minj
Lokality

 Mineralogie 

Azory - ostrov São Miguel (2. část)
(den konání 16.-26.6. 2023)

furnas

Oblast s fumarolami v městečku Furnas


   Z Furnasu je třeba dojet ke kráterovému jezeru Lagoa das Furnas. Zde při cestě na parkoviště u místních fumarol (k těm se dostaneme za chvíli) se nachází výrazně světlá skála, která obsahuje silně alterovaný trachyt. Většina minerálů tvořící tuto horninu se postupně rozpadla na jílové minerály, ale vyrostlice až 1 cm velkých živců (nejspíše sanidínů) zůstaly zachovány a díky tomu se tato rozpadavá hornina může stát vděčným zdrojem pěkné ukázky krystalů živce. Ano, je to opět horninotvorný minerál, ale přecijen i tyto minerály by měli být zastoupené v mineralogické sbírce. Skalku jako takovou poznáte snadno – z obou stran ji objíždí silnice a cesta, takže tvoří skalní ostroh uprostřed v blízkosti hladiny jezera.
furnas

K některým fumarolám se dříve očividně dalo volně chodit, ale tento chodník je dnes již uzavřen.


furnas

Pohled do jedné z méně aktivních fumarol s čepelkovitými krystaly síry dlouhými až cca 7 mm.
   No a tím jsme se dostali k samotnému Furnasu. Asi každý sběratel by si z Azor chtěl odvést vzorek síry. Jeho získání je však problém. Síra a další zajímavé minerály jako sádrovec či kamenec se zde tvoří kolem fumarol, což jsou místa, kudy proudí horká pára s vysokým obsahem sopečných plynů ze země. Těchto oblastí je kolem Furnasu hned několik, nicméně turisticky nejznámější a nejnavštěvovanější jsou fumaroly uprostřed Furnasu a pak právě na předchozí zmiňované lokalitě u jezera Lagoa das Furnas. U jezera je šance na nález v podstatě nulová, jelikož „je to zde moc na ráně“ a síry jsem si zde popravdě ani nevšiml. Uprostřed města, kde jsou fumaroly navštěvovány více turisty, je však situace jiná. Fumaroly jsou v podstatě v parku.


   Nechci zde nikoho k ničemu nabádat a ani to dělat nebudu. Tak či onak jsem na sebe riziko vzal a v okamžik, kdy kolem mě nebyl žádný turista jsem se k jedné na první pohled neaktivní skalce dostal. Skalka sice vypadala neaktivní, ale nacházela se zde jedna malá fumarola, ze které se nekouřilo, nicméně když jsem do ní dal ruku, tak zde plyn ze země proudil a byl tak horký, že jsem se spálil. Na stěnách dutiny zde rostly krásné jehlicovité žluté krystaly síry až 1 cm dlouhé. Přesně takové jaké bych chtěl. Důvod proč jsem k fumarole šel byl ten, abych si krystalky vyfotil, což se mi snad také povedlo. Všiml jsem si ale, že se zde nachází malý kousek horniny vyčuhující z dutiny a na níž bylo pár krystalků síry také. Tento kousek tvořený pouze směsí kamence a pravděpodobně sádrovce jsem si tedy vzal. Jelikož se jedná o materiál, který postupně dorůstá, tak v době publikace této reportáže je dutina možná už dávno zarostlá novými krystaly.
sira

Krystalky síry na kamenci
(Furnas).
Velikost vzorku 58 mm.


sira

Velikost centrálního krystalu
síry 3 mm.
   Tak či onak vzorek jsem opatrně odnesl do auta, po cestě se mi navíc rozpadl na tři kusy a já si říkal, že to stejně nemám šanci dovést do ČR. No, dva ze tří vzorků cestu přežily díky pořádnému zabalení (které mám natrénované od jehlicovitého natrolitu z Českého středohoří) a už jsou umístěné v uzavřených krabičkách, aby nedošlo k jejich destrukci. Navíc tyto vzorky špatně snášejí vysušování, a tak v krabičkách mají relativně stálou atmosféru a mohly by nějakou dobu držet. Na obou vzorcích se nacházejí drobounké krystalky síry do 3 mm velikosti. Jeden vzorek si nechám do sbírky a druhý daruji do školní sbírky na gymnáziu, kde vyučuji.


   Bohužel, pokud jste čekali, že se někde budou dát krystalky síry jen tak nakopat, tak bohužel – nic takového se zde dělat nedá a zároveň je to jistě zakázané. U mě šlo v podstatě o velké štěstí. Každopádně pokud do Furnasu pojedete, tak se jistě podívejte i na místní fumaroly a když budete mít také štěstí, tak tu možná nějakou síru uvidíte (loupat perníček ale opravdu nedoporučuji). Pokud byste si chtěli najít typické horniny z tohoto ostrova, tak doporučuji navštívit vodopád Salto do Cabrito u druhého největšího města na ostrově Ribeira Grande. Kromě toho, že vodopád jako takový je moc hezkým trhlinovým vodopádem, tak přímo ve štěrku pod ním se dají najít ukázky dioritů (a díky tomu teoreticky i oněch vzácných minerálů uvedených na Mindatu), ale také hornina ignimbrit (v podstatě hutnější pyroklastická hornina blízce příbuzná s místním trachytem) a nejvíce zajímavá je možnost nálezu obsidiánu.
sira

Velikost krystalků síry do 2,5 mm.


furnas

Kaldera Furnas se stejnojmennou obcí a jezerem.
   Obsidián je černé vulkanické sklo vznikající při velice rychlém shlazení lávy bazaltového složení (například když láva nateče do vody). Obsidián je jako jedna z mála hornin oblíbená i mezi sběrateli minerálů a z této lokality si tedy můžete nějaký odvést. Nás zde bohužel zastihl déšť a díky tomu jsem si našel jen jeden malý kousek, než jsme se rozhodli rychle stáhnout k autu. Nahoře nad vodopádem přímo po cestě kudy sek vodopádu jede / jde je činný kamenolom těžící pravděpodobně pemzu. Světlou trachytickou pemzu tak můžete najít i vedle lomu v zářezu cesty, která vede přímo k vodopádu.


   Pokud ale budete chtít opravdu pěkný větší kus pemzy (kousky pemzy povětšinou dosahují velikosti kolem 2 cm), tak doporučuji výchoz na hraně kaldery Sete Cidades u vyhlídky s názvem Lomba do Vasco. Zde jsem si bez problému našel kus pemzy velký kolem 10 cm. Bohužel pemza se snadno rozpadá, a tak je třeba při extrakci a přepravě vzorku být opatrný. Je ale zajímavé, že v četných dutinách pemzy z tohoto místa můžete pozorovat také drobné jehlice až plsnaté agregáty sklovitého materiálu, který pemzu tvoří. Nejedná se o minerál, ale je to zajímavost. A samozřejmě kaldera Sete Cidades s vyhlídkou Boca do Inferno a řadou vulkanických jezer a jezírek je prostě to nejkrásnější z ostrova co musíte bezpodmínečně vidět.
furnas

Lagoa das Furnas s oblastí fumarol v levé spodní části snímku.


furnas

Fumaroly u jezera Lagoa das Furnas.
   Ještě nakonec zmíním, že kousek od poslední zmíněné vyhlídky lze u malého jezírka Lagoa do Peixe sbírat pěknou ukázku vulkanické strusky v bývalém a značně zarostlém kamenolomu na úpatí struskového kužele (hned vedle malého parkoviště). Strusku ale samozřejmě najdete v podstatě na celém ostrově. Na závěr tedy musím říct, že vývoz vzorků z ostrova může být problém. Dle platných portugalských zákonů je to samozřejmě zakázané a ono obecně brát vzorky třeba na palubu v palubním zavazadle není úplně ideální. I mě byl jeden vzorek už na Azorech zabaven, jelikož byl moc velký. No a v Lisabonu si vás s největší pravděpodobností vezmou stranou a taktéž se budou ptát na to, proč máte kameny v zavazadle.


   Proto tedy vývoz vzorků z Azor nelze doporučit a je na každém z vás, zda-li to budete riskovat či nikoliv. Případná pokuta není samozřejmě úplně malá. To že jsem blázen a musel jsem si nějaké vzorky odvést je čistě moje věc a do rizika jsem šel s tím, že může být problém (+ jsem poměrně dost ukecaný a přesvědčivý, takže jsem při obou letištních kontrolách kameny v palubním zavazadle dokázal „okecat“). Tak či onak jsou Azory, respektive minimálně ostrov São Miguel velice krásné a pokud máte rádi podobné zážitkové dovolené, tak mohu jejich návštěvu rozhodně doporučit. Jo a vykoupat se zde také na pár místech dá. Většina z nich je navíc hlídání plavčíky. Za sebe mohu doporučit pláž u obce Porto Formoso (malá osada na západ od hlavní obce), kde je krásný písek, dobrý přístup do vody a v písku si navíc můžete najít i malé do 2 mm velká zrnka olivínů. :-)
picodocarvao

Struskový kužel Pico do Carvão je z jv. úpatí postižen těžbou kamene a je zde možnost sběru pěkné bazaltické strusky.


Cestovatelské typy na závěr aneb co byste měli rozhodně vidět:

1. Kaldera Sete Cidades – úžasný výhled, úžasná příroda, vulkanologie v praxi

2. Vodopád Salto do Prego – za mě nejkrásnější vodopád ostrova skrytý v deštném pralese

3. Botanická zahrada ve Furnasu – krásná a velká botanická zahrada a mmožnost vykoupání se v jezírku s hydrotermální vodou (vše v ceně 10 eur)

4. Lagoa das Furnas – krásné jezero, které se dá celé obejít a obdivovat přírodu a parky

5. Porto Formoso – čajové plantáže a zpracovatelny

Vybíral jsem jen to, co mě osobně nejvíce zaujalo, ale jinak pomalu na každém kilometru uvidíte něco zajímavého.



FOTO = Ostrov São Miguel
FOTO 1 = Krystalky síry na kamenci
FOTO 2 = Krystalky síry na kamenci




Jakub Mysliveček ©