minj
Lokality

 Mineralogická  burza

 Mineralogie 

14. amatérská burza minerálů a zkamenělin Teplice,
Moldava v Krušných horách
(den konání 30.9. 2023)

burza

Burza se již po čtrnácté konala opět na klasickém místě - na gymnáziu v Teplicích.


   Díky mé chybě se mi povedlo reportáž smazat, takže ji musím sepisovat znovu. No, vezmu to tedy tentokrát poněkud zrychleně, než v původní verzi, ale budu se držet všech důležitých událostí. Když mi to příležitosti dovolí, tak se každý rok zajedu podívat na burzu v Teplicích (letos jsem měl být původně přesně v tomto termínu v Dolomitech, ale nakonec jsem dal přednost burze). Na burze ale již nevystavuji, jelikož jsem si zde nikdy nevydělal ani na stůl, což je ale způsobené tím, že mám vzorky, které jsou zkrátka regionální, a tak je všichni již mají. Proto raději jezdím vystavovat na vzdálenější burzy, kde je menší „regionální konkurence“.
burza

Vstupní hala, kde se dají každý rok sehnat především pěkné ukázky severočeských zkamenělin.



Pěkné ukázky z Velkého Března, nicméně ceny tedy dost vysoké, ale to je k nedostupnosti vzorků tak nějak logické.
   Letos jsme na burzu jeli s Adélou, což je začínající sběratelka, která mě oslovila, jestli bych ji někam nevzal a pak s Jirkou T. Ostatní bohužel v daném termínu nemohli, což mě poslední dobou ani nepřekvapuje, jelikož se nám ta parta nějak rozpadla skrze jiné zájmy a práci. Na burzu jsme dorazili kolem deváté hodiny, zaplatili vstup (vstup pro dospělého je 50 Kč) a už jsme šmejdili, co je zde zajímavého ke koupi. Já jsem měl tentokrát jen menší budget, jelikož v Příbrami jsem nakupoval víc, než jsem chtěl, a tak jsem měl cca 1500 Kč. Jelikož nabídka byla v podstatě téměř identická jako v předchozích letech, tak vypíchnu jen věci, co mě zaujaly, a které jsem si koupil.


   Jako první mě zaujaly natrolity se zelenými apofylity a místy zeofylity z klasické, ale dnes již zaniklé lokality Velké Březno – Kočičí hlava (Katzenkoppe). Pokud pro České středohoří byly nějaké lokality klasické již před 100 lety, tak jimi byly Dolní Zálezly, Mariánská skála, Řepčice, Žim a právě Velké Březno (a řada dalších samozřejmě, často i produktivních lokalit dodnes). Někdy kolem roku 2018 jsem od kamaráda slyšel, že zde našel dvě dutiny s klasickým tlustě sloupcovitým natrolitem v paragenezi se světle zeleným apofylitem a místy i právě z typovým minerálem této lokality – zeofylitem.
natrolit

Natrolit na podkladu světle zeleného apofylitu (Velké Březno - Kočičí hlava). Velikost vzorku 50 mm. Rok nálezu 2021. Zakoupeno za 600 Kč od pana Bartoše.


natrolit

Drúzka natrolitu (Loučná pod Klínovcem). Velikost vzorku 54 mm. Rok nálezu 2023. Zakoupeno za 300 Kč od R. Grambličky.
   Byli jsme na této lokalitě domluveni, že vyměníme info, tedy já za jednu staronovou lokalitu v Ústí nad Labem a kamarád právě lokalizaci daného balvanu, ve kterém dutiny našel. No, trvalo to asi moc dlouho, a tak se informace dostala i k jiným lidem. A právě dnes jsem si tedy mohl alespoň koupit jeden vzoreček z tohoto dost možná i posledního balvanu obsahující klasické mineralogické ukázky z této lokality. Ceny byly ale příliš vysoké na můj budget, nicméně jsem po delším hledání nakonec našel jeden menší ucházející vzoreček natrolitu s apofylitem za 600 Kč. Jsem rád, že jsem si tento materiál mohl pořídit (tuším od pana Bartoše) alespoň koupí. Kdo totiž tento materiál koupí, ten neprohloupí (protože další vzorky už opravdu asi nebudou).


   U kamaráda Honzy Louna mě pak zaujaly dva vzorky. Zaprvé pěkný psilomelan „wad“ na puklině pískovce z německé lokality Solnhofen, který jsem chtěl pro své studenty na výuku mineralogie a pak jeden nenápadný vzoreček, avšak materiál, který se jen tak koupit nedá a nebo stojí o dost víc a to pěkně oranžový scheelit na drobných krystalcích křišťálu z lokality Obří důl v Krkonoších. Honza mě mile překvapil, když mi řekl, že si mohu vzorek pro studenty vzít zadarmo (ikdyž sám daroval do školní sbírky na počátku jejího tvoření kolem 200 vzorků). Scheelit jsem si chvíli prohlížel, nicméně kdybych si ho koupil, tak bych byl už úplně bez peněz, a tak jsem se s Honzou domluvil, ať mi dá vědět po burze mailem, kdyby se vzorek neprodal. A jak asi tušíme – neprodal se, takže už ho mám doma… :-D
ferrierit

Bílé snopečkovité agregáty ferrieritu-NH4 na puklině pelosideritu (lom Libouš u Chomutova). Velikost vzorku 61 mm. Rok nálezu 2003. Zakoupeno za 70 Kč od pana O. Janečka.


burza

Tak jsme se dočkali i toho, kdy dlouhodobí regionální sběratelé poprvé dorazili na burzu v Teplicích se svou nabídkou přebytků.
   Třetí vzoreček jsem pořídil od kamaráda Luďka Šimčíka. Ten mě na něj ale musel upozornit, jinak bych si ho asi nevšiml. Jedná se o pěkný cca 2 mm velký kubický krystal farmakosideritu nalezeného jen dva dny před burzou v Hubru. Vzoreček stál 350 Kč a pořídil jsem si ho, přestože tento materiál již mám, nicméně né v tak pěkně krystalované ukázce. No a o kousek dál jsem si ve stejné třídě všiml vzorků zeolitu ferrieritu-NH4, což je typový minerál pro důl Libouš u Chomutova. Nálezy jsou již staršího data (nabízené vzorky z roku 2003), nicméně vzorky se již špatně shání a reálně jsem je viděl v nabídce jen na teplické burze.


   No a loni už na ně nezbylo a letos jsem na tom byl podobně, ale nechtěl jsem to již nechávat na další rok, takže jsem si pořídil jeden menší vzorek za 70 Kč s malými bílými snopkovitými agregátky, nicméně myslím, že je to celkem ucházející vzorek. No, a poslední koupený vzorek byl pak natrolit z Loučné pod Klínovcem. To je také taková zajímavost, která se letos v létě objevila. U objevitele Romana Grambličky se dalo pár vzorků pořídit, nicméně kvalita nebyla nic moc a ceny byly dost vysoké. Proto jsem si pořídil jen nejmenší, ale popravdě asi nejlepší vhodný vzorek za 300 Kč. Jedná se o zajímavý materiál, který se dal v žilách fonolitu protínající loučensko-oberwisenthalský vulkanický komplex očekávat.
scheelit

Krystal oranžového scheelitu v dutině křemene (Obří důl v Krkonoších). Velikost vzorku 53 mm, velikost krystalu 7 mm. Zakoupeno za 1200 Kč od Honzy Louna.


pritkov

Haldy jemného materiálu u ubce Přítkov, kde jsme se zastavili po cestě na Moldavu.
   Následně jsem byl už totálně bez peněz, takže jsme už ani neprošli celý zbytek burzy. Je to sice špatně, nicméně aspoň jsem nebyl naštvaný, že jsem si nemohl pořídit co, co by mě jistě zaujalo i dál. No a po burze jsme už pak společně zamířili do Proboštova, na bývalé odkaliště fluoritové zpracovatelny. Lokalitu nám chtěla ukázat Adéla, nicméně jsme o ní s Jirkou věděli už předtím, ale zatím jsme zde nebyli. Na lokalitě se povětšinou dá najít kusový fluorit nejspíš z Číny, který se zde čas od času válí v kalovém písku. Proto jsme na lokalitě ani moc dlouho nepobyli a vydali jsme se na druhou lokalitu a to na Moldavu.


   Na Moldavě jsem nebyl dost dlouho (vlastně víc jak 2 roky), a tak jsem byl zvědavý, jak to zde bude vypadat. Přímo pod lokalitu se však už nedá dojet, jelikož zákaz vjezdu přibyl i z druhé strany cesty. Po cestě k lokalitě nás překvapila stará jabloň s opravdu dobrými jablky. Na samotné lokalitě se změnilo jen málo. Všechna tři místa u hlavní stěny jsou stále kopatelná a nálezy se zde najít dají. Jen se tedy někdo ze zavěšení na laně pustil do vrchní části výchozu přibližně uprostřed, kde předpokládám mohly být pěkné nálezy, jelikož něco takového jsme s kamarády plánovali už pomalu od roku 2014, jenže na to nikdy nedošlo.
moldava

Stěna se zbytkem fluorit-barytové žíly se v podstatě za 11 let od mé první návštěvy lokality téměř nezměnila.


fluorit

Dutinka s fluoritem
(Moldava - žíla Josef).
Velikost vzorku 64 mm.
   Díky tomu se ale pod stěnou válí velké množství velkých nerozbitých balvanů, které mohou ukrývat pěkné věci (a dnes v nich Adéla s Jirkou také pěkné věci našli). Mě osobně rozbíjení balvanů nebavilo, takže jsem se po chvíli šel podívat přímo ke stěně a v místě, kolem kterého jsem šel opravdu hodněkrát, jsem si všiml dutiny s barytem, která mi doteď unikala. Dutina byla sice otevřená a díky tomu na první pohled dost zašlá, nicméně přesto jsem se do ní pustil. Jaké bylo moje překvapení, když jsem pak doma umyl nalezené vzorky…


   Doma jsem totiž zjistil, že ačkoliv byly vzorky původně nevzhledné, tak po umytí byly dost čisté a některé vypadají jako by byly leptané v kyselině (možná právě ono vystavení povětrnostním vlivům je takto pěkně vyčistilo od železitých povlaků). Nálezy patřily klasickému hřebínkovitému barytu tvořící drobné hřebínkovité kuličky (říkáme jim ořechy) a občas bylo vidět, že tyto baryty narůstají na drobnokrystalický křemen. Dutina byla malá, ale hned vedle byla propojená s další malou dutinou (obě velikost cca 15 cm), takže vzorků bylo nakonec víc, přestože se jich hodně rozsypalo.
dutina

Malá dutina, ze které jsem nicméně dnes získal všechny lepší vzorky barytu. Musím říct, že mě opravdu překvapila, jelikož jsem kolem ní v minulosti musel jít opravdu hodněkrát a nevšiml jsem si jí.


baryt

Řekl bych již sbírková ukázka barytu z této lokality a zároveň můj nejlepší dnešní nalezený vzorek (Moldava - žíla Josef). Velikost vzorku 85 mm.
   Pak už mě to nějak přestávalo bavit, tak jsem se šel najíst, pak házen Gině klacek a nakonec jsme kolem čtvrté hodiny z lokality odcházeli. U auta jsme se pak rozloučili s Jirkou a já hodil Adélu s Ginou domu. Kupodivu tím ale den nekončil, jelikož po cestě domů jsem pak ještě náhodou potkal Jirku, slovo dalo slovo a jeli jsme ještě na jednu lokalitu, kde se dost zadařilo, ale o té již psát nebudu, jelikož to není vhodná lokalita ke zveřejnění. Takže dnešní den byl opravdu náročný, ale dost plodný a domů jsem se dostal až krátce před půlnocí.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)


FOTO = Lokalita Moldava v Krušných horách
FOTO 1 = Pseudomorfózy křemene po fluoritu
FOTO 2 = Dutinka s fluoritem
FOTO 3 = Drúzka barytu narůstající na křemen
FOTO 4 = Drúza barytu
FOTO 5 = Hezká drúza barytu
FOTO 6 = Hezká drúza barytu nasedající na drobnokrystalický křemen
FOTO 7 = Řekl bych již sbírková ukázka barytu z této lokality a zároveň můj nejlepší dnešní nalezený vzorek




Jakub Mysliveček ©