minj
Lokality

 Mineralogická  burza

Předvánoční burza v Praze na Smíchově
(den konání 10.12. 2023)

burza

Všechny tři hlavní budovy, kde se burza každý rok koná. K tomu však ještě náleží i skleník, kde i letos byli další 4 sběratelé.


   Opět se dostáváme ke konci dalšího kalendářního roku. No a jako obvykle jsem měl už dopředu zakroužkovaný víkend 9.-10. prosince, kdy se konají dvě velice zajímavé burzy a to sobotní burza v Písku a nedělní burza na pražském Smíchově. Jelikož jsem ale letos bohužel v sobotu musel být někde jinde, tak jsem se mohl zúčastnit pouze burzy na Smíchově. Jedná se o poslední burzu v roce a jedná se o mou asi nejoblíbenější burzu. Proč? Protože je malá, v rodinné a předvánoční atmosféře, není to jen o kamenech, ale i o prohlídce místního tropického skleníku a terária no a prostě je to taková ta akce, kam jezdím velice rád.
burza

Místnost ve 2. budově od vchodu, kde jsme byli opět umístěni a kde nám to vyhovuje.


burza

Pan Bartoš a Majer měli opět zajímavé nálezy zeolitů ze Českého středohoří. Tentokrát jsem pořádně okoukl nabídku pana Majera (vpravo).
   Téměř úplně zde chybí šmuky a díky menšímu množství vystavovatelů si můžete každý stůl v klidu projít a něco pěkného zde ulovit. I letos jsme se sem s Martinem podívali. Opět jsme dostali stoly ve velké místnosti ve 2. budově, kde jsme byli i loni. Jelikož máme vzorky v podstatě pouze v krabicích ze kterých stačí pouze sundat víko a rozložit je, tak jsme měli rozestavěno velice rychle (tedy já měl rozestavěno – Martin si před burzou nestihl nacenit vzorky a tak stůl připravoval déle). Já čas využil a šel jsem se kolem otvíračky burzy pro veřejnost kolem deváté rychle projít. Nejdříve jsem to vzal do 3. budovy.


   V přízemí mě to nezaujalo, tak jsem šel do patra do místnosti „U dinosaura“. Zde jsem potkal kamarády Martina Kloučka a Jirku Sailera, se kterým jsem krátce pokecal a pak jsem u Alexe Strnada předal jeden zamluvený vzorek. No a už jsem upaloval zpět, jelikož se začalo objevovat nějak moc návštěvníků. Když jsem nakoukl do naší místnosti a viděl, že zde moc lidí není, tak jsem to ještě vzal do vedlejší místnosti, která je ve spojení mezi budovami 1 a 2. Tady jsem narazil na známé osazenstvo a známou nabídku, především pak pěkné zeolity z Českého středohoří. U pana Majera jsem obdivoval především nálezy z Velkého Března, dokud jsem však neuviděl luxusní vzorek analcimu na gauteitu. 
analcim

Drúza analcimu na gauteitu (Jakuby u Děčína). Velikost vzorku 139 mm, největší krystaly analcimu 6 mm. Rok nálezu 2022. Zakoupeno za 550 Kč od p. Majera.


kalcit

Kalcit s pyritem (Klecany u Prahy). Velikost vzorku 96 mm. Rok nálezu 2019. Zakoupeno za 600 Kč od M. Pluhaře.
   Zbystřil jsem, jelikož vím, že takové vzorky jsem viděl ze severní části lomu v Těchlovicích známé pod dřívějším názvem Jakuby u Děčína (starý lom s tímto označením zde stále je a očividně stále poskytuje pěkné nálezy). Když jsem navíc viděl cenu 550 Kč, tak jsem ho musel hned vzít. Ještě jsem přemýšlel o jednom vzorku natrolitu s analcimy a zeofylitem z Velkého Března, ale nakonec jsem si řekl, že uvidím kolik toho dnes udám a třeba se vrátím… No a pak už jsem upaloval zpět ke svému stolu, od kterého jsem se znovu dostal až kolem druhé hodiny. Návštěvníků do té 12. hodiny chodilo dost, ale pak návštěvnost hodně opadla a kolem jedné se pak nahrnulo ještě pár lidí.


   Na burze se nám dařilo. Dokonce jsme dostávali pochvaly, že máme jednu z nejlepších nabídek vzorků na burze a to že dostaneme pochvaly i za ceny jsme asi ani jeden nečekali. Naše nabídka byla opět klasická, tedy hlavně naše regionální záležitosti z východní části Krušných hor a Podkrušnohoří + Českého středohoří. Mě šly nejlépe starší vzorky z Krušných hor (Hradiště a Krupka), které jsem si nechával „uležet“ (nechtěl jsem je ukazovat, dokud byly dílčí lokality v těchto oblastech produktivní). Martinovi zase šly vzorky ze staré sbírky, kterou nedávno koupil. Mimochodem jsem jej stáhl o jeden velmi zajímavý vzorek a to až 11 mm velké kostky fluoritu s křemenem v dutině greisenizovaného aplitu ze známé lokality Zwickenpinge v Krupce na Knöttelu. Jedná se právě o vzorek ze starých sběrů a Martin za něj chtěl jen 750 Kč, tak musel být můj.
burza

V přízemí 1. budovy byli k vidění především ukázky ze světa či acháty.


sfalerit

Sfalerit a chalkopyrit
(Bulharsko - Madan).
Velikost vzorku 90 mm.
Zakoupeno za 180 Kč.
   Druhý vzorek, který jsem od Martina koupil, byla drúza pěkných kalcitů s pyritem z Klecan za 600 Kč. Jakmile jsem se pak dostal od stolu, tak jsem si nejprve prošel 1. budovu (přízemí i 1. patro), kde jsem v přízemí nakoupil 3 vzorky sulfidů z Madanu (100, 100 a 180 Kč) pro své studenty, jelikož nám prostě stále chyběli pěkné ukázky krystalovaných sfaleritů a jakákoliv ukázka s krystaly chalkopyritu. V patře jsem pak narazil na kamaráda Alexeje Medikuse, který mě hned nasměřoval k věcem, „co by mě mohly zajímat“ a opravdu mě velice zaujaly. :-D 


   Alexej měl letos štěstí na Kozákově a otevřel zde dutinu s apofylity na drúzách křemene. Bohužel jsem samozřejmě přišel pozdě a nejlepší kousky už byli ta tam, ale jeden menší kousek za 300 Kč jsem ještě stihl. Ještě jsem si ale musel koupit i dutinu s křemenem (když dobře svítí slunce a fouká vítr, tak by se to dalo označit snad i za světlý ametyst) a kalcitem z Doubravice za 450 Kč. A pak už jsem upaloval do skleníku, kde byly ještě 4 vystavovatelé. Zde byly také ještě pěkné kameny, ale já měl v hlavě už částečně vykrystalizovaný plán na jeden ze vzorků z Velkého Března, takže jsem nic nekupoval.
burza

Skleník, kde jsme několik let také vystavovali.


natrolit

Drúza natrolitu se světle zelenými apofylity (Velké Březno - Kočičí hlava). Velikost vzorku 92 mm. Rok nálezu 2021. Zakoupeno za 4500 Kč od p. Majera.
   Samozřejmostí bylo pofotit místní zvěřinu, tedy Kosmany, hady, kajmanku, krokodýla, aligátora a kdo ví co ještě. Vždy sem moc rád zajdu a právě díky tomu, že je na této burze i tato možnost zpestření dne návštěvou malé ZOO, tak je jistě oblíbená u dětí i jejich rodičů. No a když se už nachylovalo ke třetí hodině, tak jsme se s Martinem rozhodli, že se zajdeme znovu podívat na ty vzorky z Velkého Března (přecijen jsme spolu tu lokalitu hledali už od roku 2012 a ani po jejím nálezu v roce 2020 nic řádného neposkytla). Martin pomalu vybíral co si pořídí a já jsem zvažoval, jestli půjdu do nejdražšího, ale nejlepšího vzorku, který zde pan Majer na stole měl.


   Jenže cena byla 5000 Kč, což rozhodně není málo. Bylo to těžké rozhodování, ale nakonec jsem jej za 4500 Kč pořídil. Jedná se o slupku z dutiny, která je tvořena silnějšími krystaly natrolitu (většina je neukončena) a místy se vyskytuje světle zelený apofylit. Jedná se o klasiku, která z lokality Kočičí hlava u Velkého Března byla popisována na přelomu 19. a 20. století. Všechny nálezy pocházejí (až na čestné výjimky P. Fuchse) z doby před rokem 1914. Pánové zde měli štěstí a narazili ještě na jednu nevybranou dutinu dost možná v posledním balvanu, který tento materiál ještě mohl obsahovat. No a já vím, že bych si pak vyčítal, že jsem daný vzorek nekoupil. Sice jsem tedy z burzy odcházel v mínusu skoro 2000 Kč, ale na druhou stranu mám pěkné vzorky do sbírky své i školní.
blastoid

Blastoid Deltoblastus sp.
(Východní Timor).
Velikost většího vzorku 20 mm.
 Zakoupeno za 100 Kč od p. Čepelína.


uzovka

Krásná Užovka královská, kterou ve zdejším skleníku můžete také obdivovat.
   Zapomněl jsem ale ještě zmínit nákup dvou permských blastoidů (poupěnovců) rodu Deltoblastus sp. z Východního Timoru celkem za 100 Kč od p. Čepelína (vzorky půjdou opět do školní sbírky pro mé studenty). No a také jsem zde dostal darem jeden menší markazit z Bíliny (také půjde do školní sbírky jako náhrada za vzorek ze stejné lokality, který jsem do sbírky pouze zapůjčil). No a přes Martina jsem pak od kamaráda Jirky Sailera dostal i drúzu křemene z Libodřic. Za oba darované vzorky ještě jednou děkuji. A příští rok doufám, že se opět setkáme na Smíchově. :-)


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených, vyměněných či jinak získaných vzorků)




Jakub Mysliveček ©