minj
Lokality


Korosecko - Vrábečsko
(den konání 12.9. 2013)

vltavin
A konečně se poštěstilo. Kdo vidí vltavín?


   Díky přestupu na VŠ mám ještě v září prázdniny a tak nakonec vyšla i návštěva Jižníh čech a první místo, které jsem zde navštívil byly vltavínové lokality kolem obcí Koroseky a Vrábče, jelikož jarní návštěvu překazila chumelenice. První lokalitou, kterou jsem prošel bylo pole u Koroseckého Dvora. O Petra jsem věděl, že je zde vzrostlá kukuřice. Vytušil jsem šanci a vlezl do řádků. Chvíli jsem si zvykal na mokré listy všude okolo mě a na nadměrnou zelenou barvu, která mi dost stěžovala hledání. Ono když hledáte tmavě zelenou až černou a máte všude kolem sebe jasně zelenou, tak to moc dobře nejde. Po půl hodince jsem ale našel první a na tomto poli dnes poslední vltavín. Malý ale přesto s mým štěstím na vltavíny jeden z lepších. Ještě jsem chvíli procházel pole, ale žádný další vltavín jsem už nenašel a přesunul se pěšky na další lokalitu. Tou byla Vrábče - Nová Hospoda.
les
Typický pohled z každé vltavínové lokality - podkopaný les.


vltavin
Vltavín v ornici (Koroseky - pole Křivoleje).
   Zde jsem neměl v plánu dále kopat a likvidovat tak místní les, který je už značně rozkopaný, ale jen chodit kolem děr a porozně hledat opršené vltavínky. Bohužel prostě nemám na tyhle malý zelený potvory oko a nechtěl jsem zde moc zdržovat, jelikož policie nerozlišuje mezi sběratelem a kopáčem, takže jsem zde opět nic nenašel a přesunul se tedy dál na dnešní třetí lokalitu - pole u Korosek.
   Zde byla situace poměrně dobrá. Pole nedávno zorané, ani suché ani mokré a dokonce ani stop zde nebylo tolik. Prošel jsem si zde asi 3 řádky a našel jeden malinký vltavínek pěkně zelené barvy. A opět jsem neměl čas na další chození a přesunul jsem se o pole vedle. Zde bylo čerstvě zoráno a by jsem zde nejspíš první! Bohužel co mi naprosto zabránilo ve sběru bylo sucho. Zem zde byla tak suchá, že při prudším dupnutí vznikal prach a tak jsem tedy šel opět dál a ani se tu moc nezdržoval.


   Na dalším místě, které nebudu prozrazovat jsem jak asi tušíte opět nic nenašel (jsem vážně hrozný smolař co se týče vltavínů :D ). Na poslední dnešní lokalitu jsem už nějak neměl síly a tak jsem se jen tak potuloval v okolí Vrábče. A tady se na mě usmálo štěstí! Naše jsem totiž krásný vltavín na místě o kterém nejspíš nikdo neví. Samozřejmě nebudu říkat, kde je, jelikož nemám zájem likvidovat další krásné místo a obohacovat tak kopáče vltavínů. Navíc na Vrábečsku je cca 1 menší vltavín na 1-2 m krychlové a tak se ani nejedná o bohaté naleziště.  Někdy příště to zde ale pořádně prozkoumám a třeba najdu ještě nejaký vltavínek. Každopádně ten zde nalezený je zatím můj nejhezčí.
   Naonec jsem to vzal do Vrábče, kde mě vyzvedla máma a jeli jsme domů směr Lipno.
vltavin
Krásně zelený vltavín se zajímavou skulptací z 12.9. 2013 (Vrábče). Velikost vzorku 26 mm.


FOTO = Lokalita Korosecký Dvůr
FOTO 1 = Vltavín

FOTO = Lokalita Vrábče - Nová Hospoda

FOTO = Lokalita Koroseky
FOTO 1 = Vltavín

FOTO 1Krásně zelený vltavín se zajímavou skulptací (Vrábče)
Jakub Mysliveček ©