minj
Lokality

 Mineralogie 
 Paleontologie 

Vinařická hora u Kladna, Otvovice u Kralup n/V.
(den konání 2.9. 2023)

vinarickahora

Lokalita Vinařická hora stále více a více zarůstá náletovými dřevinami.


   

   Druhá polovina srpna byla ve znamení opravdu parného léta, a tak jsme na šutry vůbec nejezdili, respektive na konci srpna jel Jirka s Martinem na jednu lokalitu v den, kdy mělo být relativně příjemně (asi 25 °C), ale to jsem se bohužel nemohl zúčastnit. Na dnešek jsme už měli konečně naplánovanou akci, počasí mělo být ideální a teploty také. Jenže samozřejmě přes noc dost pršelo, a tak jsme museli přehodnotit naší dnešní cílovou lokalitu, jelikož kdybychom drželi původní plán, tak bychom se asi dnes utopili v jílu a upekli na slunci. Proto jsme jako náhradu zvolili lokalitu Vinařická hora u Kladna a pak přesun na haldu dolu Jan v Otvovicích.

paulingit

Dutina s krystaly paulingitu narůstající na kovový minerál, nejspíše goethit. Šířka záběru cca 2 cm.



Také výchoz s kalcity postupně zarůstá. Na druhou stranu zde někdo očividně docela dost kopal.
   Jeli jsme s Jirkou a přidala se i Eliška. Ani jeden z nich na dnešních lokalitách nikdy dřív nebyli. Po cestě nám sice ještě poprchávalo, ale jakmile jsme se dostali do Vinařic, tak vysvitlo sluníčko a dost se oteplilo. Zaparkovali jsme klasicky téměř v lomu na příjezdové cestě a vydali jsme se k výchozu s paulingity. Naposledy jsem na této lokalitě byl v roce 2019 a od té doby se lokalita (kromě vzrůstu náletových dřevin) téměř nezměnila. Tentokrát jsme ani nemuseli nahoru ke stěně odlamovat silně porézní vulkanickou horninu, jelikož pod stěnou se válelo materiálu dostatek. Stačilo ho jen rozbíjet a prohlížet.


   Trvalo to doslova asi minutku, než Jirka našel první a hned velmi kvalitní ukázku paulingitu. Za chviličku jsme už i nacházeli nějaké ty méně kvalitní ukázky phillipsitu. Při převracení kamenů na rozbíjení se občas objevil i nějaký ten plaz, tedy nejdřív slepýš obecný a následně pěkná ještěrka obecná (na oba narazila Eliška :-D ). Tímto paběrkovacím sběrem jsme strávili cca hodinku a pak jsme se přesunuli k výchozu s kalcity, kde jsme strávili cca další hodinku. Co se týče druhého místa, tak zde někdo docela slušně pracoval, což bylo i vidět na skupině GeoTrh na Facebooku, kde byly vzorky nedávno hojně nabízeny. Osobně si ale myslím, že o tyto kalcity moc zájem není a asi ani nikdy nebude.
vychoz

Minulý rok se na Facebooku objevilo velké množství vzorků kalcitu právě z tohoto výchozu.


kalcit

Dutina s kalcitem
(Vinařická hora u Kladna).
Velikost vzorku 82 mm.
   Je to jeden z těch případů, kdy je vzorek zajímavý jen díky vlastnímu sběru a kupovat si ho asi není třeba. Navíc si jich na lokalitě může kdokoliv nasbírat kolik bude chtít. Bohužel tu byl i docela bordel (plechovky jsme odtud odnesli a vyhodili). Očividně je tu nechal nějaký osvícený jedinec… Každopádně vzorky jsme si našli také poměrně slušné a domů jsme brali jen to nejlepší (zbytek jsme nechali volně ležet pro případné další návštěvníky lokality). Tento lom je mimochodem velmi krásné místo a pod výchozem s kalcity je vytvořené posezení kolem ohniště. Dokážu si představit sem jen tak přijet s kamarády flámovat na víkend.


   Bylo kolem jedné hodiny, kdy jsme z lomu odcházeli a vydali se na nedalekou druhou lokalitu, což byla stará halda černouhelného dolu Jan v Otvovicích. Zaparkovali jsme na „obvyklém“ místě u starého hornického domu a vydali se cca 100 metrů k haldě. Po cestě jsme procházeli kolem včelích úlů a jsou zde výstražné cedule o vstupu na vlastní nebezpečí (kvůli oněm včelám), takže pokud sem půjdete z tohoto směru, tak to chce být v klidu a například se nestříkat repelenty apod. Lokalita se od mé poslední návštěvy v roce 2017 dost změnila. Především jde tedy o náletové dřeviny, které si ji poměrně rychle získávají zpět.
halda

Část haldy dolu Jan je stále ještě nepokrytá náletovými dřevinami, nicméně nalézt lepší nálezy při povrchu je už nemožné.


preslicka
 
Mezi "lepší" nálezy patřila například tato část plavuně Lepidodendron simile..
   Lokalita byla cca před 4 lety dost oblíbená mezi sběrateli především díky pěkným nálezům pyritů v pelosideritových konkrecích. Pyrit zde tvoří známé pentadodekaedry (dvanáctistěny pětiúhelníkové) o velikosti až 3 cm, většinou však maximálně do 1 cm. Kromě pyritu se zde dají najít siderity horší kvality (taktéž v pelosideritových konkrecích) a mohou se objevit také bílé krystaly ankeritu (dnes jsme našli pouze bílé žilky). Hlavně se však jedná o lokalitu paleontologickou, kde se dá najít spousta otisků karbonské flóry. Nejhojnější nálezy patří samozřejmě kořenům plavuní – označování Stigmaria (zde druh Stigmaria ficoides). 


   Občas se dají najít odtisky Lepidodendronu (kůra stromovitých plavuní) a Jirkovi se dnes podařilo najít také ukázky větviček plavuně. Mě se povedl podobný nález, avšak detaily nejsou tak dobře zachovány a jedná se o větvičku plavuně Lepidodendron simile. Kromě plavuní lze místy najít také otisky stromovitých kapradin, například typu Pecopteris. Myslím, že na několika špatně zachovaných vzorcích uhelné břidlice jsem viděl i otisky přesliček Calamites. Povedl se mi také malý vzoreček přesličky Asterophyllites sp. 
stigmaria

Stigmaria ficoides
(Otvovice - halda dolu Jan).
Velikost vzorku 223 mm.


pyrit

Velký krystal pyritu a drobné krystalky sideritu v pelosideritové konkreci
 (Otvovice - halda dolu Jan).
Velikost vzorku 115 mm
   Na jednom místě jsem zkusil také kopnout, ale jak bylo po delším období dešťů, tak vše bylo strašně rozbahněné a navíc to dost smrdělo (co bystě chtěli od sedimentů vznikajících v bažině před přibližně 315 Ma). Na lokalitě jsme zase vydrželi cca 2 hodiny a bylo dusno, vedro a obtěžovali nás kloši (Elišku dokonce jeden kousnul). Nevím, jestli na tuto lokalitu ještě někdy pojedu, jelikož nálezů dost ubývá, nicméně úplně na konci jsem našel kousek pelosideritové konkrece s velkým krystalem pyritu kolem 1,5 cm, takže možná že i něco půjde do sbírky. Je ale dobře, že jsme změnili původní dnešní plán, protože pokud tady v haldovině bylo bahno, tak na původně plánované lokalitě bychom se doslova utopili v jílu.


FOTO = Lokalita Vinařická hora
FOTO 1 = Dutina s drobnými krystaly phillipsitu
FOTO 2 = Dutina s drobnými krystaly vzácného paulingitu
FOTO 3 = Dutina s drobnými krystaly vzácného paulingitu
FOTO 4 = Jeden z lepších nalezených ukázek s paulingitem
FOTO 5 = Dutina s drobnými krystaly vzácného paulingitu
FOTO 6 = Můj nejlepší vzorek s paulingitem nalezený toho dne
FOTO 7 = Dutina s drobnokrystalickým kalcitem
FOTO 8 = Kalcit
FOTO 9 = Dutinka s kalcitem
FOTO 10 = Kalcit
FOTO 11 = Dutina s kalcitem
FOTO 12 = Kalcit


FOTO = Lokalita Otvovice
FOTO 1 = Dutina s krystalky sideritu v pelosideritové konkreci
FOTO 2 = Drobná ukázka pentadodekaedrů pyritu
FOTO 3 = Pěkný vzorek s množstvím pentadodekaedrů pyritu v pelosideritu
FOTO 4 = Krystalky pyritu v pelosideritu
FOTO 5 = Velký krystal pyritu a drobné krystalky sideritu v pelosideritové konkreci
FOTO 6 = Část přesličky Asterophyllites sp.
FOTO 7 = Stromovitá kapradina typu Pecopteris
FOTO 8 = Větvičky přesliček
FOTO 9 = Stigmaria ficoides
FOTO 10 = Stigmaria ficoides




Jakub Mysliveček ©