minj
Lokality


Úvod

Vítejte na mých osobních stránkách o minerálech a zkamenělinách. Pravidelně zde najdete reportáže z mých výprav na minerály, zkameněliny či další nerostné záležitosti, ale také reportáže z různých zajímavých akcí jako jsou burzy či exkurze. Tato stránka je hlavně takový zápisník z mých výprav a galerie mých minerálů a zkamenělin, kde můžete načerpat inspiraci na výlety nebo třeba informace do různých odborných prací. Mimo samotné reportáže zde najdete zpracované informace o některých českých lokalitách, minerálech a také několik tématicky zaměřených článků. Také mi můžete napsat e-mail pokud budete mít nějaké otázky ohledně minerálů či lokalit (mysli.warp@seznam.cz). Doufám, že se vám můj web bude líbit a naleznete zde užitečné informace.

Na všechny fotografie, videa a texty umístěné zde na stránkách se vztahují autorská práva (zákon č. 121/2000 Sb.) a nelze je bez mého souhlasu dále šířit nebo jinak využívat.




Historie 2021



24.12. 2021

pf2022


    Po roce jsou tu opět Vánoce a týden po nich tu máme další kalendářní rok. Opět jako každý rok přeji všem sběratelům minerálů, zkamenělin, vltavínů a všeho dalšího související s neživou přírodou (a tím naším zájmovým okruhem :-) ) krásné vánoční svátky a úspěšný rok 2022.
Zdař Bůh!


21.12. 2021

volyne

   Po delší době se mi konečně povedlo zpracovat tři reportáže, které se všechny týkají především jedné lokality a to Volyně u Výsluní. Tato lokalita mi letos opravdu učarovala a jsem rád, že jsem se o ní v podstatě náhodou dozvěděl. Měsíc říjen byl v podstatě v režii této jedné lokality. Bohužel v listopadu to na výpravy na kameny bylo velmi špatné a o jediné výpravě nemohu psát. No a prosinec je na tom velmi podobně. Proto jsou toto poslední 3 reportáže, které do konce roku na stránkách uvidíte a v lednu snad přibude zase něco nového. Pojďte se tedy v reportážích vrátit do slunného a barevného letošního podzimu. :-)

Volyně u Výsluní, Rokle u Kadaně, Obrnice u Mostu   více
Volyně u Výsluní   více
Volyně u Výsluní   více


26.11. 2021

exkurzestredohori

   Začátkem října proběhla poslední letošní exkurze a to do Českého střehohoří, konkrétně po trase B. Touto exkurzí jsem však nezakončil jen letošní exkurzní rok, ale pravděpodobně i exkurze obecně. Příští rok se již žádné exkurze nejspíš konat nebudou. Možná v dalších letech poté některé z exkurzí obnovím, ale zatím to nevidím moc růžově. Důvodů je hned několik. Nejvýznamnější je však obecný přístup ke sběratelům na daných lokalitách a také fakt, že v budoucnu nebudu mít již tolik volného času, abych se mohl exkurzím věnovat. Užijte si tedy na dlouhou dobu poslední reportáž z exkurze.

Mineralogicko-vulkanologická exkurze po Českém středohoří (trasa B)   více


25.10. 2021

burzateplice

   Přesně před měsícem proběhla vůbec první letošní burza, na které jsem letos byl, a tou byl již 12. ročník amatérské burzy minerálů a zkamenělin v Teplicích. Tentokrát jsem se na burzu opravdu hodně těšil a říkal jsem si, že si sebou vezmu foťák a zkusím hlavně fotit. To se mi snad povedlo, a tak je pod reportáží odkaz na asi největší burzovní fotogalerii, kterou jsem zatím kdy vytvořil. Burza byla parádní a mě je snad jen líto, že jsem si sebou nevzal víc peněz...

Burza Teplice   více


18.10. 2021

exkurzekrupka

   Začátkem září proběhla nejspíš poslední exkurze do Krupky, konkrétně po revíru Knöttel. Počasí bylo tentokrát parádní, bez deště a plné sluníčka a normálních teplot. Nálezy se našly, zranění se neobjevily a exkurze se snad líbila. :-) O 14 dní později jsem se do stejných míst vydal sám po dlouhé době také něco zkusit najít. Dlouho jsem tam ale nevydržel a nálezy za moc nestály.

Hornicko-mineralogická exkurze po Krupce - Knöttelu (6. ročník)   více
Krupka - Knöttel    více


11.9. 2021

vysocina

   Každý rok děláme vícedenní letní akci, kdy někam vyrazíme na 2 až 3 dny a prostě jezdíme jen po šutrech. Loni taková akce nevyšla a letos už to skoro také vypadalo, že léto zase profušujeme. Nakonec jsme se ale s kamarády Honzou a Jirkou podívali na Vysočinu. Za velmi parný víkend jsme něco málo našli, ale hlavně jsme trochu zamakali, pokecali a prostě si užívali léto a pořádnou šutráckou akci, která tedy minimálně mě neskutečně chyběla.

Letní akce Vysočina 2021 (1. den)   více
Letní akce Vysočina 2021 (2. den)   více


1.9. 2021

prednasky

   Zajímáte se o geologii a rádi byste se dozvěděli něco více z tohoto vědeckého oboru? Pak jsou pro vás přímo ideální plánované online přednášky, ke kterým se můžete připojit z pohodlí domova. Doporučuji nejdříve zhlédnou toto video a poté se podívat na samotnou sekci s online přednáškami zde na stránkách (najdete v hlavním menu či zde). Pokud vás tyto přednášky zaujmou, tak vás rád uvidím na některé z nich. :-) Tyto přednášky navíc slouží jako náhrada za naše mineralogické exkurze, které již od příštího roku pravděpodobně nebudeme provozovat (je možné, že 1 či 2 nakonec zůstanou, ale většina bude zrušena). Důvodem zrušení exkurzí je celkově se zhoršující stav navštěvovaných lokalit, zhoršující se vztahy majitelů pozemků a sběratelů a také fakt, že o exkurze již není takový zájem.


30.8. 2021

moldava

   Začátkem července jsem byl dvakrát na šutrech. Obě akce byly takové "rychloakce", jelikož na první z nich jsem jsem byl asi 2 hodiny, na druhé pak společně s Martinem asi 3 hodiny. Tak či onak se z obou akcí urodilo pár vzorečků, které udělaly radost.

Volyně u Výsluní   více
Moldava v Krušných horách   více


13.8. 2021

exkurze

   V druhé polovině června proběhl už 3. ročník naší "velké" exkurze do Krušných hor s tématem ložisek především železných rud a také fluorit-barytových ložisek. Jak řekl Martin při cestě domů:" Já myslím, že tahle exkurze byla asi nejlepší z těch všech co jsme do Krušných hor zatím dělali!" Dost možná tomu tak opravdu bylo, jelikož tento ročník byl nejspíš poslední a to díky špatné situaci na místních lokalitách. Reportáže z obou exkurzních dnů si přečtete níže.

Exkurze do Krušných hor 3. ročník - 1. část   více
Exkurze do Krušných hor 3. ročník - 2. část   více


4.8. 2021

exkurze

   Začátkem června se měla konat naše základní exkurze po Českém středohoří, která ale v plánovaný den nevyšla díky nepřízni počasi. O týden později však již exkurze proběhla a přestože jsme byli především odpoledne pod hrozbou bouřky, tak se exkurze výjimečně povedla. A to dokonce i přes to, že letos jsme se nemohli podívat do lomu na Mariánské skále, nicméně vybrali jsme výbornou náhradní lokalitu. No, více se dočtete v reportáži. :-)

Mineralogicko-vulkanologická exkurze po Českém středohoří (trasa A)   více


16.7. 2021

exkurze

   V závěru května proběhla naše první letošní exkurze, kterou díky posunutí vlivem pandemie covidu byla naše exkurze do Českého středohoří, konkrétně trasa C. Před druhou naší letošní exkurzí jsme pak museli vyřešit problém s lokalitou Mariánská skála, kam se letos již s exkurzí bohužel nemůžeme podívat. Proto jsme se s Martinem zajeli na průzkum lokality Ludvíkovice u Děčína a tuto lokalitu jsme zařadili jako náhradní za Mariánskou skálu v exkurzi po trase A.

Mineralogicko-vulkanologická exkurze po Českém středohoří (trasa C)   více
Ludvíkovice u Děčína   více


1.7. 2021

 vyroci


   Dnes je to přesně 11 let od prvního spuštění těchto stránek. Každý rok si na toto výročí říkám to stejné a to jak je možné, že stránky stále tvořím, ikdyž je s tím strašné práce a občas také trápení. Odpověď je jasná - jediný kdo mě žene stále vpřed jste vy čtenáři těchto stránek! Jsem za vaši přízeň velice rád a doufám, že stránky ještě nějakou dobu budu provozovat. Stránky mají k dnešnímu dni celkem 196 317 zhlédnutí!

    Možná jste si všimli, že poslední dobou nejsou stránky moc aktualizovány a máte pravdu. Je to z více důvodů. Hlavním důvodem je nedostatek volného času vůbec jezdit na šutry, natož pak vybírat ještě reportáže, kde je možné jejich zveřejnění na internetu, aby to lokalitu neodrovnalo. Druhá věc je ta, že se mi v dubnu povedlo znovuobjevit jednu mineralogickou lokalitu nedaleko Ústí nad Labem a z celkem 4 velmi úspěšných výprav na tuto lokalitu jsem potřeboval zpracovat mnoho materiálu (reprotáží, fotek a videí). To se mi nakonec snad povedlo a k příležitosti 11. výročí těchto stránek je zveřejňuji. Samozřejmě lokalitu jako takovou si zatím nechám pro sebe, jelikož vypadá velmi nadějně a věřím, že zde ještě něco pěkného padne. Když už jsem si tedy dal všechnu tu práci s jejím hledáním, tak bych si rád našel opravdové sbírkové topy do své sbírky a až potom ji zveřejním v nějakém pěkném článku buď zde na stránkách či v časopisu Minerál.

Znovuobjevení mineralogické lokality u Ústí nad Labem   více

   Co se týče budoucího směřování stránek, tak to je velký otazník. Postupně jsem již na podzim začal stahovat a opravovat staré texty ze stránek. To dělám z toho důvodu, že plánuji přesun stránek na úplně novou verzi s lepším rozhraním, rychlejším během, více obsahem a dalšími věcmi. Nicméně volného času je málo a práce hodně, takže to jde velice pomalu. Navíc bych nevěřil, kolik pravopisných chyb jsem byl schopný ve starých reportážích nasekat, takže pročítám, opravuji a doufám, že tam onech chyb moc nezůstane. Když to dobře půjde, tak by snad do příštího výročí mohly být stránky připravené na převod na novou verzi. Dále již 3 roky píši knihu, kterou bych rád vydal taktéž nejpozději do příštího léta. Takže vidíte, že plánů je až až, tak snad se všechny vydaří.


7.5. 2021

valec

   V dubnu jsem na mnoha lokalitách nebyl, respektive navštívil jsem celkem 3 místa a z těchto 3 lokalit mohu zveřejnit 2 reportáže. První reportáž je ze začátku dubna, kdy jsme se s kamarádem Jirkou vydali za zeolity do Dolních Zálezel a okolí. Druhá reportáž je poté z krátké paběrkovací návštěvy na lokalitu Valeč u Podbořan.

Dolní Zálezly   více
Valeč u Podbořan   více


9.4. 2021

jezuitskarokle

   V březnu jsem se konečně dostal na šutry, ale jelikož se smělo jen do katastru obce kvůli covidu, tak jsem mohl jen na několik málo lokalit přímo v katastru Ústí nad Labem. Zvolil jsem si dvě lokality a to paleontologickou lokalitu Jezuitská rokle, na které jsem nebyl téměř 5 let a poté lokalitu chabazitu v Brné. Na obou lokalitách jsem nepobyl moc dlouho, jelikož jsem měl mnoho pracovních povinností nebo mě vyhnala nepřízeň počasí. Z Jezuitské rokle jsem také udělal klasické doprovodné video k reportáži, které najdete přímo v reportáži nebo v sekci "Videa".

Jezuitská rokle   více
Brná - Průčelská rokle   více


25.3. 2021

sbirka

   Po dlouhé době přidávám nový článek do téměř několik let neaktualizované záložky "Články". Tentokrát se s vámi podělím o svou práci na jedné školní geologické sbírce, kterou dávám dohromady několik posledních měsíců. Pro někoho by to mohla být inspirace, jak zaevidovat či poskládat svou sbírku. Hlavní důvod sepsání tohoto článku je však jistá forma poděkování lidem, kteří zcela bez vidiny odměny poskytli často velmi cenné ukázky pro doplnění této sbírky.

Článek: Jak se obnovuje školní geologická sbírka   více


10.3. 2021
soutez

Soutěž "Nález roku 2020"


   Letošní vyhlášení soutěže o nález loňského roku je tu! Letos se do soutěže přihlásilo slušných 15 soutěžících s celkem 22 vzorky, což je zatím nejvyšší účast od začátku konání soutěže na těchto stránkách (od roku 2013). Vzorky opět hodnotili 4 porotci a to ve třech kategoriích: kvalita, estetika a vzácnost.

   Všem výhercům gratuluji a ostatním soutěžícím děkuji za účast. Soutěž se bude nejspíš konat i za rok, tak neváhejte a určitě se zase přihlašte. Příště to určitě vyjde! ;-)

NOMINACE DO SOUTĚŽE                                VYHLÁŠENÍ SOUTĚŽE


6.1. 2021

Soutěž: Nález roku 2020


   Jako i v předchozích letech vyhlašuji soutěž o nejlepší nález minulého roku. Tentokrát jsem k soutěži vytvořil i video, kde je vysvětleno to nejdůležitejší a je v detailu ukázána hlavní cena. Video najdete zde.

Pravidla soutěže:

   Soutěže se může zúčastnit kdokoliv. Každý sběratel může poslat fotky max. 2 vzorků (pokud chcete poslat více fotek od stejného vzorku, není problém). Vzorky musí být nalezeny během roku 2020 a musí se jednat o vlastní nálezy! Můžete posílat jen vzorky nalezené v České republice! U fotky musí být uveden název minerálu/ů a lokalita. Nálezy vltavínů jsou tolerovány, zkameněliny prosím neposílejte, jelikož se špatně hodnotí vedle sebe stojící vzorky minerálů a zkamenělin. Vzorky bude hodnotit čtyřčlenná porota a budou hodnocena tři kritéria:

1. kvalita = jak vzorek vypadá po stránce poškození při nálezu (poškození krystalů apod)
2. estetika = vizuální dojem
3. vzácnost = zde jsou brány v potaz možnosti nálezu na dané lokalitě či vzácnost výskytu daného minerálu

   V rámci fair-play do soutěže nebudou přibráni soutěžící, kteří se již účastnili jiných soutěží o nejlepší nález minulého roku na jiných sběratelských webech, respektive v nominacích budou, ale ve vyhlášení nebudou umístěni, aby dostali šanci i další soutěžící.

   Výherce nejlepší ukázky vyhraje tuto rýžovací pánev od firmy Garrett o průměru 38 cm a v klasickém provedení zelené barvy (detail zde a zde). Nálezci vzorků, které se umístí na 2. a 3. místě získají možnost bezplatné účasti na jakékoliv z našich čtyř jednodenních letošních mineralogických exkurzí a hlavně přednostní místo (o exkurze je velký zájem a míst je málo, nicméně s těmito výherci bude počítáno vždy). Kompletní nabídku exkurzí najdete zde.

   Fotky mi posílejte na mail mysli.warp@seznam.cz. Uzávěrka soutěže je 28. února 2021 a vyhlášení bude začátkem března. Celkem bude vyhlášeno 5 nejlepších vzorků a jejich fotky budou zobrazeny zde na stránkách i se jmény nálezců. Všichni zájemci jsou vítáni!


6.1. 2021

Slovo úvodem pro rok 2021

   V roce 2021 přeji všem sběratelům mnoho pěkných vlastních nálezů minerálů, případně zkamenělin a vltavínů. Bohužel doba je zlá, né všechno je dnes ideální jako před pár lety, ale věřím, že si nenecháte svého koníčka kazit vnějšími vlivy. Ba naopak, snad vám sběrateství pomůže tyto né úplně ideální časy překonat a bude vám dělat radost.

   Také jste si možná všimli, že se trochu změnilo hlavní menu stránek. Jedná se pravděpodobně o poslední větší změnu, jelikož aktuálně pracuji na úplně nových stránkách. Ale nebojte se, většina textů bude v opravené formě přístupná i na nových stránkách.

Zdař Bůh! :)

Autor stránek Jakub Mysliveček



Optimalizováno pro prohlížeče Mozilla Firefox, Google Chrome, Opera a Safari.


mozilla chrome opera safari





Jakub Mysliveček ©