minj
Lokality

Naše exkurze

Exkurze do Krušných hor 3. ročník - 2/2 reportáže
(termín konání 18.6. - 20.6. 2020)

Téma: Ložiska (nejen) železných rud a fluorit-barytová ložiska Krušných hor.


exkurze
Sběr minerálů na haldě po těžbě fluoritu.


   V neděli ráno jsme z Božího Daru vyráželi v půl deváté ráno a naší první lokalitou jsme začali druhou část naší exkurze a to část věnovanou fluorit-barytovým ložiskům. Jeli jsme totiž na lokalitu Hradiště u Kadaně. Hradiště bylo sice naše druhé nejmenší těžené ložisko fluoritu, ale těžil se tu i baryt a v minulosti také železné rudy. My jsme sbírali na haldě štoly č. 3, kde jsme sbírali především hematit a siderity. Méně běžné byly nálezy krystalových křemenů a občas se našel také masivní fialový fluorit. Nálezy byly vcelku hojné a našel se i jeden poměrně pěkný lebník hematitu, který je na dnešní dobu dost dobrý. 
exkurze
Jeden z nalezených vzorků hematitu - var. lebník, který se povedl Václavovi.


Na lokalitě Blahuňov jsme pouze přebírali suť a i tak jsme našli řadu pěkných nálezů
   Následně jsme pokračovali na druhou dnešní lokalitu, kterou byl Blahuňov. Blahuňov byl dokonce ještě menší fluoritové ložisko než Hradiště a jedná se o naše nejmenší těžené ložisko fluoritu. Ložisko bylo těženo jen 2 roky, ale za tu chvíli zde vznikla pěkná halda, která dodnes poskytuje velké množství sběratelského materiálu. Bohužel stav lokality se v posledních pár letech opravdu výrazně mění. Na haldě byla již podkopána většina stromů a téměř všechny popadaly. O lokalitu se již očividně zajímají i lesáci, jelikož část stromů je pořezána. Myslím, že je to jen otázkou času, kdy se tu začne chytat a budou se rozdávat pokuty (podobně jako na řadě dalších lokalit v Krušných horách).


   My jsme sbírali pouze povrchově paběrkováním. Nálezy zde byly poměrně hojné a proto jsme na lokalitě také zůstali o něco déle. Samozřejmě velmi hojné byly nálezy drúz křemene (poměrně hojný byl také ametyst) a fluoritu. Občas se v dutinách křemene našel také tabulkový baryt. Mě se povedla jedna dutinka s křemenem, fluoritem a barytem, která bude celkem dobrá na makro focení. Ostatním se povedlo především několik pěkných drúz křemene a fluoritu. Dokonce se našla i dutina s poměrně velkými oktaedry fluoritu. 
exkurze
Drúza fluoritu
(Blahuňov u Chomutova).
Velikost vzorku 78 mm.


exkurze
Předposlední dnešní lokalitou byla Moldava, tedy naše největší těžené fluoritové ložisko.
   Po přesunu zpět k autům jsme se pak asi hodinku přesouvali na lokalitu Moldava v Krušných horách, která je přesný opak Blahuňova, jelikož se jedná o naše největší ložisko fluoritu, kde dokonce stále zůstává 1/3 vypočtených zásob fluoritu, s jejichž těžbou se do budoucna počítá. My jsme se přesunuli na povrchový výchoz žíly Josef, kde se během těžby decentně propadla zem a následně bylo toto místo zavezeno. Dnes se zde dá sbírat především křemen, baryt a fluorit ze zbytku fluoritové žíly. Opět jsme si udělali krátké povídání a poté jsme již sbírali minerály.


   Na Moldavě se nám vyhnula bouřka oklikou a tak jsme nezmokli (ikdyž jsem se už obával, že zde exkurzi budeme muset vzhledem k počasí ukončit). To se tedy nakonec nestalo, ale přesto nás na Moldavě opustila řada účastníků, jelikož byli zdaleka a čekala je ještě dlouhá cesta domů. S několika posledními účastníky jsme tak zamířili směr Cínovec, což byla naše poslední lokalita. Cínovec samozřejmě není fluorit-barytové ložisko, ale máme jej do exkurze zařazený z toho důvodu, že se jedná o nenáročnou lokalitu na rozdíl od plánované Vrchoslavi, kam se člověk musí nejdříve vyškrábat. 
exkurze
Jeden z nálezů barytového "ořechu", který se povedl Václavovi.


exkurze
Blance se zase povedla tato drúza fluoritu.
   Zaparkovali jsme klasicky za benzínkou, vydali jsme se ke staré šachtě, kde jsme si udělali poslední výklad a nakonec jsme došli až na zbytek místní haldy s nějakou tou možností nálezu místních minerálů. Místo celkem solidně zarůstá, takže je vidět, že sběratelé sem už moc nejezdí. Přesto jsme zde během chvilky vypaběrkovali krystaly křemenů, scheelity, cinvaldity, fluority a několik droboučkých kasiteritů. Bylo už něco málo před šestou hodinou, když jsme exkurzi ukončili. Do Prahy jsme dorazili až kolem sedmé a musím říct, že jsem byl celkem vyřízený, za což ale mohlo především to děsné horko.


   Tento ročník exkurze byla tedy asi poslední, což je mi líto, ale bohužel to tak nejspíš opravdu bude. Nechceme se na lokalitách pořád rozhlížet, jestli náhodou odněkud nejde lesák apod. Sice sbíráme pouze ze sutě, což se smí, nicméně obecně se nálada na lokalitách v Krušných horách dost zhoršuje a za ten stres nám to bohužel nestojí. Také mě celkem zarazila reakce některých osob na Facebooku, které mi do komentářů pod fotkami překopaného Blahuňova napsali, že je to úplně v pohodě a ničemu to nevadí. No, za pár let uvidíme, proč to opravdu není v pořádku…
exkurze
 Poslední lokalita, na kterou jsme se podívali v již omezeném množství osob, byl Cínovec.


FOTO = Naše exkurze - Exkurze do Krušných hor "Ložiska (nejen) železných rud a fluorit-barytová ložiska Krušných hor" 3. ročník




Jakub Mysliveček ©