minj
Lokality

 Mineralogie 

Znovuobjevená mineralogická lokalita u Ústí nad Labem - úvod


   Hledání nových lokalit je opravdová výzva. Některé oblasti ČR jsou pro tuto činnost vhodnější než jiné. Například taková Vysočina, Jeseníky či jižní Čechy obecně jsou na tuto činnost celkem vhodné. Mezi tyto oblasti patří ale i České středohoří a části Krušných hor, kde „operuji“ nejvíce. Jenže studování geologických map a smýšlení různých teorií o tom, kde by se co mohlo asi tak najít nemá často onen kýžený výsledek s nálezem nové lokality. Proto se celkem často přehrabávám ve staré literatuře a studuji různé zmínky o nálezech minerálů či zkamenělin tady a tam s tím, že pokud by mě tyto zmínky zaujaly, tak bych se do dané oblasti mohl vydat a třeba dané místo, které je už dávno zapomenuté, mohl zkusit znovuobjevit. V této činnosti mi občas pomáhají také kamarádi (tedy především s tím hledáním v terénu).


teren
Terénní průzkum 30.4. 2017 nepřinesl kýžené výsledky, ale dal prostor k zamyšlení.
   Psal se rok 2017 a já v jedné knize narazil na zmínku o zeolitových minerálech nedaleko mého bydliště u Ústí nad Labem. Jenže takových typů jsem měl v té době hned několik a na všechny se samozřejmě nedostalo. Nicméně tato lokalita mě zajímala, a tak jsem se na ní podíval při jedné cestě za přítelkyní, kdy jsem vyrazil o dvě hodinky dřív z domu s tím, že projdu danou oblast. Prošel jsem však jen jednu část vytipovaného území a dokonce jsem narazil na dané minerály, nicméně né ve sbírkové kvalitě a navíc v né úplně ideálním terénu. Jednalo se totiž pouze o balvany s dutinami minerálů nacházející se na hromadnicích kolem bývalých polí či pastvin.


   Lokalitu jsem tedy po tomto průzkumu tak trochu pustil z hlavy a věnoval se jiným místům. Na podzim roku 2017 se však v muzeu v Ústí nad Labem konala výstava minerálů u příležitosti vydání knihy „Minerály Českého středohoří“ (více zde) a na této výstavě mě zaujaly historické vzorky právě z jedné z lokalit, které jsem měl v hledáčku právě ze staré literatury. O této lokalitě se nově nikde nemluví a uvádí se jen velmi obecně, často jen heslem obce či pod danými minerály. 
vystava
Vernisáž a výstava "Minerály Českého středohoří", která dala hned několik brouků do hlavy ohledně zapomenutých či "zaniklých" lokalit.


   Na podzim roku 2018 jsem se pak nedaleko místa jarního průzkumu z roku 2017 dostal znovu do terénu, tentokrát pracovně. A o necelý 1 km vedle původně prošlého místa to vypadalo již mnohem nadějněji. Nacházelo se tu velké množství balvanů a některé z nich v sobě obsahovaly poměrně značně veliké dutiny s fakolity do 3 mm. Materiál se mi líbil, ale problém byl v tom, že k lokalitě se nedalo moc snadno dostat neoficiální cestou a tak jsem dané místo opět vypustil z hlavy.

   Tedy až do jara 2020, kdy vypukla 1. vlna pandemie covidu a já jsem jezdil sám jen tak po okolí svého přechodného bydliště a hledal minerály. Na danou lokalitu jsem se v podstatě díval z okna a pořád mě lákala. Jenže jak už to tak bývá, opět mi do toho vlezly jiné lokality a na dané místo jsem se nedostal. Rozhodně jsem na něj však nezapomínal a stále mě lákalo. No a začátkem dubna 2021 jsem se konečně rozhodl, že teda když nemohu opustit katastr obce, tak bych se na tuto „povolenou“ lokalitu mohl přecijen konečně vydat. A dobře jsem udělal!

   V následujících odkazech naleznete celkem 4 reportáže z jednotlivých výprav na lokalitu včetně mých dojmů a hromady fotografií nalezených vzorků minerálů. Zpracoval jsem také 3 zajímavá videa z objevování této lokality, které taktéž najdete v daných reportážích.

Výprava č. 1 - Objevování (11.4. 2021)   více
Výprava č. 2 - Objevení velké kalcitové dutiny (24.4. 2021)   více
Výprava č. 3 - Kalcitové a fakolitové hody (1.5. 2021)   více
Výprava č. 4 - Dovybíráme obří dutinu (8.5. 2021)   více

   Co se týče zveřejňovaná lokality, tak s tím si samozřejmě ještě počkám. Byla by blbost pouštět takto dobrou lokalitu, když se zde mohou najít ještě mnohem lepší věci, než zatím máme... Navždy si však tuto informaci sám pro sebe nenechám a až to půjde, tak lokalitu popíši buď zde na stránkách či v časopise Minerál.




Jakub Mysliveček ©