minj
Lokality


Mineralogicko-ložisková exkurze po Krupce - Knöttelu

Nejbližší termín 30.3. 2024 (!!! PLNĚ OBSAZENO !!!)
(dostupnost pravidelně aktualizována)


   Krušné hory jsou evropsky velmi významnou oblastí jako celek a to díky odvěké těžbě nerostných surovin. Místní nerostné bohatství umožnilo významný kulturní a průmyslový rozvoj Evropy a některé vybrané hornické oblasti byly dokonce v roce 2019 zařazeny do světového kulturního dědictví UNESCO.
   Při našich exkurzích se blíže seznámíte s geologickými procesy, které vedly ke vzniku a dalšímu utváření českého masivu. Vysvětlen bude princip deskové tektoniky, stratigrafické rozložení českého masivu a regionální geologie oblasti Krušných hor s detailnějším zaměřením na jejich východní část, kde se nachází významná ložiska jako Krupka a Cínovec. My se zaměříme především na jeden ze tří hlavních krupeckých důlních revírů a to na revír Knöttel (též Knedl či Bohosudov). Společně projdeme významné povrchové lokality po středověké těžbě cínu a mědi, oblast s novověkou těžbou cínu z 18. a 19. století a také se podíváme na molybden-živcový důl těžený za 2. světové války. Exkurze je zakončena již mimo oblast Knöttelu na povrchovém výchozu křemenné žíly Lukáš, která je nejvýznamnější rudní žilou v Krupce. Při exkurzi je kladen důraz na historii a různé techniky dolování, regionální geologii a mineralogii včetně hojných možností sběru místních minerálů, kterých jsou haldy na Knöttelu plné.
   Výklad je podáván tak, aby jej pochopil i úplný začátečník v oboru geologie a jakékoliv otázky či nejasnosti při přednáškách rádi zodpovíme a objasníme. Exkurze je vhodná pro osoby ve věku 10 - 65 let. Věnovat se vám bude buď 1 nebo 2 průvodci (oba vystudovaní geologové) v závislosti na počtu účastníků. Počet účastníků je omezen z důvodu maximální možné kapacity lokalit na celkem 20 osob. Cena této exkurze je 600 Kč dospělý, 400 Kč dítě do 15 let. Exkurze se koná každý rok začátkem dubna.


Program exkurze:


knottel
Mapa s exkurzními lokalitami.


   První lokalitou je halda štoly Barbora. U portálu štoly si uděláme úvodní nejvíce obsáhlou přednášku s pohledem do geologické i přehledné ložiskové mapy. Uvodní přednáška je přibližně hodinová a dozvíte se při ní většinu důležitých informací k pochopení geologie oblasti. Také si povíme o historii dolování na Krupce a blíže se seznámíme s molybden-živcovým dolem. Poté bude prostor pro sběr minerálů na haldě vedle portálu štoly Barbora.


barbora
Portál štoly Barbora.
biotit
Černé lupeny biotitu v křemeni z haldy štoly Barbora nalezené při exkurzi v roce 2016.
Velikost vzorku cca 11 cm.


   Poté kousek vystoupáme k naopak jedné z nejstarších památek po dolování na Krupce a to k tzv.
"Mählerově žíle". Zde si ukážeme staré povrchové dobývky z 13. až 15. století a při troše štěstí se při krátkém hledání objeví také místní těžený minerál kasiterit. Ukázku kasiteritu však účastníci uvidí i v případě, že by se žádný kasiterit přímo na místě nenašel, jelikož sebou vždy na tuto exkurzi ukázku kasiteritu z Krupky nosím. Lokalita je již silně přesbíraná, takže je možné, že se žádný kasiterit nanajde. Výstup k této lokalitě je tak dobrovolný a kdo se nebude chtít škrábat do prudkého kopce, tak může mezitím sbírat stále na haldě štoly Barbora.


mahler
Historická povrchová dobývka na žíle Mähler.
kasiterit
Ukázka krystalů kasiteritu ze žíly Mähler
(nález 2014).


   Dále sestoupíme opět o kousek níže. Vezmeme to kolem nenápadné štoly Simon-Juda, kde se na chilku zastavíme a budeme moci pozorovat typický odval hlušiny a zakládky materiálu při vstupu do štoly. Sběr bude možný teprve na nedaleké haldě štoly Václav, o které již budeme vědět z předchozí přednášky. Na této asi největší haldě na Knöttelu budeme sbírat především hojné ukázky minerálu molybdenitu, může se však objevit také řada dalších minerálů jako je fluorit, apatit, křemen či biotit.


vaclav
Pohled na haldu štoly Václav.
molybdenit
Vzorek molybdenitu z haldy Václava nalezený při exkurzi v roce 2018.


   Po sběru na haldě Václava se přesuneme o kus dále až na východní Knöttel. Zde uvidíme velké množství projevů důlní činnosti převážně z novověku, tedy 18. a 19. století. Seznámíme se s nejvýznamnějšími místními rudními žilami a pozicemi jejich uložení včetně jejich kovnatosti. Poté vybereme jednu z hald (dle možností sběru), kde budeme hledat kasiterit, ryzí bismut, fluorit, křemen a další minerály.


vychod
Východní Knöttel skrývá velké množství hald, propadů, starých štol a dalších zajímavých hornických pozůstatků.
fluorit
Na východním Knöttelu budeme také smírat minerály. V roce 2018 se při exkurzi našel například tento fluorit.


   Pátou lokalitou je halda povrchové dobývky zvané Zwickenpinge. Jedná se o dobývky stejného stáří jako je Mählerova žíla, tedy z 13. až 15. století. Díky tomu uvidíte jasný rozdíl mezi novějšími a nejstaršími způsoby těžby rud na Krupce. Na haldě vedle pinky je stále možné sbírat hojné sekundární minerály mědi, tedy zelený malachit a modrý azurit. Mimo jiné se zde stále dá najít také kasiterit, fluorit, křemen a další.


zwickenpinge
Halda vedle Zwickenpinge, kde budeme sbírat především barevné minerály mědi.
malachit
Ukázka vzorku s povlaky zeleného malachitu a hnízdy modrého azuritu (Zwickenpinge).
Velikost vzorku cca 9 cm.


   Následuje trochu vyčerpávající výšlap na Prokopský peň. Zde v povrchovém výchozu křemenného pně, kterou končí těleso těžené molybdenit-živcovým dolem, budeme sbírat ukázky topazů, molybdenitu, fluoritu, křemene, případně i dalších vzácnějších minerálů. Povíme si o štole Prokop podsedající Prokopský peň a také o procesu greisenizace.


prokopskypen
Výchozy křemenných žil a žíly greisenu na Prokopském pni (exkurze 2016).
topaz
Moment nálezu krystalu topazu na greisenu při exkurzi v roce 2016.


   Poslední lokalita se nachází asi 1 km dále. Není se však třeba bát dalšího prudkého stoupání, jelikož většinu cesty půjdeme téměř po vrstvenici. Naše poslední exkurzní zastávka proběhne na povrchovém výchozu žíly Lukáš. Tato žíla je nejvýznamnější rudní žilou na Krupce a proto se jí budeme v posledním povídání taktéž věnovat. Následuje opět sběr minerálů, především krystalů křemene, vyhledávaných zelených apatitů, krystalů ortoklasu, fluoritu, cinvalditu a dalších minerálů. Na této lokalitě exkurze končí a účastníkům stačí již pouze sejít po cestě dolů do Krupky, kde doporučuji ráno zaparkovat auto před začátkem exkurze (v Krupce se nicméně parkuje poměrně špatně, takže existuje také varianta nechat auto na placeném parkovišti pod lanovkou v Krupce, ale je třeba počítat s poměrně velkým výšlapem ke štole Barbora a poté cestou zpět).


lukas
Poslední lokalitou bude povrchový výchoz žíly Lukáš.
kremen
Žíla Lukáš je v tomto místě bohatá na dutiny s krystaly křemene, místy také s apatitem a dalšími minerály. Nález z roku 2017.


Co sebou:

   Pevnou obuv (rozhodně né sandály, žabky či holiny), oblečení do přírody, v případě slunného počasí opalovací krém, v případě deštivého počasí deštník či pláštěnku (pouze v případě menších přeháněk, při horší předpovědi bude exkurze přesunuta). Důležitým pomocníkem bude kladívko (minimálně 500 gramů), palička (ideálně kolem 2 kg) a malá motyčka/krumpáček. Dále noviny na balení vzorků, propiska a cedulky na popisky (jelikož paměť je zrádná v jakémkoliv věku) a rukavice pro ochranu rukou před ostrými hranami hornin a minerálů. Dále doporučuji lupu, ochranné brýle proti odlétajícím střepům a dobrou svačinu + dostatek tekutin. :-) Osobně doporučuji malý zápisník, který se vejde do kapsy a k němu tužku či propisku.

   Pokud má někdo zdravotní problémy, které by se v průběhu exkurze mohly projevit, pak mi dejte tuto informaci vědět emailem na mineralogickeexkurze@seznam.cz. Vaše účast je podmíněná předchozí konzultací a zvážením rizik. V případě že bychom došli k závěru, že pro Vás účast na knferenci není vhodná a již jste exkurzi zaplatili, tak Vám vrátíme platbu zpět. Před začátkem exkurze podepisujete prohlášení, kde souhlasíte s tím, že jste žádné důležité skutečnosti ohledně svého zdraví nezatajili a že si ručíte za své činy, které by mohly ohrozit zdraví ostatních účastníků. Budeme se pohybovat v příkrém svahovém terénu a proto zvažte účast na exkurzi vzhledem ke svému zdravotnímu stavu.


Pravděpodobné mineralogické nálezy podle lokalit:

štola Barbora: ortoklas, biotit, fluorit, cinvaldit, molybdenit, vzácně bismutinit
Mählerova žíla: vzácněji kasiterit, křemen
štola Václav: ortoklas, molybdenit, křemen, biotit, cinvaldit, vzácně fluorit a apatit
východní Knöttel: křemen, bismut, kasiterit, fluorit, chalkopyrit, wolframit, vzácně bismutinit, apatit, apod...
Zwickenpinge: malachit, azurit, fluorit, křemen, vzácně kasiterit
Prokopský peň: topaz, molybdenit, křemen, fluorit, vzácně apatit
žíla Lukáš: křemen, apatit, ortoklas, cinvaldit, kasiterit


UPOZORNĚNÍ:

   Při exkurzi musí každý dávat pozor nejen na své zdraví, ale také na zdraví ostatních účastníků. Nevhodné chování typu shazování balvanů mezi ostatní či nebezpečná manipulace s nářadím, která by mohla mít za následek úraz, mohou skončit okamžitým vyloučením účastníka z exkurze!


Souhrn základních faktů:

Objednávka exkurze: www.prokameny.cz
Dotazy ohledně exkurzí: mineralogickeexkurze@seznam.cz
Nejbližší termín konání exkurze: 30.3. 2024 (náhradní termín 6.4. 2024)
                                                            !!! PLNĚ OBSAZENO !!!

Začátek exkurze: v 8:30 u štoly Barbora (účastníci budou detailně informováni emailem)
Konec exkurze: přibližně v 17:30 na povrchovém výchozu žíly Lukáš
Počet účastníků: 10 - 20 osob
Cena exkurze: 600 Kč/dospělý, 400 Kč/dítě (do 15 let)


Info na závěr:

   Dopravu a příchod na místo srazu řeší každý účastník podle sebe. Jsem schopen zajistit místo pro max. 3 účastníky v mém voze s vyzvednutím i vyložením na nádraží v Teplicích. Náklady za ujeté kilometry se rozdělí mezi posádku vozu a nejsou v ceně exkurze. Pokud by jste chtěli místo v autě sdělte mi to prosím v přihlašovacím emailu.
   Pokud máte vlastní vůz a budete ochodni případně nějakého účastníka přibrat, napište mi prosím tuto skutečnost na email mineralogickeexkurze@seznam.cz včetně místa odkud pojedete. Děkuji.

Všichni zájemci jsou vítáni! :)



ucastnici
Účastnici 4. ročníku exkurze do Krupky - Knöttelu v roce 2019 (reportáž z této exkurze).




Jakub Mysliveček ©