minj
Lokality

 Mineralogie 

Suletice u Velkého Března
(den konání 18.11. 2023)

suletice

Lokalitu na podzim zahalí silná vrstva listí, ale to se samozřejmě dalo čekat. Pro paběrkování je však lepší navštívit lokalitu spíše z jara.


   Je to už skoro měsíc, co jsem byl naposledy na šutrech a tentokrát to zase vypadalo, že bychom po delší době mohli vyrazit ve více lidech. Nakonec se akce zúčastnil jen Jirka M., Martin a já. Kluci vymýšleli už v týdnu kam bychom se mohli vydat a když začali jako vždy sázet jedno jméno lokality za druhým, tak jsem je stopnul, jelikož vím, jak to pak většinou dopadá (celý den jezdíme mezi lokalitami a nic moc nenajdeme). Jelikož jsem měl natáhnutý triceps a Jirka měl také namoženou ruku, tak jsem řekl, že dáme nějakou pohodovou lokalitu. A takovou lokalitou jsou třeba Suletice. Kluci souhlasili a tak byl plán vyřešen.
amfibol

Spousta větších krystalů byla bohužel poškozená.



Krystaly kaerustitu v alterovaném tefritu (Suletice).
Velikost vzorku 50 mm. 
   V sobotu ráno jsem doma vyzvedl Jirku, pak i Martina a přes Děčín jsme to pak vzali oklikou do Suletic. Samozřejmě jsme zbystřili, když jsme jeli kolem Těchlovic, ale nevypadalo to nadějně, a tak jsme jeli rovnou do Suletic. Byla docela zima (kolem 7 °C) a po cestě jsme viděli zasněžené vrcholky Krušných hor. V Suleticích jsem byl naposledy při poslední exkurzi do Českého středohoří po trase A v červnu 2021, ale co se nálezů týče, tak jsem si na této lokalitě už našel to co jsem chtěl a to v letech 2019 a 2020. Takže to byla opravdu spíš taková klidná výprava a pokud by se něco lepšího našlo, tak by to byl jen příjemný bonus.


   Už po cestě k lokalitě jsme si všimli hojných Václavek a Bedel, takže bylo jasné, že si dnes také zahoubaříme. Nejprve ale kameny… Hlavní výchoz je dost zasucený a je vidět, že tu dlouhou dobu nikdo pořádně nepracoval. Na druhou stranu jsme se sem i v pohodě vešli, jen to chtělo odhrabat spoustu sypkého materiálu, abychom se vůbec dostali na skalní masiv. Jirka hrabal ve výrazně zelenošedém materiálu a my s Martinem v červeném až červenohnědém materiálu.
augit

Krystal augitu v načervenalém alterovaném tefritu (Suletice).
Velikost vzorku 75 mm.


amfibol

Krystal kaerustitu v načervenalém alterovaném tefritu (Suletice).
Velikost vzorku 77 mm.
Jen pro rychlou rekapitulaci o jakou lokalitu se jedná:

   Lokalita je známá asi nejestetičtějšími ukázkami čedičového amfibolu (kaersutitu) v Českém středohoří dosahující běžně až 3 cm, vzácněji až 7 cm. Časté jsou srostlice, různě komplikované růsty krystalů apod. Druhým doprovodným minerálem je pak klinopyroxen pravděpodobně augitového složení (rozlišení pouze na základě vzhledu – chemická analýza dosud chybí). Oba minerály se vyskytují v silně alterovaném tefritu, který je díky alteraci výrazně měkký a zbarvený do zelenošedé až červenohnědé barvy. Další minerály jsou zde nevýznamné. V okolí výchozu s amfiboly a pyroxeny je však možné najít několik zeolitů, především chabazit a thomsonit vzácně v atraktivních ukázkách.


   Na lokalitě jsme pobyli asi 4 hodinky. Mě osobně se moc nevedlo a nálezy které jsem si přivezl domů půjdou asi do světa téměř všechny (kromě pár vzorků na zmíněné analýzy). Měl jsem tam i jeden vzorek s augity, který jsem původně chtěl zařadit do sbírky, ale když jsem jej porovnal se vzorkem z roku 2019, tak jsem změnil názor. Martin si odvážel tuším jeden vzorek kaersutitu, se kterým byl spokojený. Největší úspěšnost měl Jirka, který si odvážel 3 pěkné ukázky kaersutitu. Když to zpětně zhodnotím, tak Jirka měl pravdu v tom, že v onom zelenošedém materiálu jsou nálezy obecně kvalitnější. Jedná se pravděpodobně o okrajovou partii tělesa alterovaného tefritu.
lokalita

Lokalita v pozdním podzimu při našem odchodu.


bedla

Letos jsem se vůbec nedostal na houby a od zítra mělo mrznout, takže sem byl rád alespoň za tuto malou možnost houbaření.
   No, já jsem to asi po 2,5 hodinách sběru nicméně vzdal a šel jsem se projít na ty houby. Doufal jsem v nějakou hlívu ústřičnou – nepovedlo se. Za to z bedel jsem si mohl vybírat. Když jsem se asi po hodince vrátil ke klukům, tak se začalo slušně ochlazovat (citelně jsme cítili ochlazení během asi 5 minut), takže jsme si zabalili nálezy a vydali se pomalu směrem k autu. Po cestě jsme ale ještě houbařili a především jsme sbírali Václavky na guláš. No, zhodnocení je asi takovéto: Lokalita je stále vděčným místem k nálezu kaersutitu a augitu, jen mě se dnes úplně nedařilo. Holt není každý den posvícení. :-)


FOTO = Lokalita
FOTO 1 = Krystal kaerustitu v načervenalém alterovaném tefritu
FOTO 2 = Krystaly kaerustitu v alterovaném tefritu
FOTO 3 = Krystal augitu v načervenalém alterovaném tefritu
FOTO 4 = Krystal kaerustitu v alterovaném tefritu
FOTO 5 = Krystal kaerustitu v alterovaném tefritu
FOTO 6 = Krystal kaerustitu v načervenalém alterovaném tefritu




Jakub Mysliveček ©