minj
Lokality


Lipno nad Vltavou
(den konání 7.7. 2010)

lipno
Lokalita andalusitu u Lipenské nádrže.

    Na stránkách Jihočeského mineralogického klubu jsem se dozvěděl o lokalitě andalusitu poblíž Lipna n/V. Pan Jiří Zikeš mi upřesnil, kde se lokalita nachází, a tak jsem si tam sjel na kole. Lokalitu jsem našel snadno a nejdříve jsem zamířil na navážku, kde jsem našel křemen, který jsem rozbil a našel jsem malé krystaly andalusitu. Nečekal jsem, že to bude tak snadné a hledal jsem dál. Nacházel jsem stále větší kousky a potom slezl dolů na bažinatou pláň, kde jsem v dálce viděl někoho chodit s taškou. "No zdá se, že lokalita je už dost známá", říkal jsem si. andalusit
Krásné krystaly andalusitu s bílým sekrečním křemenem.


krystaly
Volné krystaly andalusitu.
   Nakonec jsme se sešli a já zjistil, že je to pan Miroslav Kubišta - člen Jihočeského mineralogického klubu (a objevitel lokality), který mi dal pěkný vzorek. Měl jsem štěstí, že jsem konečně někoho z klubu potkal. Povídali jsme si o minerálech, zkamenělinách a lokalitách. Potom jsem pokračoval v hledání a našel ještě několik andalusitů a čirých křemenů. Lokalita je na andalusity skutečně bohatá, a tak jsem měl po chvíli už dost vzorků a odjel na kole zpět směr Frymburk. Lokalita se mi moc líbila a určitě se na ni ještě podívám (nejspíš za 3 týdny až se znovu vrátím na Lipno).


Poznámka: - Nakonec jsem to nevydržel a na lokalitu se vrátil už za dva dny. Našel jsem spoustu samostatných krystalů andalusitu a jeden moc pěkný krystal v hornině, na který se nemůžu vynadívat. (FOTO 2)


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Andalusit
FOTO 2 = Andalusit
Jakub Mysliveček ©