minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.




Historie 2023



24.12. 2022

pf2024

   Přeji všem čtenářům stránek klidné prožití svátků vánočních, bohatou nadílku pod stromečkem a hlavně plno dobré nálady. Do nového roku pak jak jinak než plno krásných nových přírůstků do vaší sbírky. :-) No a fotka na letošní Pfko je tentokrát opět z mého oblíbeného podzemí.
                                                                                                                                                    Zdař Bůh!



22.12. 2023

smichov

   V letošní poslední aktualizaci se podíváme na poslední burzu minerálů v tomto roce, která proběhla na pražském Smíchově. Tato předvánoční burza je za mě jednou z nejlepších burz u nás a letos jsem si ji opět velice užil, tak se pojďte podívat, jaké to bylo. :-)

Předvánoční burza v Praze na Smíchově   více


15.12. 2023

suletice

   V druhé polovině listopadu proběhla zatím má poslední výprava na šutry a to na mou oblíbenou lokalitu Suletice nedaleko Velkého Března. Na lokalitě jsem dlouho nebyl, ale moc se za tu dobu nezměnila, a přestože to tentokrát nebylo o nějakých nových nálezech do sbírky, tak jsem si den s kamarády užil. No a o tom to je. :-)

Suletice u Velkého Března   více


1.12. 2023

moldava

   Poslední zářijový den proběhl již 14. ročník amatérské burzy minerálů a zkamenělin v Teplicích. Na burzu jsme se samozřejmě jako vždy když to šlo přijeli podívat a poté jsme zamířili na Moldavu, kde jsme si zasbírali nějaké ty baryty a fluority.

Amatérská burza minerálů a zkamenělin Teplice (14. ročník), Moldava v Krušných horách   více

   Zároveň jsem do záložky "Databáze minerálů" přidal další tři důležité minerály. Tentokrát jsem se zaměřil na skupinu slíd, takže zde najdete popisy Muskovitu, Biotitu a Cinvalditu.


plakat


   A na závěr přijměte prosím pozvání na sice malou, ale parádní amatérskou burzu, která se bude konat v neděli 10.12. na pražském Smíchově. Burza se bude stejně jako vždy konat ve Stanici přírodovědců DDM hl. m. Prahy (Drtinova 199/1A, Praha 5) a to od 9:00 do 16:00. Pro mě se jedná o mou asi nejoblíbenější burzu roku a to z důvodu, že je právě poměrně malá, člověk má tak nějak čas si každý stůl pořádně projít a najít to co hledá no a ta předvánoční atmosféra je zde parádní. Navíc to není jen o minerálech, zkamenělinách a dalších záležitostech, ale můžete si zde také projít tropický skleník, kde jsou vidět nejen zajímavé botanické kousky, ale především je zde plno zvířat (ať už akvarijních, tak opravdu velkých jako místní aligátor). Na burze budeme s kamarádem Martinem nabízet své přebytky, takže nás můžete najít u našich stolů a prohodit pár slov nebo si třeba sebou přineste vzorky, které nemůžete sami určit a my vám je třeba určíme (když budeme vědět :-) ). Těšíme se na vás! :-)


17.11. 2023

burzapribram

   V polovině září jsme se s kamarádem Jirkou podívali opět jako vystavovatelé na naši oblíbenou burzu v Příbrami. Burza byla fajn, pokoupil jsem nějaké nové vzorky pro studenty i pro sebe (dokonce jsem po dlouhé době provedl i výměnu pár vzorků). No a po burze jsme se pak s Jirkou a Eliškou podívali na paleontologickou lokalitu Špičatý vrch u Loděnice, kam jsem se chtěl podívat už 8 let. Pár nálezů se podařilo.

Mineralogická burza KD Příbram (podzim 2023), Loděnice - Špičatý vrch   více

   Dále jsem opravil další část odkazů i textů. Kompletně opravena byla celá záložka "Historie 2013". Jen pro představu - oprava celé takové záložky trvá cca 10 hodin čistého času a je to opravdu hodně práce (vše se musí pročíst, znovu navázat všechny odkazy, upravit formátování apod.).

   No a jelikož se pomalu ale jistě blíží období, kdy mí studenti budou vypracovávat referáty z mineralogie, tak jsem konečně doplnil také dva důležité minerály do záložky "Databáze minerálů" a to Korund a Sádrovec. Tato záložka byla kompletně přepracována a zveřejněna letos v červenci.


3.11. 2023

vinarice

   Začátkem září jsme se s Jirkou a Eliškou vydali na dvě lokality, které velice rád spojuji a to do lomu na Vinařické hoře u Kladna a haldu dolu Jan v Otvovicích nedaleko Kralup nad Vltavou. Tato akce byla tedy jak mineralogická tak paleontologická.

Vinařická hora u Kladna, Otvovice u Kralup n/V.   více


22.10. 2023

necichy

   Koncem července jsme se s Jirkou chtěli podívat na jednu zajímavou staronovou mineralogickou lokalitu, ale bohužel nám plány překazilo počasí, respektive silný déšť, který nás zastihl při cestě na danou lokalitu. Déšť měl být několik hodin, takže jsme to nakonec vzdali a jeli domů. Naštěstí se pak udělalo pěkně a kousek od mého nového bydliště je pěkná paleontologická lokalita Nečichy, která nás i za krátkou dobu návštěvy odměnila pěknými nálezy miocénní flóry.

Nečichy u Loun   více


1.10. 2023

azory

   V červnu jsem se neplánovaně podíval na azorský ostrov São Miguel v Atlantském oceánu. Byl jsem zde sice jen na dovolené, ale samozřejmě jsem se díval i po minerálech a zajímavých geologických objektech. No a řekl jsem si, že by bylo fajn podobně jako z jarní návštěvy Jordánska sepsat i z této výpravy reportáž. Reportáž je nakonec dost dlouhá, takže jsem ji rozdělil na dvě části. Přeji příjemné čtení a případné hezké úlovky při vlastní návštěvě ostrova. :-)

Azory - ostrov São Miguel (1. část)   více
Azory - ostrov São Miguel (2. část)   více

   Zároveň jsem postupně opravil kompletně všechny reportáže (texty i odkazy na fotky) z let 2011 a 2012. Všechny reportáže v záložkách Historie 2011 a Historie 2012 jsou tedy konečně opět plně funkční. Bohužel tyto opravy si berou opravdu hodně času a budu je tak dávat dokupy asi poměrně dlouho.


18.8. 2023

exkurze

   Na přelomu května a června jsem pro své dvě třídy gymnazistů zorganizoval geologickou exkurzi. Ta vedla do mé oblíbené oblasti Českého středohoří a doplněna byla o lokality Mostecké pánve. Cílem bylo, aby si studenti našli ukázky minerálů a zkamenělin, ale především, aby si pospojovali znalosti získané v hodinách s reálnými příklady v terénu. Exkurze proběhly v rámci dvou turnusů, abychom se na jednotlivé lokality pohodlně vešli a valné většině studentů se exkurze libily. :-)

Školní exkurze pro gymnázium J.S. Machara (1. ročník)   více


9.8. 2023

zim

    Při přípravě nové aktualizace jsem si všiml zajímavé věci - že mi tu jaksi přebývá jedna sice připravená, ale nepublikovaná reportáž a to až z konce dubna. Jak se mi podařilo zapomenout na připravenou reportáž to netuším, ale každopádně opožděně ale přeci ji zveřejňuji. Jedná se o rychlovýpravu na jednu klasickou mineralogickou lokalitu v Českém středohoří - Žim u Bořislavi. Na lokalitě nás zastihlo nevlídné počasí, a tak jsme zde moc dlouho nepobyli, ale nakonec jsme jeli jinam (nebudu uvádět kam, kde jsme byli až do večera a kde se zadařilo). Přesto jsme si alespoň nějaké dokumentační ukázky minerálů z Žimi odnesli.

Žim u Bořislavi   více

   A zpráva na závěr - opravy odkazů (viz. aktualizace z 30.7.) jde pomalu, jelikož je to opravdu hodně práce. Zatím byla kompletně opravena záložka Historie 2010, kde ale najdete i starší reportáže z let 2008 a 2009.


30.7. 2023

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ

   Z důvodu ukončení podpory alb Picasa ze strany společnosti Google není bohužel aktálně možné prohlédnout si jakékoliv odkazy na fotky od aktualizace dne 29.8. 2016 dále do minulosti. Jelikož prvních 7 let stránek jsem fungoval čistě přes webová alba Picasa, která následně koupil Google a od 23.7. 2023 již tuto službu přestal úplně podporovat, tak tato alba nefungují. Naštěstí jsou všechny fotky úspěšně převedené do webové aplikace Google Fotky. Postupně se pokusím zpracovávat a opravovat odkazy ve starších reportážích, nicméně asi je vám jasné, že 7 let reportáží nebude opraveno během jednoho odpoledne. O průběžných opravách budu informovat v jednotlivých nových aktualizacích zde na hlavní stránce. Jisté je však to, že postupné zpracovávání sekce Databáze minerálů budu muset na nějaký čas odložit právě z důvodu opravy starších reportáží a odkazů v nich umístěných. Všechny reportáže od aktualizace dne 4.10. 2016  fungují bez problému.

Děkuji za pochopení.                                                                                                              Autor stránek


22.7. 2023

burzapribram

   Koukám, koukám, že nějak nestíhám zpracovávat staré reportáže. Proto tedy až nyní uvádím reportáž z květnové návštěvy burzy v KD Příbram, která byla moc fajn a určitě pokud bude místo dorazíme s Martinem i na podzimní burzu tamže.

Mineralogická burza KD Příbram (jaro 2023)   více


1.7. 2022

 vyroci


   Dnes je tomu již dlouhých 13 let, kdy jsem spustil tyto stránky a za celou tu dobu dosáhly dle počítadla celkem 244 195 zhlédnutí! Ročně tak stránky dosahují kolem 23-25 tisíc zhlédnutí, což je skvělý výsledek.

   A je to již taková tradice, že při každém tomto výročí zpracuji trošku větší aktualizaci stránek. Letošní aktualizace je výsledkem téměř 2 leté práce (samozřejmě s přestávkami) na přepracování jedné z nejstarších záložek, které na těchto stránkách můžete nalézt a to sekce "Databáze minerálů". Tato sekce byla na stránkách poprvé spuštěna přesně před 12 lety k 1. výročí stránek! Tehdy čerstvě spuštěná sekce obsahovala popisy 28 minerálních druhů a s tvorbou této sekce jsem následně pokračoval až do roku 2015 (kdy měla 45 popsaných minerálních druhů). No a jelikož tato sekce opravdu potřebovala pořádnou aktualizaci, tak jsem si řekl, že by bylo vhodné ji kompletně předělat, zkvalitnit, doplnit ji o nové informace, avšak zachovat její původní myšlenku a formát.
   V přepracované verzi naleznete nově 60 minerálních druhů. To by se mohlo zdát jako relativně malý pokrok vůči donedávna přístupným 45 druhům, avšak jak jsem již psal, tak došlo ke kompletnímu přestavění. Najdete zde tedy úplně nové texty s popisy minerálů, nové fotografie kvalitnějších ukázek daných minerálů, popisy výskytu vázané na celou ČR a né jen Ústecký kraj (avšak výskyt v ústeckém kraji je zde taktéž popsán a tedy zachován dle původní myšlenky sekce) a zcela nově také přibyla ke každému minerálu informace o hojnosti výskytu v ČR.
   Do budoucna mám naplánováno popsat celkem 100 "nejběžnějších" minerálních druhů v ČR. Zbylých dosud nepublikovaných 40 minerálních druhů mám již ve značném stádiu rozpracovanosti (v podstatě stačí je překlopit do z Wordu na stránky) a budou tedy postupně přibývat, jak je budu úspěšně dokončovat.

Věřím, že se vám reboot této sekce bude líbit a najdete v ní celou řadu zajímavých informací. :-)


18.5. 2023

necichy

   Dnes to bude aktualizace zaměřená na paleontologii. V průběhu dubna jsem neměl na šutry moc náladu ani čas, nicméně jedno nedělní odpoledne začátkem měsíce jsem se vydal na rychlou obhlídku jedné paleontologické lokality v okolí mého stávajícího bydliště a to na starou těžebnu porcelanitu u obce Nečichy nedaleko Loun. Na to že jsem na lokalitě strávil jen trochu času jsem si přivezl krásné nálezy zkamenělin a jednu zapomenutou pilku. :-)

Nečichy u Loun   více


7.5. 2023

pardubice

   Koncem měsíce března se konala klasická burza v Pardubicích, na které jsme byli prvně také my s Martinem. Burzu jsem si úplně neužil kvůli počínající nemoci a osobním problémům (což je vidět i v reportáži), ale pro sběratele zajímající se o leštěné ukázky minerálů se jistě jedná o skvělou akci. Něco se mi udalo, něco jsem pokoupil a ještě večer jsem přišel o hlas, ale burza byla zajímavá.

Burza Pardubice   více


8.4. 2023

mrtvemore

   Na přelomu února a března jsem byl po dlouhé době na dovolené v zahraničí a konečně jsem se podíval do země, kam jsem se vždy chtěl podívat - do Jordánska. Viděl jsem toho hodně, ale zde na stránkách se zájmově hodí popsat dvě návštěvy Mrtvého moře a sběr drúz halitu na této netradiční mineralogické lokalitě. Z této "výpravy" jsem po delší době také zpracoval další video na můj YouTube kanál, které najdete jak v odkaze na konci reportáže či v sekci "Videa".

Mrtvé moře (Jordánsko)   více


30.3. 2023

strasnice

   Začátkem února proběhla jedna z nejoblíbenějších burz na našem území v Praze Strašnicích. Na burze jsem nemohl chybět, tentokrát opět jako vystavovatel a musím říct, že burza byla dost výživná, co se nabízených vzorků minerálů, ale i zkamenělin týče. Z osobních důvodů jsem se s publikací této reportáže poměrně opozdil, ale lepší někdy než nikdy. :-)

Burza Praha - Strašnice   více


8.3. 2023
soutez

Soutěž "Nález roku 2022"


   Letošní nominace do soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo slušných 19 soutěžících s celkem 30 vzorky, což je zatím nejvyšší účast od začátku konání soutěže na těchto stránkách (od roku 2013). Vzorky budou opět hodnotili 4 porotci a to ve třech kategoriích: kvalita, estetika a vzácnost.

 Edit 17.3. 2023 = již známe vítězné vzorky :-)

NOMINACE DO SOUTĚŽE                                VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE


2.2. 2023

linhorka

   Koncem roku 2022 jsme se s kamarády byli v rychlosti podívat na dvě lokality a to na Hořenec u Bíliny a Linhorku u Staré. Původně jsem o této výpravě ani nechtěl psát, ale jelikož publikovatelného obsahu je skutečně málo, takže jsem si řekl, že se s touto výpravou podělím. Je to zároveň poslední reportáž z loňského roku.

Hořenec u Bíliny, Linhorka u Staré   více


22.1. 2023

Soutěž: Nález roku 2022


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku. Opět jako v roce 2021 jsem k soutěži vytvořil i video, kde je vysvětleno to nejdůležitejší a jsou v detailu ukázány hlavní ceny. Video najdete zde.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zúčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2022 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Nálezy vltavínů jsou tolerovány, zkameněliny prosím neposílejte, jelikož se špatně hodnotí vedle sebe stojící vzorky minerálů a zkamenělin. Vzorky bude hodnotit čtyřčlenná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na dané lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnili jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Letos pro vás tato soutěž bude jistě zajímavé i díky tomu, že máme hend 3 atraktivní ceny díky kamarádovi Martinovi Pluhařovi, který soutěž zasponzoroval skrze svůj eshop www.prokameny.cz . Výherce nejlepší ukázky vyhraje tuto základní sadu pro rýžování minerálů, kde najdete opravdu veškeré základní potřebné vybavení pro tuto sběratelskou disciplínu. Cena za umístění na druhém místě je pak tento krumpáček, který se hodí především pro prospekční výpravy, pro méně náročné sběratele či prostě na lokality, kde není dobré na sebe příliš upozorňovat krumpáčem koukajícím z batohu. Za třetí místo pak získáte tento výborný atlas Hornin a minenrálů. Tuto knihu mám velice rád, jelikož mě přivedla ke sběru minerálů. Letos je to tedy na ceny opravdu bohaté a věřím, že díky tomu bude i vyšší účast. :-)


   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2023 a vyhlášení bude začátkem března. Všechny přihlášené fotky vzorků budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni soutěžící jsou vřele vítáni!


20.1. 2023

Slovo úvodem pro rok 2023

   Máme tu další rok a další šutráckou sezónu před námi. Loni jste si museli všimnout, že co se aktivity na stránkách týče, tak nebyla úplně skvělá. Ve stejné první zprávě z loňského roku, jako právě teď čtete, jsem vše vysvětloval a bohužel se vše vyplnilo, takže času bylo skutečně málo. Letos by to s mým volným časem mělo být o kousek lepší, ale bohužel né o moc. Přesto se pokusím čas od času stránky aktualizovat. Stále probíhá kompletní revize textů na stránkách a loni již byla část textů opravena, o čemž jsem postupně informoval na hlavní stránce. Letos tato hloubková revize především textů ze sekce "Historie" bude nadále pokračovat. A samozřejmě proběhl také novoroční edit stránek. Byla přidána záložka Historie 2023, kterou právě čtete, ale nemohlo chybět každoroční doplnění galerie a to konkrétně sekcí "Fotky lokalit" a "Minerály lokalit" (byly doplněny nově navštívené lokality z minulého roku) a aktualizována byla také sekce "O mně". Zajímavou novinkou je pak přepracování záložky "Vyměněné / zakoupené" nově přejmenované na "Z výměny a koupě", přičemž uvnitř této záložky nově najdete galerie vzorků, které jsem nezískal vlastním sběrem, ale zároveň jsou tyto vzorky rozděleny podle let, kdy jsem je získal (do teď vedl odkaz do jediné silně nepřehledné galerie vzorků získaných do roku 2020).
   
   Navíc mám pro vás letos připravenou opravdu zajímavou aktualizaci plánovanou na 13. výročí stránek 1.7. 2023. Nechci zatím moc prozrazovat oč se bude jednat, ale práce na této aktualizaci začali již v létě roku 2021 (pak asi tak na rok byly odsunuty na později a od listopadu minulého roku na ní téměř každý den neúnavně pracuji). Bude se jednat o opravdu kompletní předělávku jedné části stránek a věřím, že tím získají tyto stránky zase další body navíc.

   Nakonec vám všem jako každý rok přeji mnoho štěstí na lokalitách, tedy abyste si našli krásné sbírkové ukázky minerálů, zkamenělin, tektitů či všeho možného co sbíráte a co vám dělá radost. A při tomto honu za vzorky na sebe samozřejmě nepřestávejte dávat pozor!

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub Mysliveček



Optimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari





Jakub Mysliveček ©