minj
Lokality

 Mineralogická  burza

12. burza minerálů a zkamenělin Teplice
(den konání 25.9. 2021)

burza
Hlavní chodba.


   Přiznám se, že na dnešní den jsem se opravdu hodně těšil. Těšil jsem se na to, až s kamarády vyrazíme po 2 letech zase na burzu v Teplicích a pak někam do terénu na šutry, ideálně do Krupky. Jenže mi do tohoto plánu ve středu vstoupilo nachlazení (pouze nachlazení s negativním COVID testem) a já v pátek večer věděl, že sobotní šutry budeme muset zrušit. Navíc jsme se pořádně nedomluvili s Jirkou ani Martinem, a tak jsem věděl, že na burzu pojedu sám. No, co se dá dělat, alespoň ta burza, která mi loni nevyšla kvůli účasti na svatbě…
burza
Stůl Zdeňka Dvořáka s klasickými ústeckými minerály, ale i dalšími lokalitami v ČR.


Natrolit, apofylit, kalcit (Dolní  Zálezly). Velikost vzorku 125 mm. Zakoupeno za 500 Kč od Z. Dvořáka.
   Ráno jsem se ještě po cestě na burzu zastavil v bankomatu vybrat nějaké ty peníze, aby bylo za co kupovat případné vzorky a pak už jsem frčel do Teplic. Na místě jsem se měl sejít s Karlem, který vždy dorazí pozdě a dnes kupodivu dorazil asi 2 minuty po mě a zaparkoval hned vedle mě, aniž by tušil, že sedím v autě o kousek dál. Před burzou jsme ještě rychle pokecali a pak už jsme se vydali ke vchodu na gymnázium. Nikdo tu nečekal až na kamaráda Míru, který zrovna šel dovnitř, a tak jsme se přidali. Bylo teprve půl deváté a burza by měla být otevřena pro veřejnost až od devíti, ale po zaplacení vstupného jsme se dovnitř bez problému dostali.


   Karel mi hned zmizel, jelikož měl v očích jen „leštěnky“ z Podkrkonoší. Já jsem s nasazenou rouškou (abych nikoho nenakazil svojí skvělou rýmičkou) měl v plánu pomalu procházet burzu a hledat zajímavé vzorky, které člověk při rychlém průchodu snadno přehlédne. Měl jsem sebou také svoji zrcadlovku a chtěl jsem trochu fotit, což je ale obecně na burze problém – málo světla a hodně lidí, kteří se do vytouženého záběru určitého vzorku pletou nejsou pro fotografa ideální. Přesto jsem dnes nafotil opravdu dost fotek na rozdíl od minulých let, kdy jsem udělal maximálně 4-10 nic moc fotek.
burza
Stůl kamaráda Honzy Bubala s řadou zajímavých zahraničních vzorků.


burza
Discosauriscus austriacus (Bačov u Boskovic). Velikost vzorku 96 mm. Zakoupeno za 300 Kč.
   Samozřejmě jsem měl také v plánu něco hezkého koupit a to jak pro sebe, tak na doplnění sbírky minerálů, případně zkamenělin ve škole, kde učím geologii. Seznam věcí, které ještě potřebuji sehnat má ještě pár položek… Jako první mě samozřejmě zaujal stůl organizátora – Zdeňka Dvořáka. Ten má na svém stole vždy pěkné vzorky a stojí za to se jimi pomalu probrat. Samozřejmě první mě do očí bouchl vzorek natrolitu s apofylitem a kalcitem z Dolních Zálezel, zkrátka typický starý sběr a klasika pro České středohoří. Navíc za cenu 500 Kč, takže jsem do něj musel hned jít a získal jsem tak svůj druhý historický vzorek z této lokality do sbírky.


   Dále mě zaujal celkem slušný vesuvian z Hazlova za 300 Kč, který mi prostě ve sbírce stále chyběl, a jelikož je to klasika, tak jsem se také rozhodl jej koupit. Poslední vzorek u tohoto stolu, který skončil v mém batohu byl maličkatý zelený pyromorfit z Harrachova za 50 Kč. Vzoreček nemá ani 2 cm, ale myslím, že na makrofotky bude parádní a za ty peníze? No neber to… Hned vedle jsem pak viděl pěkné vzorky zkamenělin. A jelikož se letos snažím nějakou tu základní sbírku zkamenělin dát do kupy, tak jsem nemohl vzorky pořádně neprojít.
burza
Pěkné vzorečky natrolitu z Dobranky.


burza
Vzorky z Rokle u Kadaně.
   Koupil bych toho více, ale nemohl jsem veškerý svůj budget utratit hned u prvních dvou stolů, takže jsem si vzal jen jeden pěkný vzorek hned se dvěma krytolebci Discosauriscus austiacus z Bačova z boskovické pánve, což je prostě další klasika a za 300 Kč jsem je musel vzít. Nebudu zde popisovat každý stůl, který jsem navštívil, ale jen ty, které mě asi nejvíc zaujaly. V první třídě se daly sehnat regionální ukázky minerálů jako všemožné leštěnky z Krušných hor, ale také pěkné krystalované baryty z Labských pískovců. Mimo to ale také dost zahraničních vzorků, například z Madanu.


   Ve třídě B jsem pak našel kamarády Honzu Bubala a Honzu Louna. U Honzy Louna jsem měl už před burzou domluvený jeden vzorek a to dnes již dost raritní rammelsbergit se saffloritem z Měděnce z roku 1986, který mě stála 2000 Kč a byl to můj dnešní nejdražší koupený vzorek. U Honzy Bubala jsem zase koupil hezkou ukázku rubínu z Ruska, konkrétně z lokality Kit. Vzorek jsem měl samozřejmě do školy a né pro sebe, jelikož podobné věci nesbírám a Honza mi ho velkoryse dal se slevou z 280 na 200 Kč.
burza
 Pěkné vzorky z Horní Halže.


burza
Stůl pouze s lokálními dvěma lokalitami - Všechlapy (s ukončenou těžbou) a Jeníkovem (s obnovenou těžbou).
   Ve třídě B byly opět především regionální ukázky minerálů. Například se zde daly sehnat pěkné ukázky karlovarských dvojčat z lokality Hory u Karlových Varů, hromady leštěných ukázek z okolí Horní Halže (nicméně kvalita nebyla nic moc a ceny poměrně vysoké) nebo například leštěné ukázky karbonátových achátů z Rokle u Kadaně. Samozřejmě jsem zapomněl zmínit, že Honza Loun měl na stole také velmi pěkný zelený fluorit z Litice nad Orlicí, ale cena výrazně převyšovala můj dnešní limit. Daly se zde také sehnat hezké ukázky natrolitů z Dobranky u Dobrné.


   Ve třídě C měl stůl například Roman Gramblička s hezkými regionálními minerály jako třeba baryty z Jeníkova, haüyny z Lukova, Vrchoslav, Bílina, Braňany a mnohé další lokality. Mimo to zde byly hezké ukázky minerálů z Elby včetně velké drúzy pyritu o velikosti kolem 20 cm. Já jsem si u vedlejšího vystavovatele koupil za 80 Kč jantar z Indonésie, samozřejmě taktéž na doplnění školní sbírky. Bylo zde i hodně leštěných ukázek z Krušných hor, především opět Halže a opět s cenami trochu mimo. Poslední stůl hned u vchodu byl osazen skromně, nicméně vzorky pocházely ze Všechlap a tento lom již ukončil těžbu, takže zde již žádné další nálezy nejspíš nebudou. 
burza
Třída D - čtvrtá od vchodu.


burza
Literatura od Petra Pauliše.
   Já zde u jednoho vystavovatele, jehož nabídka mě původně nezaujala, jelikož měl velmi malé vzorečky hlavně ze světa, koupil do školní sbírky malinkatý whevelit z Kopist za 100 Kč. Ve třídě D, což je zadní rohová třída, byly opět ukázky leštěnek z Krušných hor, ale i odjinud. Daly se zde ale sehnat i poměrně dobré uraninity z Příbrami. Stůl zde měl jak již tradičně Petr Pauliš, takže kdo chtěl sehnat kvalitní literaturu, měl zamířit sem. V zadní části hlavní chodby byl nejprve stůl s mnoha opravdu místními lokalitami, především Všechlapy, Krupkou, Vrchoslaví a dalšími a to v ucházejících ukázkách vzorků za pár korun.


   Hned vedle měl pak stůl Michal Filippi. Michalův stůl vždy na burzách hledám, jelikož vím, že se u něj vždy něco pěkného za hezkou cenu koupím. Michal měl své nálezy ze Všechlap, Těškova a hromady dalších lokalit, přičemž já jsem si vybral pěknou drúzu kalcitu z Horního Lánova za 300 Kč. Další vystavovatel byl Tomáš Štefan se svými obvyklými ukázkami fluoritů z Berbesu, pěknými ametysty ze Zimbabwe, vanadinity z Mibladenu, ale i hromadou dalších zahraničních vzorků, doplněných i o regionální lokality.
burza
Hlavní chodba do zadní části burzy.


burza
Drúza kalcitu (Horní Lánov).
Velikost vzorku 124 mm.
Zakoupeno za 300 Kč od M. Philippi.
   Zadní část chodby zakončovali sběratelé z Ostrova a to i kamarád Jindřich Stuchl, u kterého se daly za pár korun sehnat slušné ukázky minerálů například z Hubského pně, Hroznětína, Hazlova, Horní Blatné a dalších lokalit. Podobnou nabídku měl i poslední vystavovatel na úplném konci chodby. Co se týče posledních dvou tříd, tak v první z nich se daly sehnat především zahraniční vzorky všeho možného. Měl zde například stoly malachit-obchod, který má vždy poutavou nabídku plnou barev. Ředitel ze základní školy v Říčanech zde měl hromadu příbramských vzorků, především pak kalcitů, ale viděl jsem zde i pěkné uraninity.


   Co mi nešlo do hlavy byl stůl s chebskými záhnědami (mimo jiné), které byly namočené ve vodě. Zásadně bych nekoupil namočený kámen, jelikož je jasné, že po oschnutí bude vypadat úplně jinak… Na stejném stole byly ale i pěkné leštěné stromatolity taktéž od Chebu. Ve stejné třídě měl i stůl kamarád Tomáš Peltrám, kterého jsem ale na burze nezastihl a jeho stůl jsem poznal jen podle typické nabídky zlatinek z Otavy, českých granátů z Vestřevi, fialových chalcedonů z Indonésie a především s krásnými vltavíny. Letos měl Tomáš i indočínity z Vietnamu a nějaký bych i koupil, kdyby byl zrovna u svého stolu. :-P
burza
Tomáš Štefan měl jako vždy pěkné zahraniční fluority a ametysty.


burza
Klasika z Indonésie - fialové chalcedony.
   V poslední třídě pak byl stůl, který mě dost zarazil, a to spíše jako obraz nevkusu – byly zde cca 1 cm silné leštěné placky všeho možného od minerálů, přes žiloviny až po horniny. Na nějaké obklady koupelen by to asi bylo hezké, zkrátka mě to moc nezaujalo. No a poslední vystavovatel zde byl z Polska s minerály ze světa, ale především právě z Polska. Opět se zde daly koupit klasické polské sádrovce a hality, které jsou nejspíš barvené do žluta a zelena. 


   Pokud se pletu a jsou to přírodně zbarvené ukázky, tak se omlouvám, ale stejný odstín barvy u různých minerálů není normální. Koupil jsem si zde ale 2 malé krystaly pentadodekaedrů pyritu ze Španělska v ceně 30 Kč/kus, opět na doplnění školní sbírky. Zároveň se jednalo o poslední vzorky, které jsem koupil, jelikož jsem se dostal na svůj dnešní budget. U vchodu jsem pak předal nějaké ty vzorky, které u mě pár lidí mělo zamluvených přes Facebook.
burza
V přední části hlavní chodby byl i jeden nenápadný stůl s velmi pěknými vzorky.


burza
Rammelsbergit, safflorit, kalcit (Měděnec). Velikost vzorku 92 mm. Zakoupeno za 2000 Kč od J. Louna.
   Tuto burzu si většinou nenechám ujít, jelikož je to asi jediná burza, kde je opravdu striktní zákaz prodeje šmuků, korálků, přívěsků, tromlů a podobných blbostí. Je dobře že i 12. ročník si tuto hlavní přednost udržel. Návštěvníků nebylo mnoho, ikdyž kolem té desáté hodiny se i člověk trochu tísnil a to především na chodbě. Hlavní cíl jsem ale dnes splnil – setkat se zase po nějaké době s řadou kamarádů a pokecat o šutrech a lokalitách. Člověk má pak hromadu typů na to, kam se v budoucnu vydat na šutry a to často i ve společnosti dalších sběratelů, se kterými si akci na burze domluví. Tak snad se tu za rok zase sejdeme a snad to již bude konečně bez rýmičky na mé straně, jelikož své poslední dvě účasti na této burze mě tato smrtelná mužská nemoc postihla… :-)


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©