|
|
Rytina soutěska
(den konání 7.6. 2016)
|
Výchoz s výskytem zeolitů, především phillipsitu a thomsonitu, který jsem před rokem našel.
|
|
Už od neděle přemýšlím, že bych se vydal
zpět na jednu lokalitu, kde máme něco rozděláno, ale ani
neděle a ani pondělí mi nějak nevyšli. Dnes jsem měl
mít plné dopoledne, a tak byla možnost někam vyrazit až
odpoledne, takže jsem si řekl, že bych mohl počkat na Martina až se
vrátí z práce a společně bychom potom mohli zajet
na nějakou blízkou lokalitu, třeba Rytinu soutěsku, o
které v poslední době často mluvíme. Od
minulého roku zde máme rozdělaný výchoz s
gonardity a navíc se stále pokoušíme
nalézt místo s fakolity, které odtud jsou
uváděny. Martin nakonec mohl po třetí hodině, a tak jsme
tedy v 15:15 vyráželi směr nedaleký Sebuzín. |
|
Dutina s xx phillipsitu a jehlicemi natrolitu (Rytina soutěska). Velikost jehlic natrolitu do 7 mm.
|
|
Právě otevřená cca 20 cm velká dutina s xx phillipsitu, kterou objevil Martin.
|
|
Do údolí jsme dorazili během chvilky, vzali si
vybavení a vydali se k „našemu“
výchozu. K výchozu je to pěkný stoupák,
který nám dá vždy zabrat, ale jelikož dnes nebylo
takové vedro jako v minulých dnech a v
údolí je díky potoku a stromům chládek, tak
se i celkem dalo tento výstup lépe zvládnout.
Výchoz jako takový se od naší
poslední návštěvy před rokem vůbec nezměnil. A
proč by taky, když o něm vlastně nikdo neví (tedy kromě
vás čtenářů těchto stránek :-) ).
Náš dnešní plán zněl jasně.
Nejdříve nějak zajistit padající kameny, aby se
nekutáleli ze svahu, poté trochu strhnout převis,
který byl ošklivě rozvolněn a mohl kdykoliv někomu z
nás spadnout na hlavu a nakonec najít nějaké
pěkné vzorky zeolitů. :-)
|
|
První část plánu nám celkem
vyšla, ikdyž stejně některé z šutrů překonali
bariéru z větví a mířili si to směrem dolů k
potoku. "Sanací" převisu jsem nakonec strávil
většinu času, který jsme tu deńes strávili a
Martin, který byl v části, kterou jsem očistil již před
rokem, se pokoušel o nějaké ty vzorky. Netrvalo dlouho a
začali lézt první vzorky. A nebyli to klasické
vzorky, které jsme čekali. Martinovi se totiž podařilo trefit
zrovna do místa, které bylo poměrně bohaté na
dutiny velké až 13 cm, jejichž stěny pokrývali
drobné max do 3 mm velké krystaly čirého
phillipsitu. Musím říct, že takový nález
jsem zde vůbec nečekal a krystaly phillipsitu jako takové jsem
zatím viděl pouze na lokalitě Soutěsky u Děčína, kde jsem
na ně narazil jen v dutinkách do 3 cm a velikost krystalů byla
tak poloviční. |
|
Hezká dutina s xx phillipsitu (Rytina soutěska). Velikost krystalů do 2 mm.
|
Můj nejlepší dnešní vzorek s xx phillipsitu (Rytina soutěska).
Velikost krystalů do 2 mm. |
|
Já jsem
na své straně výchozu nejdříve nacházel
klasické thomsonity vzhledově téměř identické s
těmi z Pustého vrchu u Folknářů, tedy polokoule krystalů
s bílým středem a čirými konci, avšak o
průměru max 7 mm. Dále thomsonit vystřídal natrolit v
navětralých jehlicích do 1 cm a nakonec se objevil i
vytoužený gonardit s až 5 mm velkými krystaly v
dutinách s jemně krystalickým phillipsitem. Martin
nakonec narazil také na sněhově bílé jehlice
natrolitu dlouhé až 1 cm. Místo nás
příjemně překvapilo a myslím, že se sem brzy zase
podíváme, jelikož především vzorky s
krystaly phillipsitu a gonarditu vypadají velmi zajímavě. |
FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Dutina s xx phillipsitu
FOTO 2 = Vzorek s velkými xx thomsonitu
FOTO 3 = Dutina s xx phillipsitu a jehlicemi natrolitu
FOTO 4 = Hezká dutina s xx phillipsitu
FOTO 5 = Dutina s xx gonarditu
FOTO 6 = Dutina s xx phillipsitu
FOTO 7 = Další dutina s xx phillipsitu
FOTO 8 = Dutina s čirými xx phillipsitu
FOTO 9 = Dutina s xx phillipsitu
FOTO 10 = Dutina s xx phillipsitu
FOTO 11 = Asi můj nejlepší dnešní vzorek s xx phillipsitu
|