minj
Lokality

 Mineralogie 

Rytina soutěska
(den konání 7.6. 2016)

lokalita

Výchoz s výskytem zeolitů, především phillipsitu a thomsonitu, který jsem před rokem našel.


   Už od neděle přemýšlím, že bych se vydal zpět na jednu lokalitu, kde máme něco rozděláno, ale ani neděle a ani pondělí mi nějak nevyšli. Dnes jsem měl mít plné dopoledne, a tak byla možnost někam vyrazit až odpoledne, takže jsem si řekl, že bych mohl počkat na Martina až se vrátí z práce a společně bychom potom mohli zajet na nějakou blízkou lokalitu, třeba Rytinu soutěsku, o které v poslední době často mluvíme. Od minulého roku zde máme rozdělaný výchoz s gonardity a navíc se stále pokoušíme nalézt místo s fakolity, které odtud jsou uváděny. Martin nakonec mohl po třetí hodině, a tak jsme tedy v 15:15 vyráželi směr nedaleký Sebuzín.
natrolit

Dutina s xx phillipsitu a jehlicemi natrolitu (Rytina soutěska). Velikost jehlic natrolitu do 7 mm.



Právě otevřená cca 20 cm velká dutina s xx phillipsitu, kterou objevil Martin.
   Do údolí jsme dorazili během chvilky, vzali si vybavení a vydali se k „našemu“ výchozu. K výchozu je to pěkný stoupák, který nám dá vždy zabrat, ale jelikož dnes nebylo takové vedro jako v minulých dnech a v údolí je díky potoku a stromům chládek, tak se i celkem dalo tento výstup lépe zvládnout. Výchoz jako takový se od naší poslední návštěvy před rokem vůbec nezměnil. A proč by taky, když o něm vlastně nikdo neví (tedy kromě vás čtenářů těchto stránek :-) ). Náš dnešní plán zněl jasně. Nejdříve nějak zajistit padající kameny, aby se nekutáleli ze svahu, poté trochu strhnout převis, který byl ošklivě rozvolněn a mohl kdykoliv někomu z nás spadnout na hlavu a nakonec najít nějaké pěkné vzorky zeolitů. :-)


   První část plánu nám celkem vyšla, ikdyž stejně některé z šutrů překonali bariéru z větví a mířili si to směrem dolů k potoku. "Sanací" převisu jsem nakonec strávil většinu času, který jsme tu deńes strávili a Martin, který byl v části, kterou jsem očistil již před rokem, se pokoušel o nějaké ty vzorky. Netrvalo dlouho a začali lézt první vzorky. A nebyli to klasické vzorky, které jsme čekali. Martinovi se totiž podařilo trefit zrovna do místa, které bylo poměrně bohaté na dutiny velké až 13 cm, jejichž stěny pokrývali drobné max do 3 mm velké krystaly čirého phillipsitu. Musím říct, že takový nález jsem zde vůbec nečekal a krystaly phillipsitu jako takové jsem zatím viděl pouze na lokalitě Soutěsky u Děčína, kde jsem na ně narazil jen v dutinkách do 3 cm a velikost krystalů byla tak poloviční.
phillipsit

 Hezká dutina s xx phillipsitu (Rytina soutěska). Velikost krystalů do 2 mm.


phillipsit

Můj nejlepší dnešní vzorek s xx phillipsitu (Rytina soutěska).
Velikost krystalů do 2 mm.
   Já jsem na své straně výchozu nejdříve nacházel klasické thomsonity vzhledově téměř identické s těmi z Pustého vrchu u Folknářů, tedy polokoule krystalů s bílým středem a čirými konci, avšak o průměru max 7 mm. Dále thomsonit vystřídal natrolit v navětralých jehlicích do 1 cm a nakonec se objevil i vytoužený gonardit s až 5 mm velkými krystaly v dutinách s jemně krystalickým phillipsitem. Martin nakonec narazil také na sněhově bílé jehlice natrolitu dlouhé až 1 cm. Místo nás příjemně překvapilo a myslím, že se sem brzy zase podíváme, jelikož především vzorky s krystaly phillipsitu a gonarditu vypadají velmi zajímavě.


FOTO = Lokalita
FOTO 1Dutina s xx phillipsitu
FOTO 2 = Vzorek s velkými xx thomsonitu
FOTO 3Dutina s xx phillipsitu a jehlicemi natrolitu
FOTO 4Hezká dutina s xx phillipsitu
FOTO 5
Dutina s xx gonarditu
FOTO 6Dutina s xx phillipsitu
FOTO 7Další dutina s xx phillipsitu
FOTO 8Dutina s čirými xx phillipsitu
FOTO 9Dutina s xx phillipsitu
FOTO 10Dutina s xx phillipsitu
FOTO 11Asi můj nejlepší dnešní vzorek s xx phillipsitu




Jakub Mysliveček ©