minj
Lokality


Online přednášky


   V rámci popularizace geologie jsem se rozhodl využít své přednášky vytvořené pro výuku geologie na středních školách a zkušeností s online výukou na výuku geologie pro širokou veřejnost. Tyto přednášky jsou určené pro všechny zájemce o geologii, kteří si chtějí rozšířit své znalosti. To vše navíc z pohodlí domova. Můžete si vybrat z celkem 8 témat, která pokrývají valnou většinu základních geologických jevů a objektů na naší planetě, ba co víc, nejspíš také v celém vesmíru. Úvodní video k těmto přednáškám naleznete zde.


Přednášky podle témat:

   Přednášky jsou rozděleny do základních témat tak, aby na sebe pokud možno navazovaly. Celkem je zatím možné účastnit se 8 témat. V budoucnu pravděpodobně přibudou ještě minimálně 2 další témata (Základy ložiskové geologie a těžby nerostných surovin; Základy vulkanologie). Na popisy jednotlivých témat se můžete podívat níže.



mineralogie

1. Úvod do geologie

   V této úvodní přednášce se dozvíte co to vlastně geologie je, jak ovlivňuje lidskou společnost, jak se vyvíjely představy o vzniku a vývoji Země a života na ní a jak se vědcům nakonec podařilo určit stáří nejen naší planety. Ukázka zde.

Celkem 1 lekce (cca 100 minut). Cena 100 Kč/osoba.



mineralogie

2. Země jako vesmírné těleso

   V druhém tématu se podíváme na Zemi jakžto na vesmírné těleso. Probereme jak vznikl vesmír a co s ním bude dále, přiblížíme si naší galaxii Mléčnou dráhu a nás malý kousek této galaxie zvaný Sluneční soustava. Povíme si základní informace o každé planete ve Sluneční soustavě a nezapomaneme ani na vznik Měsíce a slapové jevy. Ukázka zde.

Celkem 1 lekce (cca 100 minut). Cena 100 Kč/osoba.



mineralogie

3. Základy mineralogie

   V této velmi obsáhlé přednášce se nejprve podíváme na základy tohoto geologického podoboru, kde si probereme především co je to minerál a jaké vlastnosti takový materiál má. V druhé části si pak přiblížíme celkem 101 minerálů. U každého minerálu se pozastavíme nad jeho vlastnostmi a případným využítím. Ukázka zde.

Celkem 8 lekcí (cca 800 minut). Cena 800 Kč/osoba.



mineralogie

4. Základy petrologie

   V druhé velmi obsáhlé přednášce se budeme věnovat horninám. Nejprve si povíme co je to hornina, jaké základní typy vymezujeme a například jaké struktury či textury mohou tyto horniny mít. Následně si přiblížíme vznik každého typu hornin a jednotlivé základní druhy hornin, kde si blíže specifikujeme jejich mineralogické složení, výskyt v ČR a případné využití. Ukázka zde.

Celkem 6 lekcí (cca 600 minut). Cena 600 Kč/osoba.



mineralogie

6. Základy paleontologie, stratigrafie a regionální geologie

   Zajímá vás jak se vyvíjel život na naší planětě za posledních 650 milionů let? A jaké bylo kdysi rozložení kontinentů? Nebo snad chcete vědět jak staré horniny se nacházejí v místě vašeho bydliště? Tak v tom případě je tato obsáhlá přednáška přímo pro vás. Ukázka zde.

Celkem 6 lekcí (cca 600 minut). Cena 600 Kč/osoba.



mineralogie

6. Endogenní geologické procesy

   Naše planeta je komplikované těleso, které má své vlastní vnitřní pochody. Tyto procesy ovlivňují náš každodenní život a doslova utváří geologické složení každého místa na Zemi. Budeme si povídat o složení zemského nitra, o teorii deskové tektoniky, ale také o seismicitě, zemětřesení a dalších jevech. Ukázka zde.

Celkem 3 lekce (cca 300 minut). Cena 300 Kč/osoba.



mineralogie

7. Exogenní geologické procesy I.

   Exogenní geologické procesy doslova utváří povrch naší planety. V této první přednášce věnované těmto procesům si přiblížíme zvětrávání, podíváme se na půdní profily, přiblížíme si základy meteorologie a obecné působení větru, popovídáme si o svahových pohybech a nakonec se přesuneme do jeskynní v krasových oblastech. Ukázka zde.

Celkem 4 lekce (cca 400 minut). Cena 400 Kč/osoba.



mineralogie

8. Exogenní geologické procesy II. + základy hydrogeologie

   Exogenní geologické procesy doslova utváří povrch naší planety. V této druhé přednášce věnované těmto procesům si přiblížíme všechna prostředí, která jsou úzce spjatá s působením vody. Nejprve se podíváme na podobor geologie zvaný hydrogeologie a s těmito znalostmi se pustíme do řek, jezer, ledovců a moří. Ukázka zde.

Celkem 3 lekce (cca 300 minut). Cena 300 Kč/osoba.



Jak se přihlásit:

   Pokud vás některá/é z nabízených přednášek zaujala/y, tak stačí poslat přihlašovací email na adresu akademiegeologie@gmail.com . V přihlašovacím emailu uveďte své celé jméno a přednášku/y, o které máte zájem. Následně vás vložím na seznam posluchačů pro dané přednáškové téma a obdržíte další instrukce. Přihlašovat se dá pouze 24 hodin před započetím daného přednáškového tématu. Během probíhající přednášky se na dané téma již nedá přihlásit a budete si muset počkat na další rok. Platba probíhá předem na účet a v případě nekonání přednášky je platba vrácena v plné výši. Po započetí přednášky již platba není vratná. Platba musí být připsána na účet minimálně 24 hodin před započetím přednášky.

!!! POZOR !!!

Pokud se přihlásíte na všech 8 přednášek, pak platí jednotná výhodná cena za celý kurz celkem 2000 Kč! Jednotlivě by celý kurz stál 3000 Kč. Akce platí pouze do 30.9. 2021!

   Přednáška se otevře pouze v případě, že budou přihlášené minimálně 3 osoby. Maximální počet účastníků je z důvodu stabilního připojení omezen na 15 osob (v případě že bude dané téma plně zaplněno, tak bude text u daného tématu výše červený).


Termíny zahájení přednášek dle témat:

   
1. Úvod do geologie = 5.10. 2021 (úterý), 17:30 - 19:10
2. Země jako vesmírné těleso = 14.10. 2021 (čtvrtek), 17:30 - 19:10
3. Základy mineralogie = 20.10. 2021 (úterý), 17:30 - 19:10
4. Základy petrologie = 2.12. 2021 (čtvrtek), 17:30 - 19:10
5. Základy paleontologie, stratigrafie a regionální geologie = 18.1. 2022 (úterý), 17:30 - 19:10
6. Endogenní geologické procesy = 24.2. 2022 (čtvrtek), 17:30 - 19:10
7. Exogenní geologické procesy I. = 22.3. 2022 (úterý), 17:30 - 19:10
8. Exogenní geologické procesy II. = 14.4. 2022 (čtvrtek), 17:30 - 19:10


Jak se připojit k lekci:

   Po úspěšném přihlášení přes email Vám přibližně 15 minut před vlastní lekcí dorazí na váš přihlašovací email odkaz, který stačí pouze rozkliknout a dostanete se do přednáškové místnosti. Následně kliknete na tlačítko "Připojit se do místnosti". JE DŮLEŽITÉ PŘIHLAŠOVAT SE PŘES ÚČET GOOGLE. BEZ NĚJ VÁM PRAVDĚPODOBNĚ NEBUDE PŘIPOJENÍ SPRÁVNĚ NEFUNGOVAT. K přednášce nepotřebujete mikrofon (ikdyž je to vhodné v případě dotazů). Pokud nebudete mít mikrofon (ani na notebooku či sluchátkách), tak lze pro případné dotazy použít chat integrovaný do Google Meet. Videonávod jak se připojit k přednášce najdete v závěru tohoto videa.




Jakub Mysliveček ©