13Asi můj nejhezčí nalezený vzorek fluoritu
Jakub Mysliveček ©