minj
Lokality

 Mineralogická  burza

 Paleontologie 

Mineralogická burza KD Příbram (jaro 23),
Loděnice - Špičatý vrch

(den konání 16.9. 2023)

burza

Burza krátce před oficiálním otevřením.


   Příbramská burza se již pro mě stala stálicí. Jedná se totiž o burzu, kde si vždy něco pěkného koupím, s prodejem vlastních přebytků jsem také spokojen (většinou odjíždím na nule díky nákupům) a setkám se zde se známými sběrateli, se kterými prohodím pár slov. Navíc tuto burzu beru jako začátek „burzovní“ sezóny (kterou počítám od září cca do května). No a jelikož se snažím každý rok vozit na burzy jiné vzorky, tak i letos jsem udělal úplnou obměnu nabídky, respektive lokality jsou často stále ty stejné (přecijen sbírám stále stejné oblasti :-) ), ale snažím se také doplňovat nějaké novinky.
burza

Pohled na mou nabídku. Tentokrát jsem obměnil kompletně všechny vzorky tak, jak to dělám vždy každý rok při začátku klasické burzovní sezóny, která trvá od podzimu do jara.



Kamarád Jirka Tesarz měl jako vždy jen svůj jeden stůl, ale tentokrát se staral i o Martinovy stoly vedle.
   No tentokrát jsem měl připravenou nabídku z lokality Valeč, Hradiště, Vaňov, doplněnou o celou řadu dalších lokalit, avšak s již menší nabídkou počtu vzorků. Společně se mnou zde byl i kamarád Jirka, který má podobnou nabídku jako já (jelikož sbíráme hlavně spolu), nicméně Jirka má mnoho velmi pěkných vzorků, které bych já osobně třeba ze sbírky nepustil. Jeho malý nenápadný stolek bych tedy rozhodně doporučil k návštěvě. Tentokrát s námi nejel Martin, jelikož ten byl na dovolené v Rakousku, ale kupodivu se domluvil s Jirkou, a tak jsme ráno vyzvedli jeho vzorky z Prahy a Jirka se dnes o jeho stoly staral.


   Jelikož burza je už vlastně stále stejná od jara 2022, kdy jsem tu byl poprvé, tak by byla ztráta času, se zde rozepisovat co bylo k nabídce, co bylo nového a tak. Proto bych jen vypsal, co jsem vlastně pokoupil, tedy co mě zaujalo. Nakoupil jsem dva vzorky hesonitu z Jeseníků od p. Šroma, který má moc pěkné ceny i ucházející vzorky. Jeden vzorek jsem pořídil pro sebe z lokality Dobrá Voda za 200 Kč, druhý jsem pak pořídil pro své studenty na doplnění školní sbírky z lokality Žulová za 100 Kč. Pro studenty jsem také za 80 Kč pořídil celkem 3 ukázky belemnitů z německé lokality Buttenheim.
burza

Vždy mě zaujmou uranáče, které je mimochodem vhodné umístit právě do podobných krabiček kvůli odstínění části záření a také zabraňující úniku radioaktivních úlomků mimo krabičku.


burza

Stůl pana Šroma s pěknou nabídkou z Jeseníků. Zde jsem si pořídil dva vzorky hesonitu z Žulové a Dobré Vody. Jeden pro sebe a druhý pro své studenty.
   Belemnity ze spodní jury nám ve sbírce stále chybí, takže jsem vzal dvě přední a jednu zadní část. Vzorky jsou od kamaráda Lukáše Gubance, který se specializuje na UV aktivní minerály (a i tito belemniti září v UV). Další tři vzorky jsem pak vyměnil za vzorek kyanitu z Moravice a to tři ukázky z lomu Krty u Strakonic. Respektive za opravdu pěkný sbírkový kus kyanitu jsem vyměnil jednu velkou drúzu křemene, jednu střední drúzu křemene a jeden štěpný agregát kalcitu. Co se týče kalcitu, tak ten půjde opět pro mé studenty k výuce mineralogie, ale křemeny jsou opravdu velké, co se velikosti krystalů týče pro tuto lokalitu.


   Koupil jsem také pěkný vzorek berylu z Krásna od Luďka Šimčíka za 700 Kč. Luděk prý vzorek zrovna o den dřív preparoval z horniny a přestože z této lokality mám klasické světle zelenožluté berylové slunce, tak jsem si řekl, že podobný vzorek by se mohl také hodit. No a druhou zkamenělinou, kterou jsem pořídil, byl mosasauří zub, konkrétně druhu Mosasaurus anceps. Zub se nachází v mateční hornině a pochází z marocké lokality Khouribka. Zakoupil jsem jej za 500 Kč od p. Stehlíka. 
hesonit

Grosulár, var. hesonit (Žulová). Velikost vzorku 58 mm. Rok nálezu 2022. Zakoupeno za 100 Kč od p. Šroma. Vzorek poputuje na rozšíření školní sbírky.


kremen

Velká drúza křemene
(Krty u Strakonic).
Velikost vzorku 161 mm.
Rok nálezu 2023. Získáno výměnou.
   Předposlední vzorek jsem pak zakoupil u Petra Černého a jedná se o drobné drátkové stříbro z německé lokality Schlema. Vzorek mám opět pro své studenty, takže když to Petr slyšel, tak i slevil z 550 Kč na 400 Kč, za což ještě jednou moc děkuji. Jelikož zakoupené vzorky platím ze svého, tak se i těch 140 Kč velice hodí. No a posledním zakoupeným vzorkem byla fluorit-ortoklasová brekcie z Krupky, konkrétně z haldy štoly Barbora. Přestože se podobný vzorek na lokalitě bude dát jistě ještě najít, řekl jsem si, že podpořím mladého sběratele z mého regionu. Vzorek stál 150 Kč a pokusím se jej nechat zpracovat řezem. Kdysi jsem totiž viděl jeden vzorek tohoto materiálu v leštěné formě a nebylo to vůbec ošklivé.


   No a tím končí mé dnešní nákupy. Burza byla jako vždy příjemná, plná dobré nálady a pěkných šutrů. Nevím, jestli se mi to zdálo, ale přišlo mi, že letos bylo nějak méně návštěvníků, což jsem poznal i na prodejích. Jelikož se snažím neodcházet z burzy v mínusu, tak se ale i přesto dalo na burze pokoupit pár pěkných vzorků. Žádné výrazné novinky, která by mě zaujala jsem si ale nevšiml.
burza

 Lukáš Gubanec u svého stánku s UV minerály. Jeho nabídka se neustále zvětšuje a Lukáše UV svět očividně opravdu hodně chytil.


beryl

Krystaly berylu v granitoidu
(Krásno - Vysoký kámen).
Velikost vzorku 83 mm.
Rok nálezu 2022. Zakoupeno od L. Šimčíka za 700 Kč.
   Po burze jsme s Jirkou a Eliškou plánovali ještě rychlou návštěvu lomu Kosov u Berouna s hledáním zkamenělin, především trilobitů. Jenže jsme jaksi neodhadli, že zrovna dnes bude docela vedro (bylo kolem 27 °C), takže kamenolom se zaplavenou spodní etáží se změnil v koupaliště. No a přímo k lomu se dá jet jen skrz zákaz vjezdu. Normálně zde nikdo vjezd nekontroluje, ale zrovna dnes jsem si říkal, aby tu nebyla náhodná hlídka PČR, takže jsme plán rychle přehodnotili a zamířili jsme na dálnici. Nejeli jsme ale daleko a sjeli jsme u Loděnice. Zde se totiž nachází lokalita, o které vím už velice dlouho a u které jsem se dokonce i kdysi jednou na chvilku zastavoval s bývalou přítelkyní, ale zkameněliny jsem zde nikdy nesbíral. Tou lokalitou je Špičatý vrch u Loděnice.


   Někdy je místo také nazýváno Barrandovy jámy a to z toho důvodu, že si zde Joachim Barrand nachával kopat zkameněliny. Dokonce odtud pochází i jedna z nejdůležitějších a nejznámějších českých zkamenělin – Cooksonia barrandei. Mimo to se zde ale nachází i celá řada dalších velmi zajímavých fosílií. Nejznámější z nich jsou rozhodně zástupci trilobitů. Popsána je zde celá řada druhů silurských trilobitů, avšak nejhojnější nálezy na této lokalitě patří druhu, kterému se také někdy říká „loděnický ráček“ neboli Alaucopleura konincki. Její jedinci dosahují velikosti maximálně 2,5 cm. Mimo to se zde vyskytují i další druhy trilobitů jako například ostnatý Kettneraspis roemeri či taktéž trny vybavený Miraspis mira, ale také větší Cheirurus insignis či Planiscutelium planum a další.
mosasaurus

 Zub druhu Mosasaurus anceps
(Khouribka - Maroko).
Velikost vzorku 99 mm.
Zakoupeno od p. Stehlíka za 500 Kč.


lodenice

Lokalita Špičatý vrch se nachází při silničním zářezu.
   Samotná geologická minulost lokality je také velice zajímavá. Jedná se totiž o dno mělkého moře, které bylo poměrně blízko nedaleké sopky. Ta při svých erupcích často zasypávala sopečným popelem právě přilehlé okolí a při těchto příležitostech zde docházelo k rychlému pohřbení řady živočichů a rostlin. Nakonec bylo dokonce i toto mořské dno zalito podmořským lávovým výlevem. To vše je možné na lokalitě pozorovat, jelikož silnice, která stoupá od Loděnice k obci Bubovice vytváří pěkný odkryv skrz geologické podloží.


   My jsme na lokalitě strávili necelé dvě hodinky. Lokalita je dle množství přebrané sutě stále hojně navštěvována, avšak je nutné si zde uvědomit, že sběr je zde povolen čistě jen ze suti. My jsme měli jen malá kladívka a rozbíjeli hojné úlomky. Mě se poměrně dost vedlo v jednom místě, kde jsme narazil na ucházející ukázky Alaucoleury a Cheiruruse. Jedná se tedy o dokumentační kvalitu, ale radost udělaly. Nejlepším vzorkem je pak negativ Alaucopleury společně s několika graptolity. Ten kdo zde negativ nechal a odnesl si pozitiv, tak musel mít jistě obrovskou radost z nálezu – já bych ji tedy určitě měl, jelikož už z negativu jsem měl velkou radost. Je to vlastně můj první nález celého trilobita (přestože jen negativ).
trilobiti

 Hlava trilobita Aulacopleura konincki a pigidium trilobita Cheirurus insignis
 (Loděnice - Špičatý vrch).
Velikost halvy 12 mm.


alaucopleura

Pěkný negativ trilobita Aulacopleura konincki s graptolity
(Loděnice - Špičatý vrch).
Velikost vzorku 135 mm.
   Jirka s Eliškou také něco málo nacházeli, ale hledali v části lokality, kam asi chodí každý a tak to zde bylo dost přebrané. Za zmínku také stojí zajímavý zážitek, kdy jsme najednou slyšeli podivný zvuk, jakoby hořáku no a za chvíli kousek od nás těsně nad korunami stromů proletěl vyhlídkový balón. Nakonec jsme lokalitu opouštěli až po páté hodině. Určitě sem ještě někdy zavítám, jelikož věřím, že by se zde mohlo něco opravdu pěkného do sbírky najít.


FOTO = Burza (včetně všech zakoupených vzorků)


FOTO = Lokalita Loděnice - Špičatý vrch
FOTO 1 = Hlava trilobita Aulacopleura konincki
FOTO 2 = Hlava trilobita Aulacopleura konincki s dobře viditelným složeným okem
FOTO 3 = Hlava trilobita Aulacopleura konincki a pigidium trilobita Cheirurus insignis
FOTO 4 = Negativ trilobita Phacopidella glockeri
FOTO 5 = Pěkný negativ trilobita Aulacopleura konincki s graptolity




Jakub Mysliveček ©