minj
Lokality

 Mineralogie 

Žim u Bořislavi
(den konání 29.4. 2023)

lokalita
Na lokalitu jsme se vydali v nejhorším možném počasí - v dešti který byl přes celou noc...


   Je to už skoro měsíc co jsem byl naposledy na šutrech a přestože chuť byla, tak nebyl zase volný čas. No a teď to konečně vypadalo, že bude i ten čas, ale zase mělo být špatné počasí. Kluci ale i přesto chtěli vyrazit na šutry. No řekl jsem si, že ráno to bude snad lepší než podle předpovědi – nebylo. Už když jsem vstával, tak venku bylo mokro, bylo zataženo a každou chvilkou to vypadalo na déšť. To samé hlásil radar. Když jsem se ptal kluků, jak to vidí, tak že prý jedeme. No, říkal jsem si, že si při nejhorším vyzvednu u Jirky dvě hornické lampy, případně si nakoupím a pojedu zpět domů.
lokalita
Je vidět, že lokalitu čas od času nějací sběratelé navštíví.


My jsme zkusili své štěstí v silně alterovaném vulkanitu u cesty. Rubelany zde sice byly, ale kvalita nebyla nic moc.
   Přes ranní dopravní komplikace jsem Jirku M. vyzvedl jen s asi 15 minutovým zpožděním a pak už jsme v silném dešti frčeli směr Žim. O Žimi se s Jirkou bavíme snad už skoro 3 roky a stále nám tato lokalita nějak nevycházela. Ve vsi jsme parkovali kolem desáté hodiny za intenzivního deště. Jirka T. s Martinem zde už parkovali a u auta nebyli, takže bylo jasné, že šli pravděpodobně na obhlídku lokality. Já to moc neviděl, tak jsem si vzal deštník (pláštěnku jsem si nechal omylem doma) a vydal jsem se jim naproti. Nedošel jsem daleko a už jsem viděl, že se vracejí – Martin totálně promoklý.


   Ptal jsem se kluků, že teda jak to vidí, že asi balíme ne? A oni, že v pohodě, že půjdeme. Docela jsem na ně koukal, ale tak říkal jsem si, že si vezmu věci kdyby náhodou přestalo pršet a jinak se jim budu smát z pod deštníku. :-D Lokalita se od mé poslední návštěvy na podzim roku 2020 téměř vůbec nezměnila. Nějací sběratelé sem sice čas od času zavítají, ale rubelan není ani oficiální minerál a je tedy dost opomíjeným materiálem. Přitom se jedná o materiál, který odtud byl vyvážen do mineralogických sbírek do Ameriky (něco málo před více než 100 lety).
augit
Krystal augitu v alterovaném vulkanitu (Žim u Bořislavi).
Velikost krystalu 15 mm.


rubelan
Tabulka rubelanu v alterovaném vulkanitu (Žim u Bořislavi).
Velikost vzorku 52 mm..
   Co to vlastně je ten rubelan? No v podstatě se jedná o chemicky zvětralou slídu složení biotit-flogopit. K chemickému pozměnění došlo v rámci alterace horniny (povětšinou dlouhodobé vystavení proudění podzemních vod různé teploty). Rubelany tedy v podstatě vznikly „louhováním“ jako sáčky čaje ve své původní vulkanické hornině, kterou na této lokalitě byl nejspíš bazalt až tefrit. Název rubelan je pak odvozen od jeho zvláštní načervenalé barvy a především od tvaru krystalů připomínající hexagonální soudky korundu a jeho varianty rubínu.


   V Českém středohoří se nachází celá řada lokalit s touto alterovanou slídou. Valná většina se však nachází v okolí Milešovky. Jedná se například o lokality Bílinka, Lukov, Milešov a právě Žim je mezi nimi asi nejznámější a mají odtud pocházet nejkvalitnější ukázky. Popravdě jsem ale nejlepší ukázku rubelanu viděl z Lukova. No, abych se vrátil k naší velkovýpravě. Kluci se pokoušeli v dešti něco najít a já jsem zatím svačil krytý deštníkem. Takto jsme na lokalitě strávili asi hodinu, když se z ničeho nic objevila modrá obloha a slunce. Najednou se i slušně oteplilo.
lokalita
Nakonec se udělalo i hezky, jen bylo vše stále mokré a alterovaný vulkanit byl zdrojem nepříjemného lepivého bahna.


rubelan
Pěkný vystouplý krystal rubelanu v alterovaném vulkanitu (Žim u Bořislavi). Velikost vzorku 46 mm.
   Dokonce jsem se tedy i já nakonec přidal k pokusům o nález nějakého toho lepšího rubelanu. Samozřejmě rubelanů je zde velká spousta, ale krystaly málokdy přesahují velikost 1 cm. A nám se sice dnes pár větších krystalů povedlo, ale všechny byli tak poničené, že jsme je zde nechali. Popravdě ani nevím, jestli si kluci kromě špatné nálady něco odnášeli. Já jsem si pár vzorků odnesl a mezi nimi byl nejlepší jeden větší vystouplý krystal. Když to vezmu zpětně, tak nález který se mi tu povedl v roce 2020 byl větší a kvalitnější než vše co jsme tu dnes za 2 hodiny sběru ve 4 lidech našli.


   Věřím ale, že nějaký pěkný rubelan by tu byl, jen to chce vytrvat. Následně jsme nevěděli kam dál vyrazit. Nápadů padlo několik a lokalita, na kterou jsme se na konec vydali, není vhodná k publikování zde na stránkách, takže tímto bych dnešní reportáž ukončil.


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystal augitu v alterovaném vulkanitu
FOTO 2 = Tabulka rubelanu v alterovaném vulkanitu
FOTO 3 = Tabulka rubelanu v alterovaném vulkanitu
FOTO 4 = Tabulka rubelanu v alterovaném vulkanitu
FOTO 5 = Pěkný vystouplý krystal rubelanu v alterovaném vulkanitu




Jakub Mysliveček ©