minj
Lokality

 Mineralogie 

Letní akce: Vysočina 2021 - 2. den
(den konání 15.8. 2021)

bory
Druhý den ráno jsme se nejprve vydali na obhlídku do lomu Horní Bory.


   Druhý den ráno jsem se probudil v půl šesté. Na obličeji jsem měl slimáka, druhého jsem našel na odložených brýlích a nebylo mi zrovna nejlépe. Byl jsem totálně poštípaný od komárů, v žaludku rybník, ve střevech se proháněli všichni čerti, v hlavě menší kocovinka a spánku také moc nebylo. No zkrátka ráno bylo zajímavé a detaily nebudu popisovat. Než se kluci kolem osmé vzbudili, tak jsem si myslel, že budeme muset Honzu zbaběle opustit a nechat zahrabání jámy z předchozího dne čistě na něm.
cordierit
Zrna cordieritu zarostlá v aplitu (Horní Bory). Velikost vzorku 77 mm.


Turmalín s muskovitem ((Horní Bory).
 Velikost vzorku 73 mm..
   Naštěstí pomohl ibalgin a nějaký ten hroznový cukr od Jirky, takže jsem si řekl, že půjdeme ještě chvíli kopat (teda spíš kluci než já), pak zahrabeme jámu a pojedeme domů ještě před dvanáctou. Honza ale přišel s tím, že bychom se mohli jet nejdřív podívat do Horních Borů. Mě se samozřejmě moc nechtělo, jelikož jsem se na to úplně necítil, a navíc jsem zde nikdy nic pořádného nenašel, ale Jirka zde ještě nebyl, a tak jsem si řekl, že to nějak dám. Kupodivu to byl dobrý nápad. 


   V Borech jsme prošli 2. etáž a nálezy nebyly sice nic moc, ale jsem za ně rád. Především jsem našel pěkný vzorek granulitu a jeden celkem pěkný cordierit na doplnění školní sbírky pro svoje studenty, ale narazili jsme i na zbytek podivné dutiny vyplněné jílem a místy s krystaly turmalínu, muskovitu a drobnými křemeny. Dutina byla vybraná, ale podařilo se nám ještě ukořistit nějaké vzorky. Já jsem si odnesl jednu menší dutinku s muskovitem (kterou mi ale daroval Honza) a jeden krystal turmalínu na tom divném materiálu výplně dutiny.
muskovit
Drúza muskovitu (Horní Bory).
 Velikost vzorku 95 mm.


Druhý den jsme si naivně mysleli, že během dvou hodinek dobereme pegmatit kopaný předchozí den - nakonec jsme ji vybírali celý den.
   Dokonce jsem zde ve stínu pod stěnou do sebe dostal závin, takže jsem pak i dostal nějakou sílu a chuť na kopání. Asi po hodince jsme se tedy vydali zpět k autům a poté zpět na včerejší lokalitu. Opět jsme nechali auta na stejném místě a já si tentokrát vzal krabičku na houby. A kupodivu ty houby někdo slušně vysbíral od včera! :-D Nicméně jelikož místo bylo dost daleko od silnice, tak se sem většina houbařů nedostala, a nakonec jsem si i já našel nějaké pěkné kousky. Dokonce jsem se i zdržel a k místu s jámou jsem přišel až po nějaké době kdy kluci už kopali. 


   Nebylo mi ještě úplně dobře, a tak jsem spíš seděl vedle jámy a kecal s Jirkou. Honza se mezitím vytratil s tím, že jde taky na houby. Vrátil se pak až asi po 2,5 hodinách s kbelíkem plným kovářů a lišek. Jirka mezitím vybíral pegmatit a vytahoval jeden pěkný nález za druhým. Jen tedy kvalita samotné „suroviny“ nic moc, ale velikostně pěkné kousky. No poté jsem také na chvíli šel vybírat, také jsem něco našel a jelikož se mi začalo dělat opět blbě, tak jsem vylezl z jámy a šel jsem ještě trochu houbařit. 
kremen
Jirkovi se opět povedly velmi zajímavé vzorky.


Krystal turmalínu (Rousmějov).
 Velikost vzorku 29 mm.
   Po návratu jsem se cítil už v pohodě, což jsem ještě umocnil tím, že jsem dojedl veškeré ovoce a zeleninu, co jsem sebou ještě měl. Poté už jsme se s Jirkou pravidelně střídali ve vybírání pegmatitu. Bylo už kolem půl čtvrté a pegmatit stále nekončil! Stále ještě lezly nálezy a nevypadalo to, že by měly v blízké době přestat padat. Měl jsem představu, že nejpozději kolem páté budeme vyrážet z Vysočiny, takže jsem si řekl, že musíme trochu máknout, skočil jsem do jámy a začal vybírat pegmatit již bez vyhazování materiálu ven, takže to šlo mnohem rychleji a hlavně jsem nám ušetřil trochu čas na závěr se zahrabáváním. 


   Nálezy ale stále padaly. Nechtěl jsem již zvětšovat jámu, takže jsem kopal v dost nepříjemné pozici ve vykopané části pegmatitu, která už v podstatě tvořila menší štolku. Nakonec jsem už skoro ani nedosáhl na zbytek pegmatitu. Jenže ono to pořád padalo! Když už jsem nemohl, tak jsem pustil naposledy Jirku a řekl jsem mu ať zkusí vybrat co půjde a zbytek tam prostě necháme. To jsme nakonec také tak udělali. Pegmatit sice stále pokračuje, ale zkrátka by to už bylo na zdlouhavé otevírání a dalších x hodin jsme už neměli.
kremen
Pěkná ukázka srostlice záhnědy (Rousmějov). Velikost vzorku 73 mm.


Vzorky nalezené druhý den.
   Po páté hodině (kdy jsem chtěl nejpozději odjíždět) jsme konečně začali se zahrabáváním jámy. To jsme měli ve třech celkem rychle a za 15 minutek bylo místo pořádně zahrnuté a zamaskované, takže vypadalo v podstatě jako v původním stavu. Ještě jsme si rozdělili nálezy, přičemž Honza opět nic nechtěl a pak už jsme rychlým krokem mířili k autům. Po cestě jsme ještě utrhli pár těch hub a pak už jsme konečně dorazili k parkovišti. Rychle jsme se dle možností umyly, převlékli, pak jsme se rozloučili a s Jirkou jsme vyrazili do Prahy. Cesta byla relativně ok až na pár kolon na D1.


   Akce byla opět povedená, tedy až na to nedělní ráno a dopoledne. Nalezené vzorky po umytí nevypadají nijak extra. Uvidím, jestli jim třeba ještě nepomůže lázeň v kyselině. Hlavní cíl byl ale splněn, a to udělat pořádnou víkendovou šutráckou akci a pořádně si jí užít…
jama
A co musí vždy proběhnout nakonec? Samozřejmě zahrabání jámy...


FOTO = Galerie fotek z celé akce
FOTO 1 = Turmalín s muskovitem
FOTO 2 = Drúza muskovitu
FOTO 3 = Zrna cordieritu zarostlá v aplitu
FOTO 4 = Vzorek granátického granulitu jako nový přírůstek do sbírky hornin
FOTO 5 = Krystal záhnědy
FOTO 6 = Krystal záhnědy s albitem
FOTO 7 = Drúza záhnědy
FOTO 8 = Větší krystal záhnědy
FOTO 9 = Srostlice krystalů záhnědy
FOTO 10 = Větší krystal záhnědy
FOTO 11 = Pěkná ukázka srostlice záhnědy
FOTO 12 = Krystal turmalínu




Jakub Mysliveček ©